انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

ایده هایی برای شاخص کردن دیوار در طراحی داخلی و دکوراسیون

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 150 بازدید

ایده های گوناگونی برای طراحی دیوار شاخص در فضاهای  مختلف خانه وجود دارد. از استفاده از رنگ ها و بافت های مختلف گرفته تا استفاده از عناصر تزئینی ، همگی راهکارهایی است که می تواند زمینه و حس خاصی در فضای شما ایجاد کند. یکی از ایده هایی که شما می توانید در طراحی داخلی خانه خود از آن استفاده کنید دادن کاراکتری خاص به یکی از دیوارهای خانه به عنوان نقطه شاخص طراحی فضاست.

شاید شما عبارت ایجاد دیوار شاخص را شنیده باشید و تصوری کلی از این راهکار طراحی داخلی داشته باشید. احتمالا تا کنون به طرح های زیادی از اتاق هایی  برخورده اید که دیوارهایی به رنگ سفید داشته و روی یکی از دیوارهای آن ها رنگی تند مثل نارنجی یا فیروزه ای به کار رفته است. یا ایده هایی مدرن تر با خلاقیت بیشتر در انتخاب رنگ ها، پوشش ها و بافت های خاص. دیواری که نه تنها به فضایی خالی جذابیت می دهد بلکه عنصری کاربردی و سودمند در طراحی داخلی خانه است. ایده های متفاوتی برای این ترفند طراحی وجود دارد که در این مطلب شما را با آن آشنا می کنیم.

اما پیش از هرچیز لازم است بدانید که  دیوار شاخص دقیقا چیست و چرا باید یک دیوار را برجسته و نمایان کرد؟

به طور خلاصه دیوار شاخص، یک دیوار است که در رنگی متفاوت یا با پوششی متفاوت نسبت به بقیه دیوارهای خانه نمایش داده می شود تا به نقطه ای کانونی و خاص در فضا تبدیل شود.

چرا یک دیوار را شاخص و برجسته کنیم؟

واضح ترین علت برای شاخص کردن یک دیوار در اتاق اضافه کردن جذابیت و عنصری خلاقانه به اتاقی ساده و خسته کننده است. اما برجسته کردن یک دیوار فواید ظریف و دگرگون کننده دیگری نیز برای طراحی داخلی فضای شما دارد:

روی درک ما از اندازه اتاق تاثیر می گذارد

1-  بسته به رنگ انتخابی شما، دیوار شاخص می تواند اتاق را کوچک تر یا بزرگ تر نشان دهد. برای مثال رنگ کردن یک دیوار با رنگی تیره تر از بقیه دیوارها به فضا عمق می بخشد؛ یا یک دیوار آینه ای در اتاقی کوچک می تواند فضا را بزرگ تر نشان دهد.

انتخاب دیوار شاخص با رنگ تیره برای نشیمن کوچک

به تعریف عملکردهای خاص کمک می کند

2- شاخص کردن یک دیوار به شما کمک می کند که فضا را برای یک عملکرد خاص تعریف کنید. یکی از رایج ترین کارکردهای این ایده، به کار بردن دیوار شاخص برای مجزا کردن فضای غذاخوری از فضای نشیمن است. با قرار دادن میز غذاخوری در کنار دیوار شاخص و استفاده از عناصری هماهنگ با لوازم میز غذاخوری روی دیوار می توانید از این ایده برای تفکیک فضای غذاخوری استفاده کنید.

برجسته کردن یک دیوار برای تفکیک فضاها

بر سبک طراحی فضا تاکید می کند

3- استفاده از عنصری هماهنگ با سایر عناصر موجود در اتاق بر روی دیوار شاخص کمک می کند که شما بر طرحی خاصی تأکید کنید. برای مثال اگر روی سقف شما تیرهای چوبی نمایان وجود دارد، می توانید اجزا چوبی را به دیوار تان اضافه کنید. همین طور اگر فضای شما سقفی بلند دارد با به کارگیری جزئیات عمودی روی دیوار نمایان می توانید بر این ویژگی تأکید کنید.

کاهش قدرت جلب توجه عناصر نازیبا

4- استفاده از ایده های خلاقانه روی یک دیوار به شما کمک می کند تا تمرکز افراد را از  یک عنصر نامطلوب طراحی در فضای اتاقتان بگیرید. اگر پنجره شما دیدی نامطلوب دارد اضافه کردن دیواری شاد و جذاب در طرف دیگر اتاق می تواند این ویژگی منفی فضای شما را پوشش دهد.

ایجاد نقطه کانونی

5- برجسته کردن یک دیوار یکی از راه های بسیار کاربردی برای ایجاد نقطه ی کانونی در فضاست. در یکی از مطالب قبلی سایت در رابطه با نقطه ی کانونی و راه های ایجاد آن به تفصیل شرح دادیم. پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را نیز مطالعه کنید.

برجسته کردن دیوار نشیمن با استفاده از کاغذ دیواری

مقرون به صرفه است

6-   در نهایت این راهکار، راهی مقرون به صرفه برای تغییر دکوراسیون است. شما برای طراحی یک دیوار هزینه می کنید و هرگاه از طرح آن خسته شدید می توانید به سادگی و تنها با تغییر یک دیوار ظاهری جدید به اتاقتان بدهید.

بایدها و نبایدها

  •  این ایده را تنها یک بار در فضای خانه یا اتاق پیاده کنید. دیوار شاخص باید یک عنصر خاص در طراحی شما باشد. بنابراین انتخاب کنید که می خواهید کدام دیوار خانه خود را با این ایده نمایان کنید. در یک فضا بیش از یک دیوار را برجسته نکنید.
  • دیوار شاخص شما باید با بقیه عناصر اتاق هماهنگ باشد اما در عین حال طرحی خلاقانه و متفاوت داشته باشد. طرح شما برای این دیوار نباید بی ربط با طرح کلی و عملکرد فضا باشد.
  • دیواری را انتخاب کنید که برای تبدیل شدن به نقطه تأکید فضای شما مناسب باشد. دیواری که نقص و خرابی دارد یا پر از پنجره و در است، کارآیی کافی برای شاخص شدن را ندارد.

  به طور معمول، دیواری که یک عنصر معماری متمایز و جذاب، مانند شومینه یا طرحی خاص مثل گچ بری دارد، انتخابی مناسب برای دیوار شاخص می باشد. همچنین، دیواری که نمایش دهنده  مبلمانی چشم نواز، مانند تختی خاص یا مبلی منحصر به فرد است، به عنوان جاذبه ی اصلی فضا، برای این ایده مناسب است.

ایده هایی برای شاخص کردن یک دیوار در طراحی داخلی

ایده هایی برای شاخص کردن دیوار

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری یک گزینه بسیار مناسب است که به کمک آن می توانید به هر اتاقی طرحی خاص و خلاقانه اضافه کنید. کاغذهای دیواری گزینه های متنوعی از رنگ و بافت را در اختیار شما قرار می دهند تا انتخاب های متفاوتی برای تغییر ظاهر یکی از دیوارهای اتاق داشته باشید. اگر اجاره نشین هستید یا انتخاب برایتان سخت است می توانید از کاغذ دیواری های موقت استفاده کنید. در مطلب راهنمای انتخاب کاغذ دیواری می توانید نکات دقیق تر و جامع تری راجع به این موضوع مطالعه کنید.

چرا یک دیوار را در طراحی داخلی اتاق ها شاخص می کنیم

پانل ها

پانل ها گزینه محبوب و برجسته دیگری در طراحی هستند. استفاده از پانل های چوبی قدمت زیادی در طراحی داخلی دارد. نمونه های امروزی پانل های چوبی به عنوان سطح نهایی دیوار شیک و مدرن هستند و به صورت قطعات بزرگ یا به صورت افقی برای اضافه کردن بافتی زیبا به فضا استفاده می شوند.

شاخص کردن یک دیوار اتاق خواب به وسیله ی پانل چوبی

نقاشی دیواری

نقاشی دیواری تنها مختص اتاق کودکان نیست. با انتخاب طرح و تصویری مناسب (از نظر زمینه، ترکیب رنگی و ابعاد و تناسبات) می توانید طرحی چشمگیر و شاخص و سرگرم کننده در اتاقتان داشته باشید.

معرفی راهکار هایی برای برجسته کردن یک دیوار در اتاق

دیوارهای پوشیده شده با پارچه

این پوشش به اتاق شما ظاهری گرم و صمیمی می دهد. استفاده از این دیوار ها در نشیمن ،غذاخوری و یا اتاق خواب حرکت، عمق و بافت به فضا اضافه می کند.

ایده هایی برای شاخص کردن یک دیوار در اتاق خواب و غذاخوری

رنگ آمیزی و ایجاد دیوار شاخص

رنگ کردن شاید ساده ترین راه حل باشد، اما استفاده از آن فوت و فن خاص خود را دارد.برجسته کردن یک اثر هنری روی یک دیوار با کمک رنگی متمایز نقطه کانونی مناسبی برای اتاق شما به وجود می آورد. از به کارگیری رنگ های تند و تیره نترسید. برای آشنایی دقیق تر با بحث رنگ در طراحی و ایده های آن حتما مطالب پیشین سایت در ارتباط با موضوع رنگ را مطالعه کنید.

ایده هایی برای برجسته کردن یک دیوار در اتاق های خانه

مصالح

با استفاده از مصالح متفاوت برای یک دیوار مثل آجر یا بتن می توانید بافتی جدید ایجاد کنید. دیوار با نمای آجر جلوه ای گرم و روستیک به فضای منزلتان می دهد. در یکی از مطالب سایت آجر و ایده هایی برای استفاده از آن در طراحی داخلی را معرفی کردیم. پیشنهاد می کنیم مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.

استفاده از دیوار شاخص آجری و بتنی

در انتخاب و ایده پردازی، ذوق خود را به کاربگیرید. دیوار شاخص می تواند فضای خانه ی شما را دگرگون کند و سلیقه ی شما را در دکوراسیون به نمایش بگذارد. چنانچه در انتخاب رنگ و مصالح مناسب برای دیوار شاخص اتاق هایتان دچار مشکل شدید، پیشنهاد می کنیم سوالاتتان را از طریق بخش مشاوره ی دکوراسیون با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن