روش هایی کاربردی برای حل مشکلات رایج در چیدمان نشیمن

روش هایی کاربردی برای حل مشکلات رایج در چیدمان نشیمن

نشیمن احتمالا چالش برانگیزترین فضای خانه به لحاظ چیدمان است. از طرفی معمولا از این فضا برای پذیرایی از مهمان استفاده می شود و نسبت به فضاهای دیگر خانه جنبه ای رسمی تر و عمومی تر دارد؛ از طرفی به جهت تعدد وسایلی که در آن قرار می گیرد و با توجه به محدود بودن فضا در خانه های امروزی، همواره این سوال به وجود می آید که چطور می توان مبلمان و عناصر را سازماندهی کرد که در نهایت فضا هم به لحاظ عملکردی و هم زیبایی بهینه باشد.

 در یکی از مطالب پیشین سایت ایده هایی را برای چیدمان نشیمن های طویل و کم عرض ارائه کرده ایم. در این مطلب قصد داریم 3 نمونه از مشکلاتی که معمولا افراد در چیدمان نشیمن با آن مواجه می شوند را در نظر بگیریم و برای هر یک راه حل هایی را معرفی کنیم. در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

مشکل1 – اگر اتاق نشیمن شما هیچ راهرویی ندارد.

برای حل این مشکل در ادامه 2 راهکار به شما پیشنهاد می کنیم که می توانید متناسب با فضای منزلتان یکی از این 2 را انتخاب کنید. ایده ی کلی این است که یک فضای مکث قبل از محل نشستن ایجاد کنید.

راه حل شماره 1: یک ورودی تعریف کنید.

پلان برای نشیمن

یک قالیچه و برخی از قطعات اصلی مبلمان را  دقیقا نزدیک به در ورودی قرار دهید.

1- ایجاد محدوده خوشامدگویی: در دوطرف ورودی محدوده ای برای خوش آمد گویی ایجاد کنید. برای مثال یک نیمکت و قلاب های کوچک در یک طرف باعث می شوند افراد بلافاصله متوجه شوند که این فضا ورودی است. در طرف دیگر، یک کمد کشودار با یک سطح بر روی آن برای وسایل ضروری مانند عینک آفتابی و دسته کلید و یک آینه در بالا برای چک کردن پایانی قبل از خروج، قرار دهید.

2- استفاده از قالیچه: یک قالیچه را در مرکز محدوده خوشامدگویی  قرار دهید تا به تعریف راهرو کمک کند. بهتر است این قالیچه از هر طرف حداقل 30 سانتی متر از در ورودی عریض تر باشد. چرا که هرچه کوچکتر باشد ضعیف تر به نظر می رسد، مانند یک قالیچه دم دری.

3- ایجاد فضایی برای نشستن: راهرو و فضای اصلی نشیمن را با استفاده از یک جفت پاف (چارپایه) کوتاه به یکدیگر متصل کنید.

نکاتی برای چیدمان نشیمن منزل

راه حل شماره 2: به وسیله یک پارتیشن فضاها را تفکیک کنید.

پلان دکوراسیون داخلی نشیمن خانه

 

با استفاده از یک جداکننده مانند نیمکت، قفسه کتاب یا کنسول  فضای ورودی را تفکیک کنید. قرار دادن یک رانر(فرش راهرو) در بخش ورودی این تفکیک فضایی را تقویت می کند.

1- آوردن سبزینگی: یک گیاه را در گوشه ی مقابل در ورودی  قرار دهید تا فضای خالی را پر کند. زمانی که وارد می شوید، این گیاهان در خط دید شما قرار می گیرند بنابراین باعث می شود اتاق در بدو ورود از شما استقبال کند.

گیاه سن سویریا برای گوشه ای که نور زیادی دریافت نمی کند گزینه مناسبی می باشد.

2- دکوراسیون با تقارن: در فضای اصلی نشستن اندکی تقارن ایجاد کنید. برای مثال به وسیله ی یک جفت میز عسلی با آباژورهایی که دوطرف مبل قرار گرفته اند و یک جفت صندلی تاکیدی در دو طرف میزها می توانید یک نقطه ی کانونی متقارن در نشیمن بسازید. تقارن به تعریف یک فضای مرکزی کمک می کند و باعث می شود تمام شده به نظربرسد.

3- مشخص کردن نقطه ی اصلی: یک قالیچه در وسط بخش نشیمن بزرگتر قرار دهید  تا آن را به عنوان یک فضای جداگانه تعریف کند. بهتر است بگذارید پایه های عقب مبل ها روی قالیچه قرار نگیرد تا فضا منعطف تر به نظر برسد.

برای جدایی نشیمن و ورودی در خانه های کوچک چه روش هایی وجود دارد؟

مشکل2: اگر اتاق نشیمن شما بسیار طویل و باریک باشد.

فضا را طوری تقسیم کنید که بزرگترین مربعی که ایجاد می شود را به دست آورید؛ سپس فضا را به دو محدوده تقسیم کنید یا یک چیدمان سیال انتخاب کنید. به راه حل هایی که در ادامه به شما ارائه می کنیم توجه کنید.

راه حل شماره 1: مستطیل + دایره

پلان نشیمن باریک و طولانی

 

اتاق را به دو محدوده تقسیم کنید. در یک محدوده مبلمانی سنگین تر و در یک محدوده مبلمانی ظریف تر کوچک تر قرار دهید. در واقع پر کردن فضا باعث می شود محدودیت یک اتاق کمتر به چسم بیاید.

1- با یک جفت کاناپه شروع کنید: محل اصلی نشیمن را به وسیله ی دو کاناپه ی هم اندازه و یک میز پیش دستی بین آن ها تفکیک کنید.

برخی دوست دارند مبلمان بیشتری در فضا جای بدهند و از این طریق فضای بیشتری برای نشستن ایجاد کنند.  اما در یک اتاق کوچک، این کار باعث می شود ایجاد مشکل در رفت و آمد می شود. یک جفت کاناپه فضایی دلبازتر و با کیفیت تر ایجاد می کند.

2- یک نشیمن دایره ای ایجاد کنید: نیمی از اتاق را با استفاده از یک میز کوچک و 4 صندلی تاکیدی به فضایی برای استراحت تبدیل کنید.این بخش از نشیمن می تواند فضایی صمیمی برای گفت و گوی اعضای خانواده، چای خوردن و یا بازی کردن باشد.

3- از عناصر متفاوت و طبیعی اضافه کنید: زیر میز کوچک و صندلی های تاکیدی فرش یا قالیچه ای خاص برای مثال فرشی از پوست حیوانات قرار دهید. شکل منحنی باعث می شود یک اتاق باریک کمتر جعبه مانند و محصور به نظر برسد.

چیدمان مناسب مبلمان برای نشیمن خانه های کوچک

راه حل شماره 2: فضای یکپارچه

نمونه نقشه مبلمان پذیرایی و نشیمن منزل

 

مستطیل اتاق را به صورت کامل در نظر بگیرید. بخشی از آن را که به نظرتان به عنوان یک نشیمن به خوبی عمل می کند جدا کنید. در حال حاضر یک فضای بزرگ و اصلی و یک فضای کوچک، دنج و راحت در انتهای فضا دارید.

1- از مبلمان چندکاره استفاده کنید: فضای اصلی نشیمن را با یک نیمکت که می تواند از هر دو طرف مورد استفاده قرار گیرد یا کاناپه های بدون تکیه گاه(شزلون)، از فضای کوچک تر جدا کنید. نیمکت فضاهای بیشتری برای نشستن ایجاد می کند و با ظرافت فضاها را از هم تفکیک می کنند، به همین دلیل برای فضاهای کوچک مناسب اند. از طرفی با این راهکار تدام بصری در اتاق حفظ می شود و چشم بدون عنصری مزاحم در اتاق می چرخد؛ در این حالت فضای باریک انتهای نشیمن هم جلوه ی نامناسبی پیدا نمی کند.

2- به دکوراسیون یک کنج توجه کنید: در فضای کوچکتر یک عثمانی و دو صندلی راحتی تکی (به صورت مورب و به سمت فضای نشیمن اصلی) قرار دهید. شما می توانید از آن فضا به همان صورت استفاده کنید یا اگر مهمان های بیشتری دارید، مبلمان تقسیم کننده را بردارید و آن ها را به فضای نشیمن اصلی اضافه نمایید.

3- بخشی از کف اتاق را خالی نگه دارید: در یک اتاق طویل، یک منطقه بدون فرش می تواند فضا را آزاد و باز و متناسب تر جلوه بدهد. در این حالت، بهتر است به وسیله ی یک فرش جالب توجه به سمت منطقه اصلی بروید.

چگونه فضاهای خالی خانه را با مبلمان پر کنیم؟

مشکل 3: اگر نشیمن شما تعداد پنجره های زیادی داشته باشد.

در این حالت از آنجایی که شما دیوار محیطی یکپارچه ای ندارید، بهتر است چیدمان را از مرکز به سمت بیرون در نظر بگیرید. سازماندهی فضا می تواند با توجه به حال هوایی که می خواهید منزلتان داشته باشد ایجاد شود: به صورت منظم و حساب شده یا رندوم و بدون نظم مشخص. به دو راه حل زیر توجه کنید.

راه حل شماره 1: ایجاد یک چیدمان مرکزی صمیمی

انواع چیدمان در پلان نشیمن

 

فضای اطراف پنجره ها خالی بگذارید تا آنها را به نقطه کانونی تبدیل کنید و آرامش و راحتی را در مرکز اتاق متمرکز کنید.

1- اطراف پنجره ها را به فضایی برای نشستن تبدیل کنید: در این حالت فضایی راحت و صمیمی برای مکالمه راحت را ایجاد می شود؛ فقط مطمئن شوید که فضای کافی برای انجام این کار را دارید. شما حدودا به فضایی با عرض 120-90 سانتی متر برای راه رفتن و به فضایی با عرض حدودا 60 سانتی متر در مناطقی که  دچار ترافیک رفت و آمد نمی شوند احتیاج دارید.

2- یک کاناپه L شکل انتخاب کنید: مبل های یک تکه می توانند چیدمان مبلمان را در مرکز یک اتاق محکم جلوه دهند. چرا که سنگین و قابل توجه است.

3– به تعادل مبلمان ها در فضا توجه کنید: برای تعادل مقیاس مبلمان ال شکل با سایر عناصر در فضا، یک میز پیش دستی بزرگ یا عثمانی به مبل اضافه کنید.( طول آن ها می تواند حدود نیم یا دو سوم طول مبل باشد) یک میز جانبی با یک لامپ بلند باعث افزایش ارتفاع بصری می شود و خط دید را تنظیم می کند تا بر پنجره ها تاکید کند.

نمونه ای از ترکیب مبل عثمانی به همراه کاناپه ال شکل در دکوراسیون داخلی خانه با پنجره های زیاد

راه حل شماره 2: ایجاد تقارن ساختاری

مدل پلان نشیمن

 

دو کاناپه و صندلی هایی تاکیدی را به صورت قرینه بچینید تا از فضای میانی اتاق حداکثر استفاده را داشته باشید و از اندک فضای مقابل دیوارها بهره ببرید.

1- فضای خود را تقسیم کنید: معمولا دیوارها محدوده ی یک فضا را مشخص می کنند، اما اگر نمی خواهید نورگیری فضاهایتان را محدود کنید، می توانید این کار را با مبلمان انجام دهید. برای مثال قرار دادن دو مبل اطراف یک میز عسلی یک چهارچوب ایجاد می کند. اما به یاد داشته باشد شما حداقل به 1.5 متر فضا بین مبل و پنجره احتیاج دارید، بنابراین نباید فضا را بیش از حد شلوغ کنید.

2- از صندلی های شناور استفاده کنید: دو عثمانی اضافی در فضای نشیمن قرار دهید که در صورت نیاز بتوانید آن ها را جا به جا کنید. همچنین اگر برای نشستن افراد به فضای بیشتری احتیاج دارید می توانید دو صندلی در انتهای دیگر میز عسلی اضافه کنید.

3- یک عنصر تاکیدی و لوکس در گوشه ی اتاق قرار دهید: قطعات سنگین واقع در وسط اتاق را با یک کنسول ساده و با خطوطی صاف، چسبیده به یکی از دیوارها، متعادل کنید. اغلب افراد این میزها را پشت مبل ها قرار می دهند. اما اگر بین پنجره ها کمی سطح دیوار دارید، برای پر کردن این فضا کنسول انتخاب مناسبی است و می تواند فشار مرکزی این فضا را خنثی کند.

استفاده بهینه از فضاهای آپارتمان مسکونی با چیدمان صحیح مبل ها

امیدواریم مطالعه ی این به مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه سوالی دارید یا برای چیدمان نشیمن منزلتان نیاز به راهنمایی دارید، حتما از طریق بخش مشاوره با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در این بخش پاسخگوی شما خواهند بود.


منبع:

realsimple.com

  • تمامی مطالب مجله ی انستودیوز پس از ترجمه توسط هیات تحریریه تکمیل می شوند و نکات مناسب خانواده های ایرانی به آن ها اضافه می شود.

ارسال پاسخ

شش − 3 =

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
معرفی مدل های پر طرفدار پرده در بازار
مدل پرده های پر طرفدار در بازار ایران

پرده ها از عناصر تشکیل دهنده ی دکوراسیون منزل هستند که علاوه بر حفظ حریم شخصی و کنترل ورود نور،...

بستن