راهنمای چیدمان اتاق خواب به صورت اصولی

راهنمای چیدمان اتاق خواب به صورت اصولی

این مطلب با هدف راهنمایی شما برای چیدمان اتاق خوابتان ، تهیه شده است. ابتدا نکات مورد توجه در قرارگیری مبلمان اتاق خواب را بیان می کنیم و سپس نمونه ها و حالت های مختلف چیدمان یک اتاق خواب را بررسی و نقد خواهیم کرد. پس از طراحی چیدمان مبلمان در اتاق لازم است به نکات دیگری توجه نمایید و اتاق جذاب تری داشته باشید. ده روش برای بهبود یک اتاق خواب کسل کننده برایتان مفید خواهد بود.


نکات قابل توجه در چیدمان اتاق خواب

در هر اتاق خواب تعدادی مبلمان همچون تخت، پاتختی، میز آرایش، صندلی و تعدادی عناصر ثابت مثل در، کمد دیواری و پنجره وجود دارد. لازم است در چیدمان و قرارگیری این عناصر نسبت به هم به نکاتی توجه کرد:
1- تخت خواب، مهم ترین عنصر و نقطه کانونی در هر اتاق خواب است و عناصر دیگر در پیرامون تخت خواب قرار می گیرند. لذا در مرحله اول طراحی و چیدمان اتاق خواب بهتر است بهترین محل قرارگیری تخت خواب را مشخص نماییم.

تخت خواب به عنوان نقطه کانونی اتاق

تخت خواب به عنوان نقطه کانونی اتاق

2-تخت خواب را باید در جایی قرار داد که از در ورودی اتاق امکان دید مستقیم به آن نباشد. معمولا دو دیوار متصل به در ورودی جای مناسبی برای تخت نیستند.

قرارگیری نادرست تخت در اتاق خواب.

قرارگیری نادرست تخت در اتاق خواب. تخت در راستای در ورودی اتاق قرار دارد و از بیرون در دید مستقیم قرار دارد.

3- تخت خواب باید جایی قرار گیرد که احساس آرامش به افراد دست دهد و در دیوار پشت تخت بهتر است پنجره یا در یا کمد نباشد چرا که باعث می شود ثبات و آرامش افراد به هم بخورد. این نکته از نظر اصول فنگ شویی برای خوابی بهتر نیز توصیه شده است.
4- دید از روی تخت به اطراف باید طوری باشد که فرد احساس تنگنا و خفگی نکند. لذا توصیه می شود از روی تخت بتوان به فواصل دور از طریق پنجره نگاه کرد. مناظر زیبای طبیعت و نمای شهری می تواند از روی تخت خواب و از طریق قاب پنجره دیده شود. ضمنا برای احساس امنیت فرد در اتاق باید بتوان از روی تخت عناصر مختلف اتاق مثل در ورودی، کمدها و پنجره را رؤیت کرد. در نتیجه تخت خواب را جایی قرار دهید که کامل ترین و بهترین دید ها را داشته باشد.

دید و منظر مناسب از تخت خواب

دید و منظر مناسب از تخت خواب

گاهی شرایط موجود و عناصر ثابت اتاق مثل در، پنجره و کمد دیواری باعث می شود مجبور شویم تخت خواب را زیر پنجره قرار دهیم. هر چند این موضوع مشکلات و معایبی را در پی خواهد داشت ولی می توان با راه کارهایی این معایب را رفع کرد و از فرصت های آن استفاده نمود.

قرارگیری پنجره در پشت تخت

قرارگیری تخت خواب جلو پنجره

قرار گیری پنجره در بالای تخت

قرار گیری پنجره در بالای تخت

قرار گیری پنجره در دیوار پشت تخت

قرار گیری پنجره در دیوار پشت تخت

در تصویر زیر حالت های کلی انواع اتاق خواب و چیدمان مناسب آن را مشاهده می کنید. احتمالا اتاق خواب شما نیز یکی از این حالت هاست. لذا می توانید از این تصویر به عنوان یک راهنما برای چیدمان اتاق خواب استفاده نمایید. لازم به ذکر است که این حالت ها، کلی هستند و در شرایط و موارد خاص، مشورت با متخصصان ضرورت می باید.

حالت های مختلف طرح اتاق خواب

حالت های مختلف طرح اتاق خواب

 


اگر احساس می کنید برای تصمیم گیری در خصوص چیدمان اتاق خواب خود به مشاوره و بحث بیشتری نیاز دارید، می توانید از مشاوره ی آنلاین ان استودیوز کمک بگیرید.


ارسال پاسخ

هجده + 15 =

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
نگاهی به دیدنی های عقدا و هتل سنتی خالومیرزا

برج باغ ایرانی
ساختمان مسکونی بوستان نهم اثر محمدرضا نیکبخت

بستن