معرفی مصالح : آشنایی با ویژگی های آجر و نحوه استفاده در طراحی

معرفی مصالح : آشنایی با ویژگی های آجر و نحوه استفاده در طراحی

در سال های اخیر استفاده از آجر در طراحی داخلی بسیار محبوب شده است. آجر مصالحی کم دردسر برای استفاده در دکوراسیون داخلی به حساب می آید.

که می توان آن را در فضاهای مختلف به کار برد، از یک اتاق زیر شیروانی در خانه ای شهری و مدرن تا یک خانه ی تاریخی و سنتی؛ آجر ها می توانند فضای داخلی خانه را هم به سبک مدرن و هم به سبک سنتی در آورند، دیوارهای آجری می توانند به راحتی ادراک کلی شما را از فضای خانه تحت تأثیر قرار دهند و حسی مانند حس حضور در یک فضای متفاوت و صمیمی را در شما ایجاد کنند.

استفاده از آجر راهی سریع و ارزان برای دادن شکل و شخصیت به فضای داخلی است و با استفاده از آن می توانید به خوبی در خانه بافت ایجاد کنید و ظاهری مجلل در منزلتان ایجاد کنید.

بافت دیوار های آجری حس لامسه را تحریک می کند و باعث می شود گاهی بخواهیم انگشت های خود را لا به لای آن حرکت دهیم. شما می توانید با استفاده از این بافت، هم در دیوارهای اصلی و چشم گیر و هم در پس زمینه، طرح های بسیار جذابی را ایجاد کنید؛ در ادامه با برخی از ویژگی های آجر و نکاتی درباره ی نحوه ی به کارگیری آن در فضای داخلی خانه آشنا خواهید شد.

مشاوره ی انتخاب مصالح در دکوراسیون داخلی منزل

ویژگی های آجر

آجر ، به دلیل قدمت به کار گیریش در معماری، مصالحی خاطره انگیز و اصیل به شمار می آید و حس استحکام، صمیمیت و اعتبار را القا می کند و می تواند چهره های متنوعی در خانه ایجاد کند، همچنین این امکان را به شما می دهد که تنها با استفاده از یک مصالح، بتوانید جلوه های متفاوتی را به وجود بیاورید.

آجر دارای ارزش ها و عملکردهای مختلف به طور هم زمان است؛ دیوارهای آجری می توانند هم عملکرد سازه ای داشته باشند و هم زیبا باشند و آجر در آن ها به عنوان مصالح نازک کاری به کار رفته باشد. آجرها آسایش صوتی و حرارتی را برای ساکنین فراهم می کنند ، ماده ای طبیعی و مناسب برای سلامتی انسان ها هستند. نکته دیگر آن که آجرها از بین نمی روند و می توان به راحتی بازیافتشان کرد؛ علاوه بر این به دلیل ویژگی های فیزیکی و حرارتی که دارند می توانند خانه ی شما را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه دارند و از این طریق باعث کاهش مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش فضای داخلی خانه می شوند.

اگر علاقه مند به خاطرات و خلق فضاهای قدیمی هستید، در یک اقدام خلاقانه، می توانید مصالح باقی مانده از یک خانه ی قدیمی تخریب شده را خریداری نموده، و از آن در معماری داخلی منزلتان استفاده کنید. این یک راهکار بسیار خوب و سازگار با محیط زیست است و می تواند حسی تاریخی را به خانه ی شما بیاورد که ممکن است نتوانید با استفاده از آجرهای جدید به آن دست پیدا کنید.

به چه شکل هایی می توان از آجر در طراحی داخلی استفاده کرد؟

1- استفاده از آجر در دیوارهای پس زمینه

در این حالت دیواری که روی آن آجرکاری شده است، خیلی جلوی چشم نیست و نقش اصلی ندارد و مانند پرده ی پشت صحنه ی نمایش عمل می کند اما ظاهری بسیار زیبا و لوکس به خانه می دهد.

انتخاب مصالح برای دکوراسیون داخلی منزل

2- استفاده از آجر در دیوار های اصلی

در این حالت از پوشش آجر در یکی از دیوارهای اصلی خانه استفاده می شود و در واقع در این جا بافت آجر نقش اصلی را در طراحی داخلی ایفا می کند. بخش های دیگر خانه طوری طراحی می شوند که مکمل دیوار آجری باشند.

استفاده از دیوار آجری در دکوراسیون منزل

استفاده از آجر در بخش های مختلف خانه

فضای ورودی

می توانید برای ایجاد حس دعوت کنندگی در ورودی خانه از دیوارهای آجری استفاده کنید؛ این دیوارها به فضای شما شخصیت صمیمی سنتی می دهند و حس مطبوعی ایجاد می کنند که به مرور زمان کم رنگ نمی شود.

مشاوره ی انتخاب مصالح برای طراحی داخلی منزل

اتاق نشیمن

در نشیمن از بافت آجر برای برجسته کردن یک دیوار استفاده کنید و با استفاده از آن نقطه ی کانونی فضا را خلق کنید. از آن جایی که این دیوار توجه افراد را به خود جلب می کند می توانید از آن به عنوان دیوار پشت تلویزیون استفاده کنید. پیشنهاد میکنیم یکی از مطالب سایت که در آن ایده های متنوعی که با آن ها میتوانید دیوار پشت تلویزیون را طراحی کنید بیان کرده ایم را مطالعه کنید.

مشاوره ی انتخاب مصالح برای دکوراسیون داخلی خانه

آشپزخانه

در آشپزخانه می توانید از آجر در دیوار پس زمینه و یا درگاه و پیشخوان آن استفاده کنید. در یکی از مطالب سایت 13 مصالح مناسب برای پوشش دیوار پشت کابینت را معرفی کرده ایم و پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید.

استفاده از آجر در پیشخوان آشپزخانه

غذاخوری

آجر نمایان می تواند در قوس هایی که غذاخوری را از نشیمن جدا می کنند مورد استفاده قرار گیرد؛ همچنین می توانید از این مصالح برای بوجود آوردن یک دیوار تأکیدی استفاده کنید که بتوان اسباب غذاخوری را روی آن آویزان کرد.

مشاوره ی انتخاب مصالح در دکوراسیون داخلی منزل

اتاق خواب

از آن جایی که استفاده از آجر حس گرما وصمیمیت در فضا ایجاد می کند، می تواند انتخاب خوبی برای استفاده در اتاق خواب باشد. می توانید از آجر برای ایجاد یک دیوار برجسته در اتاق استفاده کنید – برای مثال دیوار پشت تخت- و از این طریق فضایی آرام و زیبا برای استراحت خود ایجاد کنید.

استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

حمام

آجر می تواند انتخاب خوبی برای استفاده در حمام باشد، اما به شرطی که به درستی از آن استفاده کنید. اگر از آجر استفاده می کنید، برای آن روکشی مانند لایه های جلا دهنده در نظر بگیرید تا از رطوبت در امان بماند و ظاهر بدی به خود نگیرد. در صورتی که از کاغذدیواری در این بخش استفاده می کنید، آن را در بالاترین بخش دیوار نصب کنید، جایی که مطمئن باشید آب به آن نمی رسد.

دیوار طرح آجر در سرویس بهداشتی

راهرو و پله

استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی خانه

با استفاده از چه مصالحی می توان بافت و ظاهر آجری ایجاد کرد ؟

اگر علاقمند به ایجاد بافت آجری در فضای داخلی خانه ی خود هستید اما دیوار آجری ندارید،نگران نباشید. روش هایی وجود دارد که می تواند به شما در ایجاد این تغییر در چهره ی منزلتان کمک کند :

1- کاغذ دیواری با طرح آجر

می توانید با استفاده از کاغذ دیواری با طرح آجر، دیوارهایی با ظاهر آجری در فضای داخلی داشته باشید. اگر در یک خانه ی اجاره ای زندگی می کنید، این راه حل می تواند برای شما بسیار مناسب و کاربردی باشد.

استفاده از دیوار طرح آجر در دکوراسیون داخلی خانه

2- پنل های دیواری با طرح آجر

یک راه حل سریع و آسان دیگر استفاده از پنل های آجری است که در فروشگاه های لوازم ساختمانی موجودند. این پنل ها در ابعاد مختلف تولید می شوند، همچنین شما می توانید آن ها را به رنگ دلخواه خود سفارش دهید.

پنل دیواری آجری در طراحی داخلی منزل

3- درای وال (دیوار خشک) با طرح آجر

دیوار خشک از دسته «دیوار های پیش ساخته» است که امروزه از آن به عنوان یکی از محصولات جایگزین دیوارهای گچی و سیمانی استفاده می شود. می توانید از دیوار خشک با طرح آجر به عنوان جداکننده‌ی داخلی استفاده کنید.

دیوار خشک با طرح آجر در طراحی داخلی منزل

4- روکش آجری

شما می توانید با استفاده از روکش ها و یا تراشه های باریک آجر که در سطح به کار برده می شوند (که ظاهری شبیه به کاشی های سرامیکی ایجاد می کنند)، دیواری با ظاهر سرتاسر آجری ایجاد کنید.

استفاده از دیوار طرح آجر در طراحی داخلی خانه

5- شابلون های دیواری با طرح آجر

شما می توانید به آسانی الگوهای آجر را با استفاده از شابلون روی دیوار نقاشی کنید و از این طریق دیواری با ظاهر آجری در منزل خود ایجاد کنید.

دیوار طرح آجری در دکوراسیون داخلی خانه

6- کاشی با طرح آجر

استفاده از دیوار با طرح آجر در دموراسیون داخلی خانه

رنگ آمیزی سطوح آجری

با رنگ آمیزی سطح آجری، میتوان جلوه ای ملایم تر از آن را در سطح خانه ایجاد کرد. این راه به ساده تر کردن فضای زندگیتان و ایجاد محیطی آرامش بخش کمک می کند.

رنگ سفید برای رنگ آمیزی سطح دیوارهای آجری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ می تواند ظاهری تمیز و شیک به فضا بدهد علاوه براین فضا را وسیع تر و آرام تر نشان می دهد.

رنگ آمیزی دیوارهای آجری در طراحی داخلی

ایده هایی برای استفاده از آجر در فضای داخلی خانه

  • امروزه معماران از آجر در طراحی داخلی به صورت خلاقانه ای و در ترکیب با عناصر مدرن استفاده می کنند.

استفاده از دیوار آجری در دکوراسیون خانه های مدرن

  • از آجر در کف سازی هم استفاده می شود.

آجر در کف سازی ورودی خانه

  • دیوارهای آجری پس زمینه مناسبی برای نمایش عناصر با ارزش قدیمی و عتیقه هستند، در عین حال که با مبلمان به سبک مدرن و جدید هم ترکیب جذابی ایجاد می کنند.

نمایش اشیای قدیمی روی دیوار آجری در منزل

مشاوره ی انتخاب مصالح برای طراحی داخلی خانه

  • مورد دیگری که استفاده از آجر در آن مناسب است، دیوار پشت قفسه ها است.

دیوار آجری در فضای داخلی خانه

  • برای ایجاد فضایی مجلل می توانید دیوارهای آجری را با سقف های چوبی و لوستر های زیبا ترکیب کنید.

دیوار طرح آجر در نشیمن خانه

امیدواریم این مطلب توانسته باشد اطلاعات و ایده های مناسبی را به شما انتقال داده باشد. اگر احساس می کنید هنوز سؤالاتی در ذهن شما باقی مانده و برای تصمیم گیری در خصوص تغییر دکوراسیون منزلتان اطمینان کافی ندارید، پیشنهاد می کنیم حتما از طریق بخش مشاوره دکوراسیون سایت با ما در ارتباط باشید و سؤالتان را از کارشناسان ما بپرسید تا در زمانی مناسب پاسخگوی پرسش شما باشند.


منابع:

impressiveinteriordesign.com

freshome.com

lookboxliving.com

webcache.googleusercontent.com

apartmenttherapy.com

decoist.com

ارسال پاسخ

دوازده − 7 =

در مسابقه شرکت کنید
برنده ی بیش از 500 هزارتومان جایزه باشید.

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
ایده هایی برای طراحی دیوار تی وی روم
ایده هایی برای طراحی دیوار پشت تلویزیون

بسیاری از مردم برای طراحی دیوار پشت تلویزیون دچار سردرگمی می شوند ، بخصوص هنگامیکه این دیوار نقطه ی عطفی...

بستن