انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

چیدمان فرش پذیرایی و اشتباهات رایج، چه سایز فرشی بخرید و چطور آن را پهن کنید!

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 1788 بازدید

اغلب شما همراهان انستودیوز در هنگام درخواست های مشاوره تان تصاویری از وضعیت فعلی منزلتان را برای ما ارسال میکنید و ما نیز همیشه تلاش میکنیم پس از انجام مشاوره ها با بررسی این تصاویر، نکات مهمی که در دکوراسیون خانه ها رعایت نمی شود را کشف کنیم تا بتوانیم بر اساس آن ها مطالبی مناسب و کاربردی برای مخاطبین سایت بنویسیم. در این مطلب دوقسمتی قصد داریم به اشتباهات رایجی که هنگام چیدمان فرش در خانه رخ می دهد بپردازیم. تا به شما کمک کنیم فرش مناسب تری خریداری کنید و آن را در محل مناسب پهن کنید و اشتباهات تکراری و متداول را انجام ندهید.

در قسمت اول به 4 اشتباه از این 9 اشتباه رایج در چیدمان فرشهای منزل می پردازیم.

1- پهن کردن فرش خیلی کوچک در اتاق پذیرایی یا نشیمن

یکی از مشکلات رایج خانواده ها، انتخاب ابعاد مناسب فرش در سالن پذیرایی منزلشان است و معمولا فرشی انتخاب می کنند که بسیار کوچک است. توجه داشته باشید که یکی از نقش های مهم فرش در چیدمان خانه های ایرانی، ایجاد وحدت بین تمامی عناصر خانه است. فرش با پیوند دادن مبلمان و کفپوش منزل باعث می شود فضا هماهنگ و متحد تر به نظر برسد و ابهت و زیبایی فضا بیشتر شود. به همین دلیل بهتر است از انتخاب فرشهای خیلی کوچک در منزلتان اجتناب کنید. برای مثال می توانید تصویر زیر را که در گذشته در کانال تلگرام انستودیوز به اشتراک گذاشته بودیم مشاهده کنید.

چیدمان اولیه با فرشی کوچک صورت گرفته و فضا خالی و نامتناسب به نظر می رسد، اما تصویر ساختگی نرم افزاری جلوه ایده آل تری دارد و همانطور که می بینید، فرش باعث شده بین کف خانه و مبل ها انسجام بیشتری ایجاد شود.

مقایسه سالن منزل با فرش کوچک 6 متری و 12 متری

تاثیر ابعاد فرش بر وحدت ظاهری فضا

همین موضوع در تصویر زیر نیز قابل بررسی است. ببینید انتخاب فرش بزرگتر چطور ست مبلمان را هماهنگ تر و چیدمان آن ها را هدفمند تر و زیباتر جلوه داده است. پس، هنگام انتخاب فرش، دقت کنید ابعاد فرش به صورتی باشد که خانه مانند تصاویری که برایتان حاضر کردیم، برهنه و ناقص به نظر نرسد و فرش بتواند نقش خود به عنوان عنصر انسجام دهنده ی چیدمان را به خوبی ایفا کند.

فرش 12 متری و 6 متری در سالن 20 متری

تفاوت فرش 6 و 12 متری در سالنی 25 متری

 

2- پر کردن تمام کف منزل با فرش

اشتباه دیگری که در برخی خانه ها رایج است، پوشاندن کل فضای کف منزل با فرش است. مساله ای که بارها در مشاوره ها به آن اشاره کرده ایم را با تاکید بسیار، اینجا نیز ذکر می کنیم:

فرش در دکوراسیون عنصری زینتی است و نقش آن با کفپوش و موکت متفاوت است. لذا هرگز کل کف خانه را با فرش نپوشانید و طوری آن را استفاده کنید که عنصری شاخص کننده در دکور منزلتان باشد.

 این نکته ی مهم در تصویر زیر مشهود است، در این مشاوره که سال 94 انجام شده، تلاش کردیم با ارائه تصاویر 3 بعدی مخاطب را قانع کنیم که استفاده از فرش ها به این شکل مناسب نیست و بهتر است بجای استفاده ی این چنینی از فرش ها، آن ها را به طرزی ایده آل تر چیدمان کند تا خانه اش زیبایی بیشتری داشته باشد.

مشاوره و طراحی منزلی که کل کف آن با فرش پوشیده شده بود

قبل و بعد چیدمان منزل با فرش های متعدد و فرشی تک

3 پیشنهاد برای مطالعه بیشتر:
1- با رفتن به این لینک، یاد بگیرید که چطور رنگ فرش را بر اساس مبل انتخاب کنید.
2- در این مطلب نکات عمومی ای که قبل از خرید فرش باید بدانید را بیاموزید.
3- با مطالعه این مطلب یاد بگیرید فرش مناسب هریک از فضاهای منزل باید چه ابعادی داشته باشد.

 

3- پهن کردن فرش در جهت نا هماهنگ با راستای مبل ها

فضاهای مستطیلی راستای مشخصی دارند و بهتر است چیدمان کلی فضا نیز با آن راستا همسو باشد، فضاهای مربعی شکل، انعطاف بیشتری به شما می دهند، اما قاعدتا بخشی از فضای آن ها برای مسیر رفت و آمد صرف خواهد شد و فضای باقی مانده مستطیلی شکل خواهد بود، لذا باز هم چیدمان مبل ها، راستایی خاص در فضا ایجاد می کند که بهتر است فرش نیز با این راستا، هماهنگ باشد.

در تصویر زیر مشاهده میکنید که مبل ال و مبل تک، راستایی از چپ به راست ایجاد کرده اند، اما فرش در جهت عمود بر آن پهن شده است و به لحاظ ذهنی، یک ناهماهنگی در محیط احساس می شود و بهتر است با چرخاندن فرش، ضمن تاکید بیشتر بر جهتگیری راست به چپ مبل ها، این تضاد را نیز به خوبی حل کرد.

فرشی که عمود بر راستای مبل ال و مبل تک چیده شده

چیدمان فرش، عمود بر راستای مبل ها

نمونه دیگری از این اشتباه رایج، در تصویر زیر که برایتان ترسیم کرده ایم قابل مشاهده است. در این پلان می بینید که حتی در فضاهای مربعی شکل هم، لازم است به راستایی که فرش با مبل ایجاد می کند توجه جدی شود تا فضای نهایی ایجاد شده زیبا و هماهنگ باشد.

راستای مناسب و نامناسب فرش در سالن پذیرایی تقریبا مربع شکل

جهت گیری صحیح و غلط فرش 9 متری در سالن مربعی شکل

 

4 – چیدمان فرش ها بدون توجه به زون بندی ایجاد شده توسط مبلمان

یکی از نقش های فرش این است که به ریز فضاهای ایجاد شده در خانه هویت و شخصیت ببخشد. وقتی که شما بدون هیچ توجهی به این تاثیر فرش، خانه را چیدمان کنید باعث می شوید فضای منزلتان آشفته و ناهماهنگ به نظر برسد. برای مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید که صاحب این خانه، فرشی با طرح و اندازه ثابت خریداری کرده و آن را در کف منزل پهن نموده و سپس مبلمان را روی آن قرار داده است، در نتیجه چیدمانی آشفته و ناهماهنگ ایجاد شده که در آن:

1- تلویزیون به خوبی دیده نمی شود و مانند عنصری زائد به نظر می رسد 2- مبل ها جهتگیری به سمت کانون خاصی ندارند 3- میز غذاخوری به یک گوشه رانده شده و هویت مستقلی ندارد.

خرید فرش یکسان برای پذیرایی و غذاخوری درست نیست

بی توجهی به نقش فرش در ایجاد زون بندی در منزل

پس مناسب تر است که هنگام انتخاب فرش و چیدمان آن در خانه، مانند تصویر دو چیدمان زیر عمل کنید و هم زون های مجزایی ایجاد کنید، هم کمک کنید تا فرشهایتان بتوانند به خوبی جلوه کنند. متاسفانه در اغلب منازل، تصور حاکم این است که باید چیدمان به صورتی باشد که فضا یک تکه و یک سره نشان داده شود تا بزرگ جلوه کند.

به همین سبب بسیاری از خانه ها مانند تصویر سمت چپ چیدمان می شوند و اگر چیدمان سمت راست را به صاحبان آن ها نشان دهید، خواهند گفت که خانه خفه و کوچک می شود و آن را دوست نداریم. در حالی که در تصویر بالا به خوبی به شما نشان داده ایم که چیدمانی نامنظم و آشفته فضا را بزرگ و مناسب جلوه نخواهد داد.

تحلیل دو چیدمان این تصویر

در چیدمان سمت راست، 1- نشیمن و غذاخوری هریک هویتی مستقل دارند 2- تلویزیون به خوبی دیده می شود و به کانونی مناسب برای جهتگیری مبل ها تبدیل شده است.

البته، اگر قرار بود طراحی این خانه را از صفر چیدمان کنیم، پیشنهاد ما استفاده از یک ست غذاخوری 6 نفره و ست مبلمان مدرن 5 نفره بود. چرا که این تعداد مبلمان برای خانه ای با این مساحت اصلا مناسب نیست و فضای آن را شلوغ جلوه می دهد. با اینحال، اصلاح چیدمان و فرش ها به این روش میتواند خانه را زیباتر کند. پس اگر شماهم در حال خرید فرش هستید، حتما قبل از خرید آن به زون هایی که در منزل ایجاد خواهد شد توجه کنید و فرش هایی متناسب بخرید.

چطور برای خانه فرش انتخاب کنیم

حالت مناسب استفاده از دو فرش برای زون بندی منزل

امیدواریم قسمت اول این مطلب نکات مناسبی را به شما آموخته باشد تا بتوانید هنگام خرید فرش بهترین انتخاب را داشته باشید. در قسمت دوم این مطلب با 4 اشتباه دیگر با شما همراه هستیم، لذا اگر این مطلب تا به اینجا برایتان مفید بوده است حتما قسمت دوم آن را مطالعه کنید و چنانچه این مطالب برای شما کافی نیست یا سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است، از طریق بخش مشاوره با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

  • تولید این محتوا بصورت کامل توسط کارشناسان انستودیوز صورت گرفته است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع به گوگل گزارش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن