پنج دلیل برای اینکه بدانید مبل استیل برای منزل شما مناسب است یا خیر؟ – قسمت دوم

پنج دلیل برای اینکه بدانید مبل استیل برای منزل شما مناسب است یا خیر؟ – قسمت دوم

قبل از شروع مطالعه ی این مطلب پیشنهاد می کنیم حتما قسمت اول آن را مطالعه کنید در قسمت پیشین 3 دلیل که باعث می شوند مبل های استیل نتوانند جلوه ی مناسبی در فضای خانه داشته باشند را بیان کردیم. در این مطلب قصد داریم عوامل دیگری که باعث کاهش جلوه ی این مبل ها در فضای منزل می شوند را بررسی کنیم. چیدمان نادرست، رنگبندی نامناسب و سایر موارد قابل ذکر در ادامه مورد بحث قرار گرفته اند.


4- چیدمان نادرست

چیدمان نامناسب مبل ها دلیل بعدی است که می تواند باعث نازیبایی و ناکارآمدی پذیرایی منزل شما شود. توضیحات این موضوع را با تصاویر مربوط به آن ادامه می دهیم.

چیدمان خانه با مبلمان استیل

مشکلات ایجاد شده ناشی از چیدمان نامناسب

در اولین تصویر مشاهده می کنید مبل ها دور تادور فضا چیده شده اند و به عناصری که در اتاق وجود دارند بی توجه اند، قرار گیری مبل ها پشت به تلویزیون یا پشت بوفه، کارآیی چندانی ندارد و تاحدودی غیر منطقی به نظر می رسد. این رویداد می تواند ناشی از این باشد که در زمان خرید مبل ها و چیدمان منزل، ساکنین خانه نتوانسته اند نتیجه ی نهایی چیدمان این مبل ها را در فضا تصور کنند و تشخیص بدهند چه مبلمان و چه چیدمانی برای خانه شان مناسب است.

نکته ی دیگر مربوط به چیدمان که در تصویر دوم قابل مشاهده است، این است که مبل ها نباید در محل رفت و آمد قرار بگیرند و راهرو ایجاد کنند. دقت کنید که مبلمان استیل معمولا برای ایجاد فضایی رسمی به کار می رود و مهمان رسمی شما تمایلی ندارد در محل رفت و آمد شما به آشپزخانه بنشیند و در هربار عبور و مرور شما به آشپزخانه احساس ناراحتی کند. بهتر است در میان دو مبل از میز عسلی استفاده کنید و فضای راهرویی ایجاد نکنید.

چیدمان خانه با مبلمان استیل

مشکلات ایجاد شده ناشی از چیدمان نامناسب

 تصویر سوم چیدمانی به هم فشرده  را نمایش می دهد که باعث شده مبل ها نمود مناسبی نداشته باشند در حالی که وقتی مبل ها ابعادی بزرگ دارند، بهتر است با فاصله ی مناسب چیده شوند و اینطور روی  فرش قرار نگیرند. البته این موضوع را میتوان به  عدم تناسب مساحت خانه با مبلمان استیل که در قسمت اول این بحث به آن پرداختیم هم مرتبط دانست.

حالت بعد مانند تصویر چهار در فضاهای بزرگ رخ می دهد، به این صورت که صاحب خانه نمی تواند فضا را به نحو مناسب پر کند و فضایی گنگ و بلا تکلیف ایجاد می شود، یعنی خانه مساحت مناسب دارد، مبل های متناسب خریداری شده اند، اما به سبب چیدمان نادرست، فضای ایده آل مد نظر ایجاد نشده است و نمی توان در خانه احساس راحتی داشت.

توضیح بیشتر با یک مشاوره ی واقعی و حل شده

برای روشن تر شدن اهمیت چیدمان صحیح، نگاهی به یکی از مشاوره های سایت می اندازیم، خانم کاظمی از ما در خصوص چیدمان منزلشان مشورت خواسته بودند، خانه ای با مساحت مناسب و مبل هایی که به درستی انتخاب شده بودند، اما چیدمان نهایی کمی از حالت ایده آل دور بود. در این مشاوره ما به ایشان پیشنهاد کردیم که با تغییر چیدمان مبل ها ضمن ایجاد حریمی مناسب برای ورودی خانه و محدود کردن دید به اتاق خواب ها، مبل ها را به صورتی چیدمان کنند که فضای نهایی ای که ایجاد می شود زیبایی بیشتری داشته باشد. (شرح کامل این مشاوره را بخوانید.)

چیدمان اولیه و چیدمان پیشنهادی


5- رنگبندی نادرست

مبحث بسیار مهم دیگر این است که ترکیب ایجاد شده در فضای پذیرایی باید هماهنگی رنگی مناسبی داشته باشد. ایجاد ریتم رنگی ای زیبا و مناسب، کار آسانی نیست و به دقت و تجربه نیاز دارد. در ادامه با توجه به تصاویر، توضیحاتی ارائه می کنیم.

مساله ای که معمولا در هنگام انتخاب رنگ به آن برخورد می کنیم این است که خانواده ها هماهنگی را با تکراری بودن اشتباه می گیرند، به یاد داشته باشید که رنگبندی هماهنگ، لزوما به معنای تکرار یک رنگ نیست، در خصوص روش های انتخاب رنگ پیشتر توضیح داده ایم، خوب است یکی از مشاوره های صورت گرفته در سایت که در آن روش های انتخاب رنگ مناسب را به یکی از مخاطبان توضیح داده ایم را مطالعه کنید. تصویر شماره ی یک دچار این مشکل است که رنگ ها تکراری هستند وفضا پس از مدتی برای ساکنین خانه یکنواخت می شود.

رنگبندی مبل استیل در پذیرایی منزل

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ فضای پذیرایی

اشتباه رایج بعدی انتخاب رنگ هایی است که تضاد شدید ایجاد می کنند، این مساله در انتخاب فرش و مبل بیشتر نمود دارد، پیشنهاد میکنیم مطلبی که در آن به چگونگی انتخاب فرش مناسب پرداخته ایم را مطالعه کنید، به طور کلی بهتر است فرش ها زمینه ای متناسب و ملایم برای مبلمان ایجاد کنند، در تصویر شماره ی دو می بینید که شدت رنگ فرش بالاست و عنصر غالب رنگی فضای خانه، فرش است. در طراحی داخلی خانه می توانید از تضاد های شدید استفاده کنید و این کار اگر اصولی انجام شود زیبایی خانه را دو چندان می کند، اما در این منزل، رنگ تند فرش در حالی که دیوار ها و مبل ها و سایر سطوح سفید هستند، ترکیب ایده آلی ایجاد نکرده است و باعث شده مبل ها در فضا محو شوند.

رنگبندی مبل استیل در پذیرایی منزل

اشتباهات رایج در انتخاب رنگ فضای پذیرایی

موضوع دیگر این است که گاهی رنگ هایی انتخاب می شوند که تکراری نیستند، شدت آن ها نیز مناسب است، ولی باز هم ترکیب هماهنگ ایجاد نمی شود. این بار مشکل می تواند از عدم شناخت رنگ های متناسب ایجاد شده باشد. در تصویر شماره ی سه مشاهده می کنید که چطور این مساله رخ داده است. چوب های سفید و طلایی به نحوی استفاده شده اند که مکمل های مناسبی برای هم نیستند. پارچه ی مبل نیز به طور ذاتی هماهنگی کمی با خود دارد و طراحی مبل و استفاده از پارچه ها ایده آل نیست و باعث شده لکه هایی به رنگ آبی تیره در فضا ایجاد شوند.  در عین حال فرش به رنگی  است که نتوانسته هماهنگی مناسبی در محیط خانه ایجاد کند و خود به عنصری برهم زننده تبدیل شده است.پیشنهاد می کنیم حتما مطلب پربازدید انتخاب رنگ های متناسب در طراحی داخلی را مطالعه کنید.


6- سایر موارد

5 مساله ای که ذکر شد تنها بخشی از مهمترین نکات قابل ذکر در این خصوص است. در ادامه به صورت خلاصه چند نکته را برایتان شرح می دهیم.

 بهتر است مبل هایتان به لحاظ شکل ظاهری مناسب فضای رسمی باشند، مبل های تک تصویر شماره ی یک می توانند به عنوان نمونه ای از شکل نامناسب مبلمان معرفی شوند، نکته ی مهم بعدی که در بیشتر تصاویر نیز به چشم میخورد، نورپردازی نامناسب فضاست، برای ایجاد فضای ایده آل باید به نورپردازی نیز دقت ویژه ای کنید، قرار دادن یک لوستر در میان اتاق به معنای نورپردازی نیست. (در مورد اصول صحیح نورپردازی بخوانید)

همچنین توجه داشته باشید مبلمان راحتی ای که خریداری می کنید و در نزدیکی ست مبل استیل قرار می دهید با آن هماهنگ باشد، در تصویر شماره ی دو مشاهده می کنید که مبل راحتی بسیار بزرگ است و شدت رنگ آن به حدی است که مبل های استیل را محو کرده، در عین حال بسیار نزدیک به آنهاست. معمولا بهتر است مبلمان راحتی جدا از مبل های استیل چیده شوند و محدوده هایی مجزا ایجاد کنند.

اشتباه در رنگ و شکل و استفاده از مبل

نکات دیگری که برای داشتن فضای مناسب باید رعایت شود

و مساله ی آخر، استفاده از مبلمان برای کارایی مناسب، بررسی کنید که مبلمان استیل برای سبک زندگی تان چقدر مناسب است، آیا تماشای یک مسابقه ی ورزشی یا برنامه ی تلویزیونی طولانی روی مبل استیل برای شما راحت است؟ معمولا برای تماشای تلویزیون بهتر است از مبل های راحتی استفاده کنید، تلفیق فضایی برای تفریح و دور هم بودن خانواده (اتاق تلویزیون) با فضایی برای پذیرایی از مهمانان رسمی شاید برای انتخاب مناسبی نباشد. از این رو حتما بررسی کنید که کدام مساله برای شما در اولویت قرار دارد و سپس برای خرید مبل ها اقدام کنید. در این مواقع ممکن است انتخاب مبلمان راحتی گزینه ی مناسب تری برای شما باشد.

فضایی پذیرایی نسبتا مناسب با استفاده از مبلمان استیل

فضایی پذیرایی نسبتا مناسب با استفاده از مبلمان استیل

در انتها تصویری از فضایی که بیشتر نکات ذکر شده در آن قابل مشاهده است را می بینید، رنگبندی به صورتی است که مبل ها نمود خوبی دارند و در عین حال فضا شلوغ نیست، نورپردازی با استفاده از لوستر، آباژور زمینی و چراغ دیواری صورت گرفته و به خلق فضایی دراماتیک کمک کرده است. مساحت خانه مناسب است و ابعاد مبل ها نیز تناسبات خوبی دارد، همچنین چیدمان با فاصله ی مناسبی انجام شده و مبل ها در مسیر عبور و مرو نیستند. می توان گفت این تصویر جمعبندی این مبحث است، به یاد داشته باشید مسائل مختلفی باید دست به دست هم بدهند تا فضایی ایده آل خلق شود. دکوراسیون خانه مساله ی ساده ای نیست و مطالعه، بررسی و مشورت با متخصصین این کار برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل، ضروری است.

امیدواریم این مطلب نکات مفیدی را به شما ارائه کرده باشد و به شما در انتخاب و خرید مبل مناسب کمک کرده باشد. در صورتی که برای خرید مبلمان نیاز به مشورت با کارشناسان انستودیوز دارید، حتما از طریق بخش مشاوره ی دکوراسیون با ما در ارتباط باشید.


منبع تصاویر منازل:

اینستاگرام چیدمان نو عروس

ارسال پاسخ

4 + هشت =

در مسابقه شرکت کنید
برنده ی بیش از 500 هزارتومان جایزه باشید.

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
راهنمای خرید مبل استیل برای منزل
پنج دلیل برای اینکه بدانید مبل استیل برای منزل شما مناسب است یا خیر؟

برخی خانواده ها علاقه مند هستند تا از مبلمان استیل در خانه هایشان استفاده کنند تا فضایی سنگین و با شخصیت...

بستن