رازهای ویژه ی فنگ شویی برای داشتن خانه ای شاد و سالم

رازهای ویژه ی فنگ شویی برای داشتن خانه ای شاد و سالم

تا به حال تجربه حضور در خانه هایی را داشته اید که حس کنید امواج خوبی از خود ساطع می کنند؟ خانه هایی که ممکن است طراحی داخلی برجسته ای نداشته باشند، یا حتی دکوراسیون آن ها مطابق با سلیقه و استایل شما نباشد، اما به دلایلی، به محض ورود به خانه احساس فوق العاده ای پیدا می کنید. راز این خانه ها به یک سنت باستانی چین به نام «فنگ شویی» برمی گردد.

فلسفه فنگ شویی بر این باور است که هر شیء دارای انرژی(چی) است و شیوه ی چیدمان  اشیاء بر روحیه وسلامت ما تأثیر می گذارد. در یک خانه بعضی عناصر دارای نیروی «یین» هستند، که به معنی ایستایی و پایداری است، این عناصر معمولاً نسبت به دیگر عناصر که دارای نیروی «یانگ» هستند، تاریک تر و سنگین تر می باشند. «یانگ» به معنی روشن تر، گرم تر وسبک تراست و نماد تحرک است. کلید داشتن چیدمانی مناسب براساس فنگ شویی رسیدن به تعادل میان این دو نیرو است.

تمرین فنگ شویی در خانه می تواند به سادگی تغییر دادن جای یک آینه باشد! پس درادامه مطلب با ما باشید تا با راهکارهایی آشنا شوید که هارمونی، تعادل و حس ارزشمندی را برای خانه تان به ارمغان می آورند.

خواب خوب=روحیه خوب

کارشناسان فنگ شویی معتقدند که: «تختخواب جایی است که در آن جادو اتفاق می افتد.» و از آن جایی که ما تقریبا 33% از عمرمان را خواب هستیم و زمان زیادی را در رختخواب می گذرانیم، بنابراین آماده کردن محیط مناسب برای خواب اهمیت دارد. بهترین نقطه برای تخت، به طور مایل و روبه روی در است، اما درازکشیدن دقیقا در روبه روی در ممکن است خوشایند نباشد. بیشتر مهم این است که تخت خوابتان در مرکز دیواری از اتاقتان قرار بگیرد  که «چی» در آن به طرز مطلوبی به تعادل رسیده است. اگر قراردادن تخت این مکان مشخص برای شما ممکن نیست مطمئن شوید که از تخت خوابتان دید واضحی به همه ی اتاق و در دارید و پشت سرتان دیوار قرار دارد، تا خوابی راحت با احساس امنیت داشته باشید. در ادامه پیشنهاد می کنیم یکی از مطالب قبلی سایت در خصوص چیدمان اتاق خواب به صورت اصولی را مطالعه کنید.

feng_shui-bedroom

چیدمان فنگ شویی در اتاق خواب

راهروی ورودی تان را بهینه کنید

ورودی در فنگ شویی بسیار اهمیت دارد زیرا  مسیر ورود انرژی به درون خانه است. اگر از در ورودی، مستقیماً در پشتی و فضاهای عقب خانه دیده شود، انرژی در خانه بسیار سریع حرکت می کند و خارج می شود. بیایید «چی» را شبیه به یک شخص تصور کنیم، غیرعادی است اگر مهمانی وارد خانه شود و سریعاً به قسمت های عقبی خانه بدود. بنابراین برای آرامش یافتن چیزی دراختیار آنها قرار می دهید. با قراردادن یک نیمکت، اثری هنری ویا یک قالیچه بافته شده در نزدیکی درب ورودی، اجازه دهید «چی» (انرژی) به تدریج و به طور یکسان در محیط خانه گسترده شود. شما باید به محض ورود به خانه تان احساس راحتی و آرامش داشته باشید، اما اگر دقیقاً مقابل درب یک دیوار قرار داشته باشد، ممکن است در شما حس گرفتار شدن و تحت قشار بودن ایجاد کند؛ در این حالت برای گشایش فضا، آینه ای را روی آن دیوار آویزان کنید.

اگر راه پله دقیقاً در راهروی ورودی منزلتان قرار دارد، ممکن است سبب شود«چی» از مسیر پلکان بالا رود و طبقه پایین از انرژی مثبت بی نصیب بماند. اضافه کردن یک رانر(قالیچه) به پلکان یا یک اثر هنری برجسته در بالای پلکان می تواند انرژی را نگه دارد.

فنگ شویی در ورودی خانه

به هم ریختگی را مرتب کنید

جدا از قوانین فنگ شویی، همه می دانند که یک خانه ی مرتب، یک خانه ی شاد است. همه ما هراز گاهی به خودمان اجازه می دهیم که خرت و پرت هایی جمع کنیم، اما به هم ریختگی نه تنها باعث می شود احساس آشفتگی داشته باشیم بلکه عامل از بین رفتن انرژی نیز هست که می تواند به لحاظ احساسی ما را در شرایط بدی قرار دهد.

راه حل این است که آیتم هایی که کاربردی ندارند را از دکوراسیون فضا حذف کنید و مطمئن شوید که همه ی ریخت و پاش ها به طور مرتب سازماندهی شدند و خارج از دید هستند.

نمونه دکوراسیون داخلی مرتب براساس فنگ شویی

نمونه دکوراسیون داخلی مرتب براساس فنگ شویی

بگذارید نور به درون بیاید

از آن جایی که نور نماینده نیروی یانگ در این توازن است، نور طبیعی قوی مارا شادتر و خلاق تر می کند.در اتاق هایی که نور طبیعی محدود دریافت می کنند، سعی کنید از لامپ های با نور گرم و تابان استفاده کنید تا نور بیرون را شبیه سازی کند. راه حل دیگر اینکه، شما همیشه می توانید آینه اضافه کنید! سعی کنید آن را جایی قرار دهید تا یک پنجره را منعکس کند که در این صورت هم نور بیشتری به درون خانه خواهد آمد و هم می توانید از چشم انداز زیبای بیرون بهره مند شوید.

نمونه دکوراسیون اتاق با نور طبیعی

به فضای کار خود نیرو ببخشید

حتی اگر نمی توانید دخالت زیادی در دکوراسیون محیط کارتان داشته باشید، با انجام موارد کوچکی می توانید «چی» را به طور مؤثر فعال کنید. اگر شما در یک دفتر کار می کنید، یک گیاه را روی میز خود قرار دهید و همیشه آن را اصلاح شده و سرحال نگه دارید. اگر نور محیط کارتان از فلورسنت هایی با نور نامطلوب تأمین می شود، از یک چراغ رو میزی کوچک استفاده کنید. بهترین وموثرترین موقعیت برای قرارگیری میز، به طور مایل ودر مقابل در است. اما اگر این شرایط ممکن نیست، سعی کنید که نزدیک پنجره باشد. از شرایطی که در آن تنها یک دیوار در مقابل چشمتان ویا پشتتان به درب باشد، خودداری کنید. این موقعیت ها می توانند سبب ازبین رفتن خلاقیت وابتکار در عملکرد شما بشوند.

دکوراسیون محل کار براساس فنگ شویی

به رنگ و نشانه توجه کنید

اصول رنگی فنگ شویی با پنج عنصر زمین، آتش، آب و فلز مرتبط است. کارشناسان توصیه می کنند براساس تاریخ تولد خود ببینید که انرژی شما جزو کدام دسته از این عناصر است. برای مثال اگر شما گرایش به پرتکاپو بودن و یا رفتارهای پرخاشگرانه دارید، از تن رنگی قرمز در فضای خود استفاده نکنید. در عوض، از تن های سردتری مثل سبز برای ایجاد تعادل اضافه کنید. زرد و نارنجی هردو رنگ های زنده ای هستند که می توانند سرزندگی و سرور را القا کنند، درحالی که طیف رنگ های بنفش و آبی، آرامش بخش و رفع کننده ی تنش هستند. استفاده از یک ترکیب درست و موثر از تن های سرد و گرم (مخصوصاٌ انواع رنگ های زمینی) می تواند موجب برقراری ثبات و صلح عمومی در فضای خانه شود. در یکی از مطالب پیشین سایت به موضوع انتخاب رنگ های متناسب در طراحی داخلی پرداختیم؛ پیشنهاد می کنیم مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.

feng_shui-color

نمونه انتخاب رنگ در دکوراسیون براساس فنگ شویی

 برای آثار هنری خانه  برنامه ریزی داشته باشید

همانند رنگ، آثار هنری و تزئینی که ما برای نمایش در محیط خانه انتخاب می کنیم، نمایانگر امید ها، الهامات و حتی مسائل شخصی ما هستند.

شما می خواهید چیزهایی را به نمایش بگذارید که به شما برای نشان دادن تمایلات و آرزوهای شخصیتان کمک کند، نه اشیایی که یادآور روابط شکست خورده یا پروژه های ناتمام تان باشد، بنابراین قبل از آویزان کردن یک اثر گرافیکی، به انرژی که از خود منتشر خواهد کرد فکر کنید.

feng_shui-art

گذران وقت با گیاهان

حتی اگر شما به عناصر فنگ شویی مشتاق نباشید نیز باید بدانید که گیاهان به سادگی می توانند به یک فضا حس زندگی ببخشند.

در سنت چین باستان، گیاهان نماد رشد، موفقیت و خوش شانسی بودند. با اینکه حتی تکه کوچکی از سبزی و گیاهان نیز فوق العاده است، اما گونه های خاص گیاهان و محل قرارگیری شان می تواند در فضا تفاوت ایجاد کند. برای مثال گیاهی مانند بامبو که رو به بالا رشد می کند می تواند به بالارفتن انرژی در جهت درست کمک کند. اگر می خواهید احساس آرامش داشته باشید از گیاهانی با برگ های پر و انبوه استفاده کنید. در یکی از مطالب سایت انواع گیاهان مناسب برای نگهداری در فضای منزل را به تفصیل معرفی کردیم، پیشنهاد می کنیم این مطلب را حتماً مطالعه کنید.

گیاهان سبز و فنگ شویی در دکوراسیون خانه

شکل های مختلف میز

از آن جایی که فضای غذاخوری و آشپزخانه اغلب مکان هایی هستند که افراد در آنها دورهم جمع می شوند، فرم میز در این فضاها بخش اعظمی از فنگ شویی اتاق به شمار می آید.

مدل های میز گرد گرایش بیشتری به نیروی «یانگ» دارند و انواع مستطیلی متمایل به نیروی«یین» هستند. اگر شما جمع های کوچک و پرنشاطی دارید که برای خوردن وعده اصلی غذا دور هم جمع می شوید گونه های گرد انتخاب مناسبی هستند از آن جهت که پویا تر هستند و افراد را به پرحرفی وشرکت در بحث ها مشتاق تر می کنند. این مدل از میزها بهترین گزینه برای گشایش فضاو همچنین برای بازی کردن، جشن گرفتن و…می باشند.

میز های مستطیلی فضا را آرام تر و ساکن تر می کنند، همچنین جو رسمی تری ایجاد می کنند و اغلب برای مکالمات طولانی و صمیمی بهتر هستند.

انواع میز های مناسب غذاخوری در فنگ شویی

امیدواریم مطالعه ی این مطلب اطلاعات مفیدی در رابطه با فنگ شویی در طراحی داخلی به شما ارائه کرده باشد، اگر به رعایت اصول و نکات فنگ شویی در محیط داخلی منزلتان علاقه دارید و سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است،  که در این مطلب و جستجوهای اینترنتی به آن دسترسی پیدا نکرده اید،پیشنهاد می کنیم آن را با کارشناسان ما در بخش مشاوره ی دکوراسیون داخلی در میان بگذارید.


منبع:

www.laurelandwolf.com

2 پاسخ برای “رازهای ویژه ی فنگ شویی برای داشتن خانه ای شاد و سالم

 1. مایا - اسفند 17, 1395 در 8:24 ق.ظ

  ممنون از سایت باحالتون .همه مطالب عالی ان

  پاسخ
  • Em_arch94 - اسفند 17, 1395 در 7:18 ب.ظ

   خانم مایا گرامی
   نظر شما باعث خوشحالی اعضای تیم مجله ی انستودیوز است. امیدواریم در آینده نیز بتوانیم رضایت شما و سایر مخاطبان انستودیوز را جلب کنیم.

   پاسخ

ارسال پاسخ

بیست − 7 =

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
چه نوع رنگی برای منزل ما مناسب است
ویژگی های انواع رنگ ساختمانی

   تا به حال در مطالب مختلف مجله ی انستودیوز با شما از اصول انتخاب رنگ مناسب، رنگ های متناسب...

بستن