انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

راهکارهایی برای حل مشکلات رایج در چیدمان نشیمن و پذیرایی

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 1210 بازدید

نشیمن احتمالا چالش برانگیزترین فضای خانه به لحاظ چیدمان است. از طرفی معمولا از این فضا برای پذیرایی از مهمان استفاده می شود و نسبت به فضاهای دیگر خانه جنبه ای رسمی تر و عمومی تر دارد؛ از طرفی به جهت تعدد وسایلی که در آن قرار می گیرد و با توجه به محدود بودن فضا در خانه های امروزی، همواره این سوال به وجود می آید که چطور می توان مبلمان و عناصر را به نحوی سازماندهی کرد که در نهایت فضا هم از نظر عملکردی و هم از نظر زیبایی بهینه باشد.

 در یکی از مطالب پیشین سایت ایده هایی را برای چیدمان نشیمن های طویل و کم عرض ارائه کرده ایم. در این مطلب قصد داریم 3 نمونه از مشکلاتی که معمولا افراد در چیدمان نشیمن با آن مواجه می شوند را در نظر بگیریم و برای هر یک راه حل هایی را معرفی کنیم. در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

مشکل اول : سالن پذیرایی یا اتاق نشیمن محلی برای عبور کردن ندارد.

از جمله مشکلات رایج در چیدمان نشیمن این است که فضا به صورتی باشد که امکان رفت و آمد از محلی مجزا وجود نداشته باشد. برای حل این مشکل در ادامه 2 راهکار به شما پیشنهاد می کنیم که می توانید متناسب با فضای منزلتان یکی از این 2 را انتخاب کنید. ایده ی کلی این است که یک فضای مکث قبل از محل نشستن ایجاد کنید.

راه حل شماره 1: یک ورودی تعریف کنید.

پلان برای نشیمن

یک قالیچه و برخی از قطعات اصلی مبلمان را  دقیقا نزدیک به در ورودی قرار دهید.

1- ایجاد محدوده خوشامدگویی: در دوطرف ورودی محدوده ای برای خوش آمد گویی ایجاد کنید. برای مثال یک نیمکت و قلاب های کوچک در یک طرف باعث می شوند افراد بلافاصله متوجه شوند که این فضا ورودی است. در طرف دیگر، یک کمد کشودار با یک سطح بر روی آن برای وسایل ضروری مانند عینک آفتابی و دسته کلید و یک آینه در بالا برای چک کردن پایانی قبل از خروج، قرار دهید.

2- استفاده از قالیچه: یک قالیچه را در مرکز محدوده خوشامدگویی  قرار دهید تا به تعریف راهرو کمک کند. بهتر است این قالیچه از هر طرف حداقل 30 سانتی متر از در ورودی عریض تر باشد. چرا که هرچه کوچکتر باشد ضعیف تر به نظر می رسد.

3- ایجاد فضایی برای نشستن: راهرو و فضای اصلی نشیمن را با استفاده از یک جفت پاف (چارپایه) کوتاه به یکدیگر متصل کنید.

نکاتی برای چیدمان نشیمن منزل

راه حل شماره 2: به وسیله یک پارتیشن فضاها را تفکیک کنید.

پلان دکوراسیون داخلی نشیمن خانه

 

با استفاده از یک جداکننده مانند نیمکت، قفسه کتاب یا کنسول  فضای ورودی را تفکیک کنید. قرار دادن یک رانر(فرش راهرو) در بخش ورودی این تفکیک فضایی را تقویت می کند.

1- آوردن سبزینگی: یک گیاه را در گوشه ی مقابل در ورودی  قرار دهید تا فضای خالی را پر کند. زمانی که وارد می شوید، این گیاهان در خط دید شما قرار می گیرند بنابراین باعث می شود اتاق در بدو ورود از شما استقبال کند.

  • گیاه سن سویریا برای گوشه ای که نور زیادی دریافت نمی کند گزینه مناسبی می باشد.

2- دکوراسیون با تقارن: در فضای اصلی نشستن اندکی تقارن ایجاد کنید. برای مثال به وسیله ی یک جفت میز عسلی با آباژورهایی که دوطرف مبل قرار گرفته اند و یک جفت صندلی تاکیدی در دو طرف میزها می توانید یک نقطه ی کانونی متقارن در نشیمن بسازید. تقارن به تعریف یک فضای مرکزی کمک می کند و باعث می شود تمام شده به نظربرسد.

3- مشخص کردن نقطه ی اصلی: یک قالیچه در وسط بخش نشیمن بزرگتر قرار دهید تا آن را به عنوان یک فضای جداگانه تعریف کند. بهتر است بگذارید پایه های عقب مبل ها روی قالیچه قرار نگیرد تا فضا منعطف تر به نظر برسد.

برای جدایی نشیمن و ورودی در خانه های کوچک چه روش هایی وجود دارد؟

مشکل دوم: سالن پذیرایی یا نشیمن بسیار طویل و باریک (راهرویی) است.

یکی دیگر از مشکلات رایج در چیدمان نشیمن طویل بودن سالن است. در چنین شرایطی فضا را طوری تقسیم کنید که بزرگترین مربعی که ایجاد می شود را به دست آورید؛ سپس فضا را به دو محدوده تقسیم کنید یا یک چیدمان سیال انتخاب کنید. به راه حل هایی که در ادامه به شما ارائه می کنیم توجه کنید.

راه حل شماره 1: مستطیل + دایره

پلان نشیمن باریک و طولانی

اتاق را به دو محدوده تقسیم کنید. در یک محدوده مبلمانی سنگین تر و در یک محدوده مبلمانی ظریف تر کوچک تر قرار دهید. در واقع پر کردن فضا باعث می شود محدودیت یک اتاق کمتر به چسم بیاید.

1- با یک جفت کاناپه شروع کنید: محل اصلی نشیمن را به وسیله ی دو کاناپه ی هم اندازه و یک میز پیش دستی بین آن ها تفکیک کنید.

  • برخی دوست دارند مبلمان بیشتری در فضا جای بدهند و از این طریق فضای بیشتری برای نشستن ایجاد کنند.  اما در یک اتاق کوچک، این کار باعث می شود ایجاد مشکل در رفت و آمد می شود. یک جفت کاناپه فضایی دلبازتر و با کیفیت تر ایجاد می کند.

2- یک نشیمن دایره ای ایجاد کنید: نیمی از اتاق را با استفاده از یک میز کوچک و 4 صندلی تاکیدی به فضایی برای استراحت تبدیل کنید.این بخش از نشیمن می تواند فضایی صمیمی برای گفت و گوی اعضای خانواده، چای خوردن و یا بازی کردن باشد.

3- از عناصر متفاوت و طبیعی اضافه کنید: زیر میز کوچک و صندلی های تاکیدی فرش یا قالیچه ای خاص برای مثال فرشی از پوست حیوانات قرار دهید. شکل منحنی باعث می شود یک اتاق باریک کمتر جعبه مانند و محصور به نظر برسد.

چیدمان مناسب مبلمان برای نشیمن خانه های کوچک

راه حل شماره 2: فضای یکپارچه

نمونه نقشه مبلمان پذیرایی و نشیمن منزل

 

مستطیل اتاق را به صورت کامل در نظر بگیرید. بخشی از آن را که به نظرتان به عنوان یک نشیمن به خوبی عمل می کند جدا کنید. در حال حاضر یک فضای بزرگ و اصلی و یک فضای کوچک، دنج و راحت در انتهای فضا دارید.

1- از مبلمان چندکاره استفاده کنید: فضای اصلی نشیمن را با یک نیمکت که می تواند از هر دو طرف مورد استفاده قرار گیرد یا کاناپه های بدون تکیه گاه(شزلون)، از فضای کوچک تر جدا کنید. نیمکت فضاهای بیشتری برای نشستن ایجاد می کند و با ظرافت فضاها را از هم تفکیک می کنند، به همین دلیل برای فضاهای کوچک مناسب اند. از طرفی با این راهکار تدام بصری در اتاق حفظ می شود و چشم بدون عنصری مزاحم در اتاق می چرخد؛ در این حالت فضای باریک انتهای نشیمن هم جلوه ی نامناسبی پیدا نمی کند.

2- به دکوراسیون یک کنج توجه کنید: در فضای کوچکتر یک عثمانی و دو صندلی راحتی تکی (به صورت مورب و به سمت فضای نشیمن اصلی) قرار دهید. شما می توانید از آن فضا به همان صورت استفاده کنید یا اگر مهمان های بیشتری دارید، مبلمان تقسیم کننده را بردارید و آن ها را به فضای نشیمن اصلی اضافه نمایید.

3- بخشی از کف اتاق را خالی نگه دارید: در یک اتاق طویل، یک منطقه بدون فرش می تواند فضا را آزاد و باز و متناسب تر جلوه بدهد. در این حالت، بهتر است به وسیله ی یک فرش جالب توجه به سمت منطقه اصلی بروید.

چگونه فضاهای خالی خانه را با مبلمان پر کنیم؟

مشکل سوم :سالن پذیرایی یا نشیمن تعداد پنجره های زیادی دارد.

از دیگر مشکلات رایج در چیدمان نشیمن، تعدد پنجره هاست. در این حالت از آنجایی که شما دیوار محیطی یکپارچه ای ندارید، بهتر است چیدمان را از مرکز به سمت بیرون در نظر بگیرید. سازماندهی فضا می تواند با توجه به حال هوایی که می خواهید منزلتان داشته باشد ایجاد شود: به صورت منظم و حساب شده یا رندوم و بدون نظم مشخص. به دو راه حل زیر توجه کنید.

راه حل شماره 1: ایجاد یک چیدمان مرکزی صمیمی

انواع چیدمان در پلان نشیمن

 

فضای اطراف پنجره ها خالی بگذارید تا آنها را به نقطه کانونی تبدیل کنید و آرامش و راحتی را در مرکز اتاق متمرکز کنید.

1- اطراف پنجره ها را به فضایی برای نشستن تبدیل کنید: در این حالت فضایی راحت و صمیمی برای مکالمه راحت را ایجاد می شود؛ فقط مطمئن شوید که فضای کافی برای انجام این کار را دارید. شما حدودا به فضایی با عرض 120-90 سانتی متر برای راه رفتن و به فضایی با عرض حدودا 60 سانتی متر در مناطقی که  دچار ترافیک رفت و آمد نمی شوند احتیاج دارید.

2- یک کاناپه L شکل انتخاب کنید: مبل های یک تکه می توانند چیدمان مبلمان را در مرکز یک اتاق محکم جلوه دهند. چرا که سنگین و قابل توجه است.

3– به تعادل مبلمان ها در فضا توجه کنید: برای تعادل مقیاس مبلمان ال شکل با سایر عناصر در فضا، یک میز پیش دستی بزرگ یا عثمانی به مبل اضافه کنید.( طول آن ها می تواند حدود نیم یا دو سوم طول مبل باشد) یک میز جانبی با یک لامپ بلند باعث افزایش ارتفاع بصری می شود و خط دید را تنظیم می کند تا بر پنجره ها تاکید کند.

نمونه ای از ترکیب مبل عثمانی به همراه کاناپه ال شکل در دکوراسیون داخلی خانه با پنجره های زیاد

راه حل شماره 2: ایجاد تقارن ساختاری

مدل پلان نشیمن

در چیدمان نشیمن دو کاناپه و صندلی هایی تاکیدی را به صورت قرینه بچینید تا از فضای میانی اتاق حداکثر استفاده را داشته باشید و از اندک فضای مقابل دیوارها بهره ببرید.

1- فضای خود را تقسیم کنید: معمولا دیوارها محدوده ی یک فضا را مشخص می کنند، اما اگر نمی خواهید نورگیری فضاهایتان را محدود کنید، می توانید این کار را با مبلمان انجام دهید. برای مثال قرار دادن دو مبل اطراف یک میز عسلی یک چهارچوب ایجاد می کند. اما به یاد داشته باشد شما حداقل به 1.5 متر فضا بین مبل و پنجره احتیاج دارید، بنابراین نباید فضا را بیش از حد شلوغ کنید.

2- از صندلی های شناور استفاده کنید: دو عثمانی اضافی در فضای نشیمن قرار دهید که در صورت نیاز بتوانید آن ها را جا به جا کنید. همچنین اگر برای نشستن افراد به فضای بیشتری احتیاج دارید می توانید دو صندلی در انتهای دیگر میز عسلی اضافه کنید.

3- یک عنصر تاکیدی و لوکس در گوشه ی اتاق قرار دهید: قطعات سنگین واقع در وسط اتاق را با یک کنسول ساده و با خطوطی صاف، چسبیده به یکی از دیوارها، متعادل کنید. اغلب افراد این میزها را پشت مبل ها قرار می دهند. اما اگر بین پنجره ها کمی سطح دیوار دارید، برای پر کردن این فضا کنسول انتخاب مناسبی است و می تواند فشار مرکزی این فضا را خنثی کند.

استفاده بهینه از فضاهای آپارتمان مسکونی با چیدمان صحیح مبل ها

امیدواریم مطالعه ی این به مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه سوالی دارید یا برای چیدمان نشیمن منزلتان نیاز به راهنمایی دارید، حتما از طریق بخش مشاوره با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در این بخش پاسخگوی شما خواهند بود.


منبع:

realsimple.com

  • تمامی مطالب مجله ی انستودیوز پس از ترجمه توسط هیات تحریریه تکمیل می شوند و نکات مناسب خانواده های ایرانی به آن ها اضافه می شود.

Lpi 101-400 Questions

Some people say that all young and happy girls are beautiful. The dull air 101-400 Questions in the house, the gloomy face of LPIC-1 101-400 the factory manager, Lpi 101-400 Questions the tightened muscles, and the LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 long silence were suffocating. how about it In addition, I would like to tell Lpi 101-400 Questions you a word, the same is the way to earn money, earn money, determine your future status and reputation in this society, and then 101-400 Questions determine the identity of you and your descendants in this society. Cheng Gang had no choice but to get off the bus.

False there are so fierce, real guy that LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 is not even worse from the 101-400 Questions top to the foot 101-400 Questions of the LPIC-1 101-400 heart. She took only fifty dollars with her, went Lpi 101-400 Questions out to go to rivers and lakes.It turned out that she had been in contact with the female class teacher in advance Lpi 101-400 Questions excuse to go play in the capital city to see the world, with the Lpi 101-400 Questions teacher off the summer leave. His cousin s bouncing created the highest standards in the city and attracted all boys and girls present.

In Lpi 101-400 Questions the afternoon, Zeng 101-400 Questions Guofan 101-400 Questions gave thanks to the old courthouse and was summoned to LPIC-1 101-400 attend the ceremony. The very next day, Tseng Kuo fan just arrived at the SDIC office to sit down, and the edict Lpi 101-400 Questions was subsequently released. Zhang Bao angrily kneeling in front of Church, looked Lpi 101-400 Questions bitterly Zeng Guofan, LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 his eyes full of hatred and anger.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن