انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

رنگ کفپوش پارکت یا لمینیت را چطور انتخاب کنیم که با هر فضایی هماهنگ شوند

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 1349 بازدید

در یکی از مشاوره های اخیر، مخاطب سایت از ما در خصوص انتخاب رنگ کفپوش منزلی که هنوز مبلمان آن خریداری نشده بود سوالی پرسیده بودند. در سوال ایشان مساحت فضا و میزان روشنایی نیز مشخص نبود و در نتیجه مجبور شدیم توضیحاتی کلی برای حالت های مختلف منزلشان ارائه کنیم. از آنجایی که ممکن است نکات ذکر شده در آن مشاوره برای شما نیز مفید باشند، آن ها را با توضیحات بیشتر در این مطلب آورده ایم. پس اگر به دنبال انتخاب رنگ برای پارکت یا کفپوش چوبی منزلتان هستید حتما این مطلب را مطالعه کنید.

در شرایطی که هنوز وسایل شما رنگبندی خاصی ندارند و انتخابشان نکرده اید، باید رنگی برای پارکت انتخاب کنید که بتواند به راحتی با سایر رنگ ها ست شود و به علاوه با کیفیت های ذاتی خانه مثل پرنور یا کم نور بودن و کوچک یا بزرگ بودن نیز هماهنگ باشد.
در این مطلب دو حالت کلی شامل خانه های کوچک و بزرگ را بررسی کرده ایم.

حالت اول: خانه ای با مساحت محدود و نورگیری کم

اگر سالن منزل شما مساحتی کمتر از 20 متر دارد یا عرض سالن شما کمتر از 5 متر است برای کفپوش خانه تان از رنگ های تیره و طرح های شلوغ استفاده نکنید، چرا که این چنین طرح هایی شاید وقتی خانه خالی از وسایل باشد، زیبا به نظر برسند، اما پس از این که فضای خانه را مبلمان کنید باعث آشفته به نظر رسیدن فضای خانه خواهند شد. چند نمونه از طرح هایی که مناسب فضایی کوچک با نورگیری کم نیستند را برایتان آورده ایم.

نمونه رنگبندی پارکت و لمینیت تیره و نامناسب برای خانه کوچک

نمونه رنگبندی های تیره و شلوغ نامناسب فضای کم نور و کوچک

تاثیر کفپوش چوبی رنگ تیره بر سالن پذیرایی منازل کوچک

برای مثال یک نمونه سه بعدی را برایتان حاضر کرده ایم، این خانه با سالنی نسبتا کوچک با عرضی کمتر از 4 متر و طولی در حدود 4 متر فضایی برای قرارگیری یک نیمست و دو پاف با فرشی 6 متری دارد. استفاده از کفپوشی با رنگ تیره باعث شده این فضا بسته و کوچکتر به نظر برسد. البته مبلمانی که ما انتخاب کرده ایم رنگی روشن و باز و ساده دارند و اگر شما بخواهید مبلمانی با رنگهای تیره تر استفاده کنید قطعا فضا کوچکتر و خفه تر به نظر خواهد رسید.

 

دو حالت رنگی کفپوش تیره برای منزل کوچک

پارکت های تیره و قهوه ای در کف منازل کوچک فضا را کوچکتر و آشفته می کنند

پس رنگ مناسب پارکت و لمینیت خانه های کوچک چیست؟

برای جلوگیری از رخ دادن مسائلی که پیشتر ذکر شد، بهتر است از رنگ هایی روشن و گرم و طرح هایی خلوت استفاده کنید تا فضای منزل بزرگتر و روشن تر نشان داده شود و پس از انتخاب مبلمان نیز خانه تان شلوغ به نظر نرسد. برخی از طرح های مناسب در ادامه برایتان حاضر شده اند.

رنگ های کفپوش مناسب خانه های کوچک با نورگیری کم

رنگبندی های روشن پارکت که برای خانه با مساحت کم مناسبند

تاثیر کفپوش روشن بر بزرگ به نظر رسیدن خانه های کوچک چطور است؟

در این دو تصویر تنها عنصری که نسبت به دو حالت قبلی تغییر کرده، رنگ کفپوش خانه است. می بینید که با تغییر رنگ این پوشش به رنگ عسلی و یا رنگ خنثی، فضا چقدر بازتر و روشن تر حس می شود. پس حتما اگر شما هم منزلی با مساحتی محدود دارید، برای پوشش کف از رنگ های روشن و خنثی کمک بگیرید تا فضا بزرگتر و مناسب تر به نظر برسد.

دو حالت رنگی کفپوش رنگ روشن برای منزل کوچک

پارکت های روشن و عسلی در کف منازل کوچک باعث باز و بزرگ به نظر رسیدن خانه می شوند

مقایسه تاثیر رنگ کف تیره و روشن در فضایی کوچک با مبلمان تیره رنگ

در حالت های قبلی، رنگ پرده و فرش و مبل ها خیلی روشن بود و باعث میشد فضا حتی با کفپوش تیره نیز قابل تحمل باشد. به همین دلیل یک حالت ویژه را با مبل های قهوه ای و پرده های نسکافه ای امتحان کرده ایم تا افرادی که ممکن است بخواهند از مبل های تیره استفاده کنند نیز تاثیر رنگ کفپوش بر روشنایی و باز بودن فضا را احساس کنند. همانطور که می بینید فضای سمت راست بسته تر به نظر می رسد و چندان دلپذیر نیست، در حالی که تصویر سمت چپ روشنایی و آرامش بیشتری دارد و بازتر و بزرگتر به نظر می رسد.

مقایسه اثر لمینیت و پارکت تیره و روشن بر بزرگ و کوچک به نظر رسیدن فضای خانه های کم مساحت

قیاس تاثیر رنگ کف تیره و روشن بر فضای خانه ای با مبلمان تیره

حالت دوم:خانه ای با نورگیری مناسب و مساحت کافی

در خانه هایی که عرضشان بیشتر از 5 متر و مساحت سالن بالای 25 متر است شما می توانید کمی راحت تر عمل کنید و از طیف های رنگی تیره تر نیز گزینه هایی را انتخاب کنید چرا که دیگر نگران کوچک و تیره به نظر رسیدن فضا نیستید. با این حال همچنان استفاده از طرح های شلوغ و درهم را به شما پیشنهاد نمی کنیم چرا که هماهنگ کردن مبلمان و وسایل با این چوب ها کمی دشوار است. برخی از رنگهای مناسب برای خانه هایی با مساحت بیشتر در تصویر زیر قابل مشاهده اند.

رنگ های خوب پارکت برای منزل های بزرگ و پرنور

رنگبندی های نسبتا تیره پارکت که برای خانه های بزرگ و نورگیر مناسبند

مشاهده تاثیر رنگ کفپوش چوبی بر فضای خانه ی بزرگ

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید از آنجایی که خانه مساحتی ایده آل دارد و روشنایی آن نیز مناسب است، مشکلی در استفاده از کفپوش قهوه ای وجود ندارد و فضا توانسته به خوبی با آن هماهنگ شود. در تصویر سمت چپ نیز فضا باز و روشن و بزرگ به نظر می رسد. لذا می توان گفت در هر دو حالت خانه متناسب و زیباست. با این حال، اگر قصد استفاده از فرش تیره یا مبل های تیره رنگ را دارید، بهتر است کفپوش منزلتان رنگی روشن مانند تصویر سمت راست داشته باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است پس از مبله کردن فضا، خانه تان کم نور و تیره به نظر برسد.

مقایسه لمینیت و پارکت عسلی و قهوه ای تیره در خانه ای با مبلمان کرم و نارنجی

تاثیر پارکت تیره و روشن بر فضای خانه ای با مساحت بالاتر

جمعبندی و ارائه راهکاری که برای بیشتر خانه ها مناسب است

توجه داشته باشید از آنجایی که رنگبندی مبلمان شما مشخص نیست، بهتر است رنگی که انتخاب می کنید گرمای زیادی نداشته باشد و در حد وسط رنگبندی ها باشد. لذا در یک جمعبندی بررسی به لحاظ گرم و سرد بودن رنگ پارکت ها و امکان هماهنگ کردن آن ها با رنگبندی های متنوع، پیشنهاد ما به شما استفاده از طیف رنگی معتدل و روشن است.

گزینه های نهایی مناسب برای شرایطی که شما بیان کرده اید

در انتها برای این که بهتر متوجه نحوه هماهنگ شدن این پارکت ها با رنگبندی های مختلف مبلمان شوید  دو حالت رنگی آبی و نارنجی که به ترتیب رنگ هایی سرد و گرم هستند را با پارکتی به رنگ روشن و خنثی هماهنگ کرده ایم تا بتوانید قابلیت این پارکت ها در هماهنگ شدن با رنگبندی های مختلف را بهتر درک کنید.

کوسن و پرده آبی و نارنجی با پارکت رنگ روشن خنثی هماهنگ می شوند

امکان هماهنگ شدن کفپوش های رنگ خنثی و روشن، با انواع رنگبندی سرد و گرم مبلمان

امیدواریم مطالعه ی این مطلب به شما در انتخاب رنگ مناسب کفپوش منزلتان کمک کرده باشد. چنانچه این مطلب برای شما کافی نیست یا سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است، از طریق بخش مشاوره با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن