انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

با این راهکارها نقطه کانونی و دیوار شاخص خانه را ایجاد کنید

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 886 بازدید

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که برای بازسازی و یا تعیین دکوراسیون منزلتان از کجا باید شروع کنید؟ و یا اینکه چرا با این که همه چیز را طبق اصول می چینید و انتخاب می کنید، باز هم دکوراسیون منزلتان نظم و جذابیت دلخواهتان را ندارد؟

ما در این مطلب یک قانون طلایی در دکوراسیون به نام «نقطه ی کانونی» را به شما معرفی می کنیم و راهکارهایی برای ایجاد آن ارائه خواهیم کرد. ممکن است یکی از این روش ها و ایده ها در  طراحی داخلی منزل شما به کار آید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف نقطه ی کانونی

نقطه کانونی در ساده ترین تعریف، نقطه ای است که خطوط به سمت آن همگرا می شوند. یعنی جایی که در آن خطوط موجود در اتاق با هم برخورد می کنند. از آنجا که چشم ما به طور طبیعی تمایل به دنبال کردن خطوط را دارد، می توان گفت نقطه ی کانونی جایی  است که به محض ورود به اتاق توجه ما به آن جلب می شود.

 فعالیت ها در یک اتاق معمولاً در اطراف نقطه کانونی شکل می گیرد و مبلمان و عناصر دیگر متناسب با آن انتخاب می شوند به گونه ای که تکمیل کننده ی آن باشند. در واقع می توان گفت نقطه ی کانونی، یک نقطه ی شروع مناسب برای تعیین دکوراسیون اتاق به حساب می آید و وسایل دیگر نسبت به این مرکز چیده می شوند. بنابراین اگر قصد بازسازی فضا و یا ایجاد تغییر در دکوراسیون آن را دارید، در ابتدا به نقطه ی کانونی فضایتان فکر کنید.

نقطه ی کانونی تا حد زیادی با توجه به کاربری آن فضا تعیین می شود. برای مثال در نشیمن «تلویزیون» و در اتاق خواب «تخت خواب» نقطه ی کانونی به حساب می آیند. علاوه بر این بعضی اتاق ها طوری طراحی شده اند که نقطه ی کانونی دارند.

در دکوراسیون منزل یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

تلویزیون یکی از بهترین عناصر برای ایجاد نقطه ی کانونی در نشیمن

نقطه کانونی در اتاق خواب چه چیزی می تواند باشد؟؟

تخت خواب به عنوان نقطه کانونی اتاق خواب

چطور یک اتاق را صاحب نقطه ی کانونی کنیم؟

در اینجا نقاط کانونی که می توانید در منزلتان ایجاد کنید را در دو بخش دسته بندی می کنیم؛ نقطه ی کانونی هم می تواند بخشی از معماری یک اتاق مثل یک شومینه ی شیک یا پنجره ای به سوی یک منظره ی زیبا باشد و هم یک شیء مثل تلویزیون یا یک اثر هنری بزرگ روی دیوار. بنابراین برای ایجاد نقطه ی کانونی در اتاق، ابتدا باید سعی کنید آن را در فضا پیدا کنید و اگر اتاق های خانه ی شما فاقد نقطه ی کانونی است، از طریق راهکارهایی که در ادامه به آن اشاره می کنیم خودتان آن را بسازید.

1-  نقطه ی کانونی موجود در اتاق را پیدا کنید.

ساده ترین راه برای ایجاد نقطه ی کانونی در یک اتاق، برجسته کردن و تأکید نمودن روی یک عنصر قوی موجود در معماری فضاست. در طراحی بعضی از فضاها به این نکته توجه شده است؛ در واقع به گونه ای طراحی شده اند که یکی از عناصر معماری در آن ها نقش نقطه ی کانونی را ایفا می کند. پس در ابتدا به دنبال این عنصر در اتاقتان باشید.

* پنجره یا گروهی از پنجره ها که یک منظره ی زیبا را قاب کرده اند، می توانند نقطه ی کانونی یک فضا باشند. چشم ما همیشه به سمت نور طبیعی چشم اندازهای زیبا، افق و یا دیگر عناصر موجود در طبیعت و فضای باز کشیده می شود. اگر شما در اتاق مورد نظرتان پنجره ای با دید مناسب و یا یک منبع خوب نور طبیعی دارید، می توانید آن را به عنوان نقطه ی کانونی فضا در نظر بگیرید.

چگونه نقطه کانونی موجود را شناسایی کنیم؟؟

ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون با استفاده از پنجره ای با منظره ی مناسب

* شومینه یک نقطه کانونی بسیار مناسب برای اتاق نشیمن است. مخصوصاً زمانی که  در اطراف آن مبلمان چیده شده باشد.

در دکوراسیون منزل یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

شومینه به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون نشیمن

* جزئیات قوی معماری، مثل یک دیوار آجری بدون پوشش و نمایان و یا یک راه پله زیبا، می توانند به یک نقطه کانونی خوب در اتاق تبدیل شوند.

چگونه با استفاده از عناصر معماری نقطه ی کانونی ایجاد کنیم؟

ایجاد نقطه ی کانونی به وسیله ی دیواری با پوشش آجر نمایان

* از سقف غافل نشوید. سقف بلند یا یک لوستر زیبا نیز به خوبی می تواند در نقش نقطه ی کانونی ظاهر شود. در یکی از مطالب قبلی سایت نکاتی درباره ی رنگ آمیزی سقف را شرح دادیم که پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را نیز مطالعه کنید.

2- نقطه ی کانونی جدیدی در اتاق ایجاد کنید.

اگر خانه شما با طرحی سفارشی و مطابق سلیقه ی خودتان ساخته نشده باشد و یا مدت ها قبل ساخته شده و طرح آن قدیمی باشد، ممکن است عنصر معماری ای که بتوان آن را به عنوان نقطه ی کانونی در نظر گرفت در طرح خود نداشته باشد. از طرفی در سال های اخیر، برای صرفه جویی در هزینه های انرژی و ساختمان، پنجره ها  کوچک تر شده اند و در فرآیند طراحی خیلی به ویژگی های معمارانه ی فضاها توجه نمی شود.

در این حالت شما مجبورید خودتان برای فضاهای منزلتان نقطه کانونی ایجاد کنید. ایجاد نقطه کانونی، لزوماً یک فرآیند سخت و یا پرهزینه نیست. در ادامه چند راهکار برای ایجاد نقطه کانونی به شما معرفی می کنیم:

* یکی از راه های بسیار کاربردی برای ایجاد نقطه ی کانونی در منزل، شاخص و برجسته کردن یک دیوار وسیع با رنگی متفاوت، استفاده از کاغذ دیواری، استفاده از یک مصالح خاص یا … است.

چگونه میتوان دیوار را به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون منزل انتخاب کرد؟؟

برجسته کردن دیوار با تغییر مصالح به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون

* اگر پنجره ها کوچک هستند و یا رو به چشم انداز مناسبی نیستند، برای پوشش پنجره ها می توانید برای آن ها پرده های جذاب و زیبا مثل پرده های  چاپی جسورانه دیواری که به عنوان یک عنصر شاخص در فضای شما عمل می کنند را در نظر داشته باشید و آن را طوری نصب کنید که به نقطه ی کانونی فضایتان تبدیل شود.

* یک شیء عتیقه ی بزرگ، یک عنصر تزئینی سفارشی و یا حتی یک قطعه مبلمان با رنگی خاص می تواند یک نقطه کانونی بسیار مناسب برای اتافتان باشد. نصب چند طبقه برای قرار دادن عناصر دکوراتیو یا کتاب هم راه حل مناسبی به حساب می آید.

* به راحتی می توانید با استفاده از یک تابلو یا اثر هنری بزرگ، یک مجسمه (الزاماً نباید گران قیمت باشد) و یا یک آینه بزرگ، نقطه ی کانونی ایجاد کنید. حتی می توانید به جای یک اثرهنری بزرگ، یک گروه از آثار هنری کوچک تر مانند سبد، آینه ها و تابلو های کوچک و…. را روی یک دیوار بزرگ نصب کنید و آن دیوار را به یک نقطه ی کانونی در منزلتان تبدیل کنید.

چگونه نقطه کانونی ایجاد کنیم؟؟

استفاده از آینه به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون منزل

چگونه یک فضا را صاحب نقطه ی کانونی کنیم؟؟

ایجاد نقطه کانونی در نشیمن با استفاده از تابلوی هنری

* می توانید نقطه ی کانونی اتاقتان را بر اساس فعالیتی که می خواهید در ان اتاق انجام بدهید بسازید. برای مثال در اتاق مطالعه، کتابخانه و برای نشیمن، تلویزیون می تواند نقش نقطه ی کانونی را ایفا می کند.

راهکارهایی برای ایجاد نقطه ی کانونی در فضاهای خانه

تبدیل کتابخانه به نقطه ی کانونی فضا

اگر محل قرارگیری تلویزیون نقطه ی کانونی انتخابی شما باشد، چگونگی طراحی دیوار پشت آن بسیار اهمیت پیدا می کند. در یکی از مطالب قبلی پیشین سایت ایده هایی برای طراحی دیوار پشت تلویزیون ارائه کردیم که مطالعه ی آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

نکاتی که باید به آن توجه کنید:

* وقتی نقطه ی کانونی مورد نظرتان را انتخاب کردید، فراموش نکنید که باید آن را تکمیل و برجسته کنیدو بقیه ی عناصر فضا را متناسب با آن انتخاب کنید و بچینید. می توانید از رنگ یا بافت غالب به کار رفته در آن در وسایل دیگر استفاده کنید. برای مثال قسمت بالای  شومینه خود را با یک آینه و یا یک اثر هنری پر کنید، با استفاده از تابلو و عناصر دکوراتیو بر سیمای دیوارتان تاکید کنید، کمدهای لباس بیش از اندازه بزرگ را با رنگ های روشن و قوی نقاشی کنید و برای درخشان کردن سیمای منزلتان از تکنیک های نورپردازی مناسب استفاده کنید.

* اگر سقف انتخاب شما به عنوان  نقطه کانونی فضایتان است، مطمئن باشید از منابع نوری می توانید کمک زیادی بگیرید.

در تصویر زیر اتاقی را مشاهده می کنید که فاقد نقطه ی کانونی است. صاحبان این خانه برای حل این مشکل با رنگ قرمز پررنگ بر ارتفاع زیاد سقف تاکید کردند و دور  آن را با  رنگی تیره قاب گرفتند. در این اتاق، سقف به کمک لوستر به یک نقطه ی کانونی قوی تبدیل شده است. سعی کنید رنگ ها و بافت ها را در این فضا به حداقل برسانید؛ طوری که با سقف رقابت نکنند.

چگونه نقطه کانونی ایجاد کنیم؟؟

سقف و لوستر، نقش نقطه ی کانونی را در این فضا دارند.

* اتاق هرگز نباید دو نقطه کانونی اصلی داشته باشد. چرا که منجر به رقابت بین این دو برای جلب توجه می شودو احساس ناخوشایندی در اتاق به وجود می آید. به یاد داشته باشید که نقطه کانونی جایی است که چشم شما در اولین نگاه به آن نقطه در فضا معطوف می شود.در واقع شما نمی توانید دو «اولین» داشته باشید. به این نمونه توجه کنید:

اگر در یک فضا مانند تصویر زیر هم دید و منظر خوب و هم یک شومینه زیبا دارید، پیشنهاد می کنیم یکی از این دو را در اولویت قرار دهید و از عنصر دیگر برای ایجاد تعادل استفاده کنید.

عوامل موثر در انتخاب نقطه کانونی

انتخاب پنجره به عنوان نقطه کانونی اصلی فضا

اما چگونه بهترین نقطه ی کانونی را از میان این دو گزینه انتخاب کنیم :

– در این تصویر کدام عنصر دلچسب تر و جالب تر است؟ به یاد داشته باشید که افراد به طور کلی به سمت فضاهای بیرونی، نسبت به عناصر داخلی، بیشتر جذب می شوند. پس در شیشه ای به عنوان نقطه ی کانونی این فضا در نظر گرفته شده است. در این حالت برای اینکه خیلی توجه را به سمت شومینه جلب نکنید بهتر است دکور  قسمت بالای طاقچه شومینه را ساده تر کنید.

– فعالیت های شما بیشتر در کدام بخش اتاق انجام می شود و وقت خود را بیشتر در کجا می گذرانید؟ اگر در یک اقلیم سرد زندگی می کنید و اکثر اوقاتتان راجلوی شومینه می گذرانید، بهتر است از این عنصر به عنوان نقطه کانونی اصلی تان استفاده کنید.

امیدواریم با مطالعه ی این مطلب اطلاعات مناسبی دریافت کرده باشید. از این پس با دقت بیشتری به دکوراسیون خانه های شیک توجه کنید تا دریابید این قانون به ظاهر ساده تا چه حد می تواند در ایجاد نظمی زیبا و چشم نواز تأثیرگذار باشد.

اگر در انتخاب و یا برجسته کردن نقطه ی کانونی منزلتان به مشکل برخودید و یا مردد هستید، حتماً سوالاتتان را از طریق بخش مشاوره ی دکوراسیون با کارشناسان ما در میان بگذارید.


منبع:

budgetdecorating.about.com

  • تمامی مطالب مجله ی انستودیوز پس از ترجمه توسط هیات تحریریه تکمیل می شوند و نکات مناسب خانواده های ایرانی به آن ها اضافه می شود.

Microsoft 070-412 Certification Braindumps

Until I caught my toes, Microsoft 070-412 Certification Braindumps I quickly grabbed his mouth, his eyes wide open, his face horrified, the screams that were too late to be slammed into my Microsoft 070-412 Certification Braindumps 070-412 Certification Braindumps throat, I smiled at him, he of The throat squirmed a little, and I slowly put down Microsoft 070-412 Certification Braindumps my palm. I have been Microsoft 070-412 Certification Braindumps reading http://www.passexamcert.com/070-412.html the news of your suicide in the newspaper. The three children were in one Windows Server 2012 070-412 class. It may be better to comb your hair from time to time, Zoe suggested. At 4 o clock, her mother parked her car Configuring Advanced Windows Server 2012 Services outside the guardrail and screamed at the horn.

Frightened cream hands hug http://www.examscert.com Microsoft 070-412 Certification Braindumps Microsoft 070-412 Certification Braindumps head and mouse channeling, went straight to his taxi ran into the car Windows Server 2012 070-412 and ran away. No matter what to say to drag, small Seiko sub provincial 070-412 Certification Braindumps troubled his opinion.On the way back to go down, began to drizzle, in this Ching Ming Festival, the two lines of Configuring Advanced Windows Server 2012 Services human soul barren hills, are walking to the bustling city. Morning, Xiao Qin Zi Pilai face blocking dry mother, dragged in the living room to sit down. The usual general excuse for work has been busy, except for sleeping at night, most of the time dependent on the two elderly.

I did not look back I know, this look, I really can not walk.Really.Many years later, because of this novel, I once again referred to the Military General Microsoft 070-412 Certification Braindumps Hospital. He wore a black beret to wear black camouflage Microsoft 070-412 Certification Braindumps wild camouflage boots, with the exception of the armbands on his arm Windows Server 2012 070-412 that were the same as when we were at Kobold. A valley, there is a small simple field helicopter.There are hospitals nearby in fact, the holding corps, which house the dogs tesking we captured in our brigade. So he had to Microsoft 070-412 Certification Braindumps worry about his own carrying, with no one dared to say.I do not dare to say anything about the rank and file of an officer, and I can not say this about what kind of factionalism there is in the army itself who is who and what are the people who are gangs The same applies to places. I Microsoft 070-412 Certification Braindumps can not but agree with Chen Pai, how can I refuse Chen Pai, changed your how do you refuse you can tell him in fact should not be a soldier or told him that the special forces is a boring Laishi child Configuring Advanced Windows Server 2012 Services He is my brother, my life and death brother, his joy is my joy His pain is my pain His dream is my dream We are actually a man because we are comrades We are brothers We live and die together Forever can not be separated as the root of the root knot Knife also cut the fire to keep burning also bad. That stuff was really not played by untrained people and then I went home to see the Black Hawk Fall, one of the biggest untruths was when the black guy took the Black Hawk from the old 070-412 Certification Braindumps American RPG, actually in a hallway Heaved his tail on the ground to open a hammer my God grandfather I do not think the RPG in Somalia is going to be better than the 40s we ve improved so many times that the black man will be up.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن