انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

10 نمونه از گیاهان مناسب برای فضای داخلی آپارتمان ها

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 1607 بازدید

گیاهان نقش مهمی در ایجاد طراوت،  شادابی و زیبایی فضای خانه دارند. در یکی از مطالب پیشین سایت راه هایی برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون منزل را به شما معرفی کرده ایم. در این مطلب قصد داریم چند نمونه از گیاهان سرسخت و سازگار و مناسب برای نگهداری در فضای داخلی آپارتمان ها را به شما معرفی کنیم؛ پس اگر علاقمند به نگهداری از گیاهان زینتی در منزل خود هستید اما حیاط و باغچه ندارید و یا اتاق های منزلتان کم نور است در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

اسپاتی فیلوم (سوسن صلح)

اگر به گل های سوسن علاقه دارید اما نگهداری از آن ها برایتان سخت است، به احتمال زیاد با گیاه «اسپاتی فیلوم» راحت تر خواهید بود. این گیاه زینتی می تواند در شرایط کم نور دوام بیاورد(اگر پنجره ی آپارتمان شما به جای آسمان آبی، رو به روی آپارتمان دیگری است، این گیاه گزینه مناسبی برای شما است).

اسپاتی فیلوم ها زیر نور لامپ های فلورسنت  نیز رشد خوبی دارند که باعث می شود گزینه ی مناسبی برای سرویس های بهداشتی و دفاتر کار کم نور باشند. این گیاه هفته ای یکبار به آب دادن نیاز دارد.

این گیاهان هوا را از برخی آلودگی ها تصفیه می کنند و به دلیل رطوبتی که تولید می کنند می توانند میکروب‌های هوا که موجب آلرژی می شوند را سرکوب کنند. همچنین این رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد. بنابراین استفاده از آن ها در فضاهای استراحت مانند اتاق خواب نیز توصیه می شود.

گیاه آپارتمانی سوسن صلح تصفیه کننده آلودگی

اسپاتی فیلوم(سوسن صلح)

کاکتوس

کاکتوس ها گیاهان بی دردسری هستند و می توانند به عنوان گیاهان زینتی برای فضاهایی که باغچه ندارند مورد استفاده قرار بگیرند. این گیاهان را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید، چرا که نور مستقیم باعث می شود کاکتوس سفید یا نارنجی شود. کاکتوس ها زیبایی منحصر به فرد گیرایی دارند که با مدل های مختلف دکوراسیون از سبک های غیر متعارف تا مدرن، هماهنگ می شوند.

کاکتوس ها برای رشد به یک بار آبیاری در هفته احتیاج دارند، اما در طول فصل های سرد، مدت زمان بین هر بار آب دادن به آن ها می تواند طولانی تر باشد.

انواع گیاهان کم دردسر مناسب داخل آپارتمان

کاکتوس

سانسیویریا (گیاه مار یا شمشیری)

این گیاه شاداب و پر طراوت به طرز شگفت انگیزی سر سخت است و تقریباً می تواند در هر محیطی زنده بماند. گیاه «سانسیویریا» برگ های سر سختی دارد که می توانند نور کم را تحمل کنند (گرچه بیشتر در نورهای روشن و متوسط رشد می کند). آن را به صورت مداوم آب دهید، اما توجه داشته باشید که آبیاری آن بیش از حد نباشد و بین هر دو آبیاری، خاک گلدان خشک شود.

این گیاه معمولا در دمای محیط های داخلی(دمای اتاق) که بین 15.5 تا 30 درجه ی سانتی گراد باشد، رشد می کند.

از ویژگی های این گیاه این است که در شب اکسیژن منتشر کرده و دی‌اکسید کربن جذب می‌کند و به این صورت هوا را تصفیه می کند و خواب بهتری ایجاد می‌کند. به همین دلیل گزینه ی مناسبی برای استفاده در اتاق خواب است.

گیاه شمشیری تصفیه کننده هوا اتاق

سانسیویریا (گیاه مار یا شمشیری)

فیکوس بنجامین

«فیکوس بنجامین» می تواند تصویری سبز و شادی بخش و طبیعتی که به آن احتیاج دارید را در فضای کوچک آپارتمان شما ایجاد کند.

این درختچه ها را در کنار پنجره ای قرار دهید که نورغیرمستقیم دریافت می کند(برای مثال پنجره های ضلع شمالی) و هرچند وقت یک بار گیاه را بچرخانید تا از یک سمت بیش از حد رشد نکند.

کافی است تنها هر 4 تا 7 روز آن ها را آبیاری کنید.

گیاه داخلی بدون نیاز به نور مستقیم خورشید

فیکوس بنجامین

آلوئه ورا (صبرزرد یا شاخ بزی)

«آلوئه ورا» یک گیاه چند کاره است و علاوه بر این که شیک و جذاب و مناسب برای فضای آشپزخانه و نشیمن است، خواص بسیار زیادی دارد؛ از جمله برای درمان فوری سوختگی ها و خراش ها و مشکلات پوستی بسیار مفید است.

آن را در نزدیکی پنجره قرار دهید و به طور مرتب به آن آب دهید، به صورتی که بین هر بار آبیاری، 5 سانتی متر سطح بالای خاک خشک شود (به این معنا که می توانید به سفر بروید و بگردید و به آن آب دهید).

این گیاه به عنوان یکی از برترین بهبود دهنده های کیفیت هوا از سوی ناسا معرفی شده است، این گیاه در شب اکسیژن ساطع می کند، و برای یک خواب آرام مناسب است؛ بنابراین استفاده از این گیاه در اتاق خواب نیز توصیه می شود.

گیاه خانگی بهبود دهنده کیفیت هوا اتاق خواب

آلوئه ورا (صبرزرد یا شاخ بزی)

کالانکوئه تیرسیفلورا

گیاه «کالانکوئه تیرسیفلورا»، یک گیاه شاداب با شکلی خاص است و مراقبت از آن بی دردسر است. این گیاه همانند سایر گیاهان شاداب در مقابل نور مناسب حتی نور مستقیم رشد بسیار خوبی دارد (اما هر چه بیشتر در مقابل خورشید باشد، بیشتر برگ های آن بیشتر به رنگ قرمز در می آیند). این گیاه در محیط های داخلی و بسته خوب رشد می کند و می تواند در هوای خشک هم دوام بیاورد، حتی زمانی که شما در زمستان میزان حرارت محیط را افزایش می دهید. بین هر بار آب دادن اجازه دهید 5 سانتی متری بالای خاک خشک شود.

گیاه مناسب محیط های بسته و هوای خشک

کالانکوئه تیرسیفلورا

بامبو(بامبو خوش شانس)

اگر می خواهید سبزینگی و طراوت را به بخش های تاریک آپارتمانتان بیاورید، «بامبو» بهترین انتخاب برای شما است. این گیاه می تواند در نور کم وغیرمستقیم خورشید زنده بماند وهمچنین حس انرژی های مثبت  «فنگ شویی» و «ذن» را به طراحی داخلی منزلتان اضافه می کند که برای آپارتمان هایی که در شهر های شلوغ هستند، مناسب است. بامبو را در آب رشد دهید و هر دو تا چهار هفته یک بار، آب آن را عوض کنید.

مردم بعضی از کشورهای آسیای شرقی مانند چین اعتقاد دارند که نگهداری از بامبو در خانه، بخت خوب و خوش شانسی می آورد! این گیاه مهم ترین گیاه در بحث فنگ شویی است؛ در فنگ شویی تعداد ساقه های این گیاه عامل تعیین کننده ی میزان و نوع انرژی ای است که در خانه یا محل کار شما به وجود می آورد.

گیاه دارای حس انرژی مثبت "فنگ شویی" و "ذن"

بامبو(بامبو خوش شانس)

فیلودندرون

این گیاه جز رایج ترین گیاهان مورد استفاده در فضای داخلی است که برای آپارتمان نشین ها بسیار مناسب است، به این دلیل که خودش به شما می گوید دقیقاً چه چیزی احتیاج دارد! برای مثال اگر برگ های آن زرد شده است، به این معناست که بیش از حد نور خورشید را دریافت کرده و بهتر است آن را در محیطی با نور غیر مستقیم قرار دهید؛ یا اگر برگ های آن کوچک شده، این به این معناست که نیاز به کود بیشتری دارد؛ می توانید برای حل این مشکل کود مایع همراه با مکمل های غذایی گیاهی در خاکش بریزید. بین هردو بار آب دادن، اجازه دهید 2.5 سانتیمتر بالای خاک (تقریبا به اندازه ی یک بند انگشت)خشک شود.

این گیاه به دوشکل وجود دارد. بالارونده و غیر بالارونده.

گیاه خانگی با مراقبت کم

فیلودندرون

اسطوخودوس

ممکن است نگهداری از این گیاه در فضای داخلی رایج نباشد، اما گلدان «اسطوخودوس» رنگ و احساس تازگی را خیلی بهتر و طبیعی تراز خوش بو کننده های مصنوعی هوا به فضای آپارتمان شما می آورد. بهترین حالت برای نگهداری از اسطوخودوس این است که زیر نور مستقیم باشد، بنابراین آن را در کنار پنجره ی رو به جنوب که نور زیادی را دریافت می کند، قرار دهید. انواع کوچک تر اسطوخودوس برای محیط های داخلی مناسب تر است. این گیاه در گلدان بهتر رشد می کند؛ اگر نور خورشید کافی ندارید، می توانید از نور مصنوعی مخصوص گیاهان استفاده کنید.

این گیاه باعث کاهش استرس می شود و به استراحت و ایجاد خوابی عمیق تر کمک می کند؛ به همین دلیل استفاده از آن در اتاق خواب توصیه می شود.

گیاه مناسب نشیمن و اتاق خواب

اسطوخودوس

بنفشه های آفریقایی

این شکوفه های زیبا نمایی زیبا و بنفش رنگ به دکور داخلی شما می دهند علاوه بر این یکی از معدود گل هایی هستند که نیاز کمی به مراقبت دارند. تنها وظیفه ی شما این است که هفته ای یکبار به آن ها آب بدهید؛ اما مراقب باشید که آب را بر روی برگ هایشان نپاشید چرا که اثر لکه های آب بر روی برگ های آن باقی می ماند.

گل های آپارتمانی بنفش رنگ برای دکوراسیون داخی

بنفشه های آفریقایی

 

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. پیشنهاد می کنیم پیش از خرید این گیاهان، برای استفاده از آن ها در دکوراسیون داخلی، مطلب چند طرح خلاقانه و جذاب گلدان را حتماً مطالعه کنید.

چنانچه احساس کردید این اطلاعات برایتان کافی نیست و یا سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است، حتماً از طریق بخش مشاوره­ ی دکوراسیون با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان ما در زمانی مناسب پاسخگوی سؤالات شما باشند.


منبع:

elledecor.com

3 دیدگاه در “10 نمونه از گیاهان مناسب برای فضای داخلی آپارتمان ها”

    1. با سلام خدمت آقای مازیار گرامی
      خوشحالیم که این مطلب توانسته است رضایت شما را جلب کند؛ امیدواریم همچنان شما را در میان مخاطبین انستودیوز مشاهده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن