انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

سه نکته اساسی برای انتخاب فرشی که با هر رنگبندی دیگری ست شود

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 1352 بازدید

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از مشاوره ها با آن روبرو می شویم خانواده ها و نوعروس هایی هستند که فرش هایی نامناسب خریداری کرده اند و حالا برای خریدن مبل و پرده و سایر وسایل هماهنگ با این فرش ها دچار مشکل هستند. اگر شماهم  قصد خرید فرش دارید اما نمی دانید باید به چه نکاتی توجه کنید تا فرشتان به راحتی با هر مبل و هر رنگبندی ای هماهنگ شود یا اصطلاحا، فرشی بخرید که به هر رنگبندی ای بیاید در ادامه با این 3 نکته همراه ما باشید.

1- فرشی با طرح پرکار و شلوغ نخرید

ممکن است هنگامی که در فروشگاه هستید و فرش ها را در قالب یک آلبوم مشاهده می کنید، فرش های خلوت به چشم شما نیایند و احساس کنید باید فرش های پرکار تری که زیباتر به نظر می رسند را خریداری کنید. اما حتما توجه داشته باشید که وقتی این فرش به خانه شما وارد می شود، دیگر مانند تصویری که در آلبوم فرش فروشی دیده می شود نخواهد بود.

چرا نباید فرش را در فروشگاه قضاوت کرد؟

فرش در فروشگاه یک عنصر تنهاست و در نتیجه به تنهایی یک «کل» ایجاد می کند. در حالی که در منزل شما، فرش تنها «جزئی» از دکوراسیون است. به همین دلیل وقتی فرش انتخاب می کنید باید بتوانید آن را به عنوان جزئی از فضای منزلتان در نظر بگیرید. فرشی که شلوغ و طرحدار است شاید به تنهایی زیبا باشد اما وقتی مبل و پرده و کاغذ دیواری و کفپوش منزل در کنار آن قرار میگیرند، قطعا تصویری متفاوت به شما ارائه خواهد کرد. پس دفعه بعد که قصد خرید فرش دارید، به فرش های پرکاری که به تنهایی چشم ربا هستند معطوف نشوید و بیشتر به فرش هایی با طرح خلوت که وقتی در کنار مبلمان شما قرار میگیرند، زیبایی ایجاد می کنند توجه کنید.

یک مثال:

ممکن است شما فرش های زیر را در فروشگاه مشاهده کنید و فرش سمت راستی بخاطر و طرح پرکارتر به نظرتان مناسب تر برسد. اما این تنها تصویری است که شما در سایت یا فروشگاه دیده اید و نباید تصور کنید فرشی که به تنهایی زیباتر است، در عمل هم می تواند فضای زیباتری خلق کند.

فرش طرحدار با طرح ریز در مقایسه با فرش طرح درشت رنگ روشن

مقایسه یک فرش با طرح ریز و شلوغ و فرشی با طرح درشت تر و خلوت

اگر این دو فرش در فضای خانه پهن شوند دو جلوه کاملا متفاوت خواهند داشت و همانطور که مشاهده می کنید، فرشی که در ابتدا کم کار و ساده بنظر می رسید، در عمل فضای بهتری نسبت به فرش پرکارتر ایجاد کرده و در نتیجه فضای نهایی ایجاد شده توسط آن، آرامش بخش تر و روشن تر است و فضایی که با فرش پرکارتر ایجاد شده، شلوغ و تیره به نظر می رسد.

مقایسه فرش با طرح ریز و شلوغ و درشت و خلوت در فضای خانه

مقایسه فرش شلوغ با طرح ریز و فرش خلوت با طرح درشت

پیشنهاد می کنیم مطلب پربازدید «راهنمای انتخاب رنگ فرش بر اساس رنگ مبل» را مطالعه کنید.

2- فرش هایی با زمینه رنگی تیره انتخاب نکنید

ممکن است فرشی سرمه ای یا قهوه ای به چشم شما زیبا بیاید، اما پیشنهاد می کنیم از خرید آن صرف نظر کنید و از فرش هایی استفاده کنید که رنگ زمینه شان روشن و خنثی است و طرح های آن ها با مبلمان شما هماهنگ است. این مساله به دو دلیل پیشنهاد می شود.

اول: تاثیر رنگ فرش تیره بر خانه های کوچک ایرانی

نقشه بسیاری از خانه های ایرانی به صورتی است که سالن مساحت و نورگیری ایده آلی ندارد، در نتیجه پهن کردن فرشی تیره در چنین خانه هایی باعث می شود که خانه کوچکتر و تاریک تر به نظر برسد.

دوم: دشواری هماهنگ کردن رنگ فرش تیره با سایر مبلمان

فرشی که رنگی تیره دارد، سخت تر با مبل ها و پرده و سایر وسایل هماهنگ می شود چرا که قدرت نمایش فرش بسیار بالاست و چشم ها را به سمت خود جذب می کند، در نتیجه برای اینکه پرده یا مبل بتوانند جلب توجه کنند ممکن است به اشتباه آن ها را نیز تیره تر از فرش انتخاب کنید و در نهایت خانه تان را به فضایی تاریک و تیره تبدیل کنید.

یک مثال:

اگر این دو فرش را در فروشگاه مشاهده کنید احتمالا فرش سمت راستی برای شما جذابیت بیشتری دارد چرا که پرکارتر، رنگ دارتر و خاص تر است. اما فرش سمت چپی ساده و خلوت است. اما همانطور که گفتیم باید توجه کنید که وقتی فرش در فضای خانه قرار میگیرد چه تاثیری در فضا ایجاد می کند.

فرش رنگ تیره بخریم یا رنگ و طرح ملایم

تصویری که از دو فرش در فروشگاه دیده می شود

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید وقتی این دو فرش در فضا قرار بگیرند، تاثیر بسیار متفاوتی بر فضا می گذارند. فرش سمت چپ فضایی باز و روشن ایجاد کرده که با رنگبندی های مختلف نیز به خوبی هماهنگ خواهد شد و فرش سمت راست فضا را تیره و بسته تر کرده است. به علاوه، فرش سمت چپ به راحتی با اکثر رنگبندی ها هماهنگ می شود و فرش سمت راست برای هماهنگ شدن با رنگ های مختلف و متنوع کار سختی پیش روی صاحب خانه قرار می دهد.

فرش مشکی و سفید در یک خانه ثابت چه تفاوتی ایجاد می کنند

مقایسه تاثیر قرارگیری فرش تیره و روشن در فضای خانه

3- اگر دو فرش در کنار هم می اندازید، از فرش هایی با حاشیه و زمینه هماهنگ است استفاده کنید

هنگامی که دو فرش کنار هم قرار میدهید، لبه های دو فرش باهم مجاور می شوند و اگر حاشیه فرش ها اختلاف رنگی زیادی با زمینه داشته باشد، لبه ای پهن در بین دو فرش دیده می شود. این خط پهن فضا را به دو نیمه تقسیم می کند و باعث می شود خانه شلوغ و کوچک دیده شود. در نتیجه اگر مجبور هستید دو فرش در کنار هم پهن کنید، از فرش هایی استفاده کنید که رنگ حاشیه و زمینه شان هماهنگ است.

قرارگیری دو فرش با حاشیه هایی متضاد با زمینه در کنار هم و ایجاد فضای تقسیم شده

قرارگیری دو فرش با حاشیه هایی هماهنگ با زمینه در کنار هم و ایجاد فضای یکپارچه

در تصویر زیر می توانید بهتر تاثیر لبه های فرش بر ظاهر فضا را درک کنید. همانطور که میبینید، فضای تصویر سمت چپ یکدست تر و هماهنگ تر بنظر می رسد و در تصویر سمت راست، لبه های فرش خطی ضخیم را ایجاد کرده اند که بیش از اندازه به چشم می آید و در نتیجه احساس تقسیم شدن و کوچکتر به نظر رسیدن فضا در انسان ایجاد می گردد. لذا بهتر است در این شرایط از انتخاب فرش هایی که لبه هایشان با زمینه تضاد زیادی دارد خودداری کنید.

تاثیر تضاد رنگ لبه های دو فرش در کنار هم بر ادراک ما از فضا

 

امیدواریم مطالعه ی این مطلب به شما در انتخاب فرش برای منزلتان کمک مناسبی کرده باشد. چنانچه این مطلب برای شما کافی نیست یا سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است، از طریق بخش مشاوره با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

  • تولید این محتوا بصورت کامل توسط کارشناسان انستودیوز صورت گرفته است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع به گوگل گزارش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن