13 ایده برای طراحی دیوار پشت کابینت آشپزخانه

13 ایده برای طراحی دیوار پشت کابینت آشپزخانه

برای طراحی فضای داخلی آشپزخانه باید به مسائل مختلفی توجه کنید، کابینت ها، تجهیزات اساسی مثل یخچال و گاز، پوشش های کف، پرده ها و پوشش دیوار. معمولا هنگام شستشوی ظروف یا پختن غذا، قطرات آب یا چربی به دیوار پشت کابینت ها پاشیده می شوند، از این رو انتخاب مصالح مناسب برای دیوار پشت کابینت ها (دیوار موسوم به بَک اسپلش- backsplash )  مساله ای با اهمیت است.در این مطلب 13 ایده و مصالح برای بک اسپلش آشپزخانه تان را معرفی کرده ایم. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

1- چوب فرآوری شده

معمولا از متریال چوب برای پوشش کف استفاده می شود، اما می توان کمی متفاوت فکر کرد و از چوب های فرآوری شده برای پوشش دیوارها استفاده کرد. شاید در نگاه اول این کار عجیب به نظر برسد، اما همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید استفاده از چوب برای دیوار آشپزخانه باعث می شود فضایی صمیمی و در عین حال رسمی ایجاد شود. استفاده از چوب های فرآوری شده خیال شما را بابت مقاومت در برابر رطوبت و حرارت و لک شدن راحت می کند، هرچند ممکن است کمی هزینه ها را افزایش دهد، اما این هزینه برای آشپزخانه ای با مساحت محدود آن قدر ها به چشم نمی آید.

دیوار پشت کابینتی چوبی

2- سنگ مرمر و کاغذ دیواری

شاید تا به حال به استفاده از کاغذ دیواری در آشپزخانه فکر نکرده باشید، اما ما به شما پیشنهاد می کنیم به این گزینه نیز بیاندیشید، ترکیب کاغذ دیواری با مصالحی مانند سنگ، استیل و شیشه می تواند فضایی متفاوت و جذاب برایتان ایجاد کند. البته پیشنهاد می کنیم در نقاط حساس مانند پشت گاز یا سینک از کاغذ دیواری استفاده نکنید.

دیوار پشت کابینت کاغذ دیواری شده

3- تایل های آینه ای

این تایل ها برای فضاهایی با مساحت کم مناسب هستند و باعث بازتر به نظر رسیدن فضا می شوند، البته به این شرط که فضا را بیش از حد شلوغ نکنید، چرا که اگر فضایی شلوغ و آشفته داشته باشید، استفاده از آینه ها باعث افزایش بی نظمی خواهد شد.

همچنین این تایل ها برای آشپزخانه های کلاسیک و لوکس گزینه ای جذاب و مناسب هستند. نیاز به تمیز کردن همیشگی و لک شدن پس از پاشیدن آب و چربی از عواملی است که باعث می شود این گزینه به لحاظ کارآیی چندان ایده آل نباشد.

دیوار آشپزخانه از جنس آینه

4- آینه های آنتیک

اگر بازتابش نور و انعکاس تصاویر را دوست دارید اما از لکه ها گریزانید، پیشنهاد میکنیم از آینه های آنتیک برای دیوار پشت کابینت استفاده کنید. این پوشش هم انعکاس مناسبی دارد، هم در مقابل لکه ها مقاومت بیشتری نسبت به گزینه ی قبلی دارد.

مصالح دیوار پشت آشپزخانه

5- صفحات حلبی

احتمالا شنیدن اسم حلب شما را از خواندن ادامه ی این قسمت منصرف کند، اما اگر بودجه ی کافی ندارید یا میخواهید فضایی را موقتا تغییر بدهید، ورق های فلزی با پوشش قلع گزینه های مناسبی برای شما هستند، تایل های طرحدار حلبی هم مقاوم هستند، هم قیمت بالایی ندارند و برای برخی آشپزخانه ها کارایی دارند و به فضا روشنایی می بخشند.

دیوار آشپزخانه ی فلزی از جنس حلب


در انتخاب رنگ دیوار پشت کابینت آشپزخانه تان تردید دارید؟

با مشاوره حرفه ای رنگ انستودیوز در زمانی کوتاه و با هزینه ای مناسب، مطمئن انتخاب کنید.

حرفه ای رنگ انتخاب کنید

6- بتن طرح دار

گزینه ای نسبتا هزینه بردار اما بسیار لوکس، اگر میخواهید برای آشپزخانه تان هزینه کنید و به دنبال انتخاب متریالی خاص هستید، پیشنهاد میکنیم دیواری با بتن طرحدار ایجاد کنید. این ایده برای آشپزخانه های کلاسیک و تجملاتی بسیار کارآمد و اثرگذار است.

بتن طرح دار برای دیوار پشت کابینت آشپزخانه کلاسیک

7- استیل ضد خش

استفاده از تایل های کوچک استیل فضایی منعطف و خاص ایجاد می کند، این ایده با بیشتر رنگبندی ها هماهنگی ایجاد می کند. استفاده از استیل در کنار چوب کابینت ها می تواند انتخابی جذاب و خلاقانه باشد. البته این انتخاب درزهای بسیاری ایجاد می کند و تمیز کردن قطعات چربی گرفته ی آن کاری نسبتا سخت و زمانبر خواهد بود.

دیوار آشپزخانه از جنس استیل

8- تایل های برنزی

قطعات برنزی سه بعدی جلوه ای مدرن و جدید به فضا می دهند و نگاه هر بیننده ای به آن ها جلب می شود، شاید انتخاب شما برای دیوار آشپزخانه تان این تایل های برنزی سه بعدی باشد.

دیوار پشت کابینت برنز

9-  طرح های آجرکاری

طرح های آجری همیشه برای ما آشنا هستند و احساسی صمیمی به فضای خانه می دهند، در این تصویر طراح سعی کرده با ایجاد تضاد بین رنگ دیوار و کابینت ها آشپزخانه را زبیاتر جلوه بدهد اما شاید در مواقعی بهتر باشد رنگ دیوار و کابینت ها به هم نزدیک باشند، این مساله تا حدودی سلیقه ای است و به احساس شما بستگی دارد.

دیوار پشت کابینت با طرح آجر

10- استیل ضد خش و ضد زنگ

پیشتر از قطعات استیل گفتیم و یکی از معایب آن را زیاد بودن درز ها بیان کردیم. اما این بار صفحات بزرگ استیل را به شما پیشنهاد میکنیم. صفحاتی بدون درز که جلوه ای مدرن و جذاب به خانه تان می بخشند. مخصوصا اگر تجهیزات آشپزخانه را سیلور انتخاب کرده اید، استفاده از استیل برای دیوار پشت کابینت انتخابی مناسب برای شماست. صفحاتی ضد خش و ضد زنگ که به راحتی تمیز می شوند.

به علاوه این صفحات با بازتابش مناسب نور باعث می شوند فضای آشپزخانه روشن تر و بزرگتر به نظر برسد.

دیوار آشپزخانه از استیل صنعتی

11- پلی وود

اگر چوب را دوست دارید اما تمایل ندارید درختان قطع شوند، می توانید از پلی وود استفاده کنید،  پلی وود هزینه ی کمتری نسبت به چوب دارد و جلوه ای مانند آن ایجاد می کند و طرح های متفاوت و متنوعی دارد.

دیوار پشت کابینتی از جنس پلی وود

12- قطعات مرمر

آشپزخانه ای کلاسیک و لوکس یا آشپزخانه ای مدرن و مینیمال، فرقی نمی کند، مرمر از جمله مصالحی است که برای هردو فضا مناسب است. البته پیشنهاد ما این است که از آن برای طرح های کلاسیک استفاده کنید چرا که هماهنگی خاصی با آن ایجاد می کند و آشپزخانه تان را مجلل و رسمی می سازد. نکته ی مهم در مورد مرمر این است که هرگز قدیمی نمی شود و همیشه طرفداران خود را دارد.

دیوار پشت کابینتی مرمری

13- شیشه های یکپارچه

اما پیشنهاد آخر، استفاده از شیشه های یکپارچه است. این ایده به راحتی قابل اجراست، سطحی بدون درز ایجاد می کند و  سریعا تمیز می شود، قیمت آن بالا نیست و از دیگر مزیت های  آن میتوان به انعکاس نور اشاره کرد که این امر سبب روشن تر به نظر رسیدن فضای آشپزخانه می شود. برخی خوانندگان پرسیده اند که آیا چنین چیزی در بازار ایران وجود دارد یا خیر؟ خوب است بدانید که پاسخ این سوال مثبت است.

دیوار آشپزخانه ی شیشه ای

مطلبی که مطالعه کردید تنها بخشی از مصالح موجود و ممکن را به شما معرفی کرد. شاید شما به دنبال انتخابی متفاوت هستید یا هنوز نمیدانید چه مصالحی برای دیوار آشپزخانه منزلتان مناسب تر است، اگر همچنان دودل هستید و به دنبال پیشنهاد بهتری می باشید، پیشنهاد می کنیم با رجوع به بخش مشاوره ی دکوراسیون سایت و ارسال تصاویری از خانه تان، سوال خود را از کارشناسان ما بپرسید تا پاسخی مناسب از آن ها دریافت کنید.


منبع: .hgtv.com


ارسال پاسخ

4 × 3 =

در مسابقه شرکت کنید
برنده ی بیش از 500 هزارتومان جایزه باشید.

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
چراغ هالوژن برای حمام
اصول اولیه ی نورپردازی حمام و تامین روشنایی مناسب

غلب، تصور مردم این است که حمام ها و سرویس های بهداشتی فضاهایی کم اهمیت در یک خانه هستند بنابراین...

بستن