انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

آشپزخانه ی کوچک با فضای کابینت محدود و 8 ایده ی متفاوت

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 2083 بازدید

در مطالب پیشین سایت در خصوص استفاده بهتر از فضای خالی بالای کابینت‌ها، روش‌های دلبازتر نشان دادن آشپزخانه ی کوچک، فضاهایی با مقدار کابینت محدود و جزیره های آشپزخانه صحبت کرده‌ایم.
اما در این مطلب میخواهیم ایده‌های متفاوتی را با شما در میان بگذاریم. ایده‌هایی که با کمک آن ها می‌توانید کابینت‌های متفاوت و جذابی داشته باشید. کابینت‌هایی که هم به شما کمک می کنند فضای بیشتری برای نگهداری وسایلتان داشته باشید، هم جلوه‌ای متفاوت و هوشمندانه به محیط منزلتان خواهند بخشید. برای مشاهده‌ی این ایده‌ها در ادامه‌ی مطلب با ما همراه باشید.

1- استفاده از فضای زیر سینک

یکی از چالش ها در طراحی کابینت زیر سینک است. چرا که به سبب قرارگیری لوله های آب و فاضلاب، فضای این قسمت بطور کامل در دسترس نیست و امکان چیدمان ایده آل وسایل در آن وجود ندارد.
به همین سبب می توان گفت در بسیاری از خانه ها این قسمت بلا استفاده است و به انباری کوچک از وسایل مختلف تبدیل شده. این درحالی است که با کمی خلاقیت به راحتی می توان از این قسمت آشپزخانه استفاده بهتری برد. یکی از راه ها ایجاد طبقه بندی کشویی در کابینت زیر ظرفشویی است. که آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

کابینت زیر ظرفشویی آشپزخانه

طبقه بندی مناسب و استفاده بهتر از فضای زیر سینک ظرفشویی

راهکار دیگر که در تصویر سمت چپ مشاهده می کنید استفاده از کشوهایی است که قسمت میانی آن ها بریده شده است و فرم C شکل دارند. پیشنهاد می کنیم برای بهره گیری حداکثری از این قسمت کابینت که برایتان محدودیت ایجاد کرده است، در زیر سینک دریچه بازشو مانند تصوی سمت راست تعبیه کنید و روی آن فضایی برای قرار دادن وسایل مربوط به شستشوی ظروفتان ایجاد نمایید.

زیر سینک خالی را چطور پر کنیم

کشوهای مناسب برای زیر سینک

 

2- کشوهای چسبیده به زمین

معمولا مشاهده می کنیم که 15 سانت پایین کابینت ها بصورت یک لبه ی بلا استفاده که پشت آن خالی است طراحی می شود. این در حالی است که می توان در آشپزخانه های کوچکتر و فضاهای محدود حتی از این قسمت به عنوان کشویی برای قرار گیری وسایل استفاده نمود.
ممکن است برخی افراد بگویند که ممکن است این کشو ها هنگام شستشوی کف دچار مشکل شوند، اما این دیدگاه کمی سخت گیرانه است و احتمالا فردی که در منزل خود آشپزخانه کوچکی دارد از اضافه شدن چند کشوی بزرگ برای قرار دادن وسایل استقبال می کند.

چطور کابینت های بیشتری داشته باشیم

بهره گیری از فضای زیر کابینت با کشوهای چسبیده به زمین

3- استفاده از فضای کنار یخچال

معمولا کابینت ها به صورتی طراحی می شوند که انواع یخچال در محل مشخص شده قرار بگیرند. اگر یخچال شما کوچکتر از حد در نظر گرفته شده است و در کنار یخچال فضای خالی دارید می توانید با قرار دادن انواع کشوهای متحرک در کنار یخچال از این فضای اضافه به خوبی استفاده کنید.

راهنمایی برای استفاده بهتر از آشپزخانه کوچک

استفاده بهتر از فضای خالی کنار یخچال

4- تبدیل گوشه ها به طبقات یک سره

گوشه و کنج کابینت معمولا فضای ایده آل و قابل استفاده ای به ما نمی دهد و ایده های بسیاری برای بهره گیری بهتر از این ناحیه پیشنهاد شده اند. یکی از راهکارهای مناسب تبدیل این نقطه به یک انباری کوچک یا پنتری (Pantry) است.
اگر منزلتان کوچک است و فضای انباری ایده آلی هم ندارید، با طراحی این پنتری با یک تیر، دو نشان را هدف گرفته اید. 1- استفاده بهتر از گوشه ی آشپزخانه 2- ایجاد یک فضای مناسب برای نگهداری و انبار برخی وسایل.

کابینت پنتری چیست

بهره گیری بهتر از کنج آشپزخانه با یک فضای پنتری

5- نصب کشوهای بزرگ در فضاهای کم عرض

ممکن است هنگام طراحی کابینت ها برخی ابعاد مناسب تقسیمات نباشد. برای مثال در فضایی به طول 346 سانتی متر می توانید 6 در 57.6 سانتی متری داشته باشید، اما می توانید با همین ابعاد 6 در 55 سانتی‌متری و یک کشوی کم عرض 16 سانتی متری داشته باشید.
در چنین شرایطی از نظر ما 2.6 سانتی متر در هر کابینت فضای زیادی نیست اما اگر یک کشوی کم عرض اضافه کنید می توانید وسایل زیادی را در این کشوی کوچک قرار بدهید. تصویر زیر بصورت دقیق تری این تفاوت را نمایش می دهد.

استفاده بهتر از فضا در طراحی کابینت

دو تقسیم بندی برای سطحی با طول یکسان

چطور از کابینت ها بهتر استفاده کنیم

استفاده از تقسیمات کابینت با کشوی باریک

پیشنهاد می کنیم مطلب ایده هایی برای طراحی آشپزخانه های کوچک را پیش از مطالعه ادامه مطلب بخوانید.

6- میز کشویی

راهکاری دیگر برای استفاده بهینه تر از فضا در آشپزخانه ی کوچک بهره گیری از میز های کشویی است.
این میز ها به سبب این که یکی از کشوهای کابینت هستن ظاهر کابینت را به هم نمی زنند و فضایی اشغال نمی کنند. در مواقعی که لازم است می توانید آن ها را بیرون بکشید و مطمئن باشید به خوبی بعنوان یک میز غذاخوری یا میز کار کوچک عمل خواهند کرد.

ایده برای استفاده بهتر از فضای کابینت

میز های کشویی در کابینت

7- سطح روی گاز و سینک را ببندید

پیشنهاد بعدی برای آشپزخانه ی کوچک، استفاده از انواع کابینت هایی است که امکان بسته شدن سطح روی سینک و گاز را به شما می دهند.
در این شرایط هرچند فضای کابینت محدود است اما می توانید در مواقع لزوم سطح کار در دسترستان را بیشتر کنید و از فضا استفاده بهینه تری داشته باشید.

بستن روی سینک و گاز کابینت آشپزخانه کوچک

کابینت هایی که روی سینک و گاز بسته می شود

8- استفاده از سطح زیرین کابینت های دیواری

انتخاب مناسب دیگر برای ایجاد فضای نگهداری وسایل در آشپزخانه ی کوچک این است که به طریقی از فضای زیر کابینت‌های دیواری کمک بگیرید.
برای مثال دو ایده را در قالب تصاویر زیر برایتان ارائه کرده ایم. تصویر سمت راست مناسب کابینت هایی است که زیر شان فضای اضافی وجود دارد و تصویر سمت چپ برای کابینت هایی که سطح زیرینشان تنها یک صفحه قرار گرفته مناسب است. پیشنهاد می کنیم مطلبی که در آن به راهکارهای استفاده از فضای خالی بین کابینت و سقف اشاره کرده ایم را نیز مطالعه کنید.

راهکار برای استفاده بهتر از فضای زیر کابینت آشپزخانه با مساحت کم

ایده هایی برای استفاده از فضای زیر کابینت دیوای

امیدواریم راهکارهایی که در این مطلب به شما پیشنهاد شده بتواند به شما در مسیر طراحی مناسب‌تر کابینت آشپزخانه ی کوچک منزلتان کمک کرده باشد. اگر تصمیم گیری برایتان دشوار است و احتیاج به راهنمایی دارید حتماً سؤال هایتان را از طریق بخش مشاوره ی دکوراسیون سایت با کارشناسان ما در میان بگذارید.


این مطلب بطور اختصاصی توسط هیات تحریریه انستودیوز گردآوری شده و متناسب با نیازهای خانواده های ایرانی نوشته شده است.

منبع تصاویر: Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن