انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

نکاتی برای رنگ آمیزی سقف منزل

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 498 بازدید

برخی طراحان داخلی سقف را دیوار پنجم می نامند چرا که معتقدند زیبایی سقف تاثیر بسزایی در دکوراسیون فضا دارد در واقع همینطور است و در اکثر اوقات افزودن رنگ متفاوت به سقف باعث زیباتر شدن آن می شود. به طور کلی تصمیم گیری در این خصوص که آیا سقف یک اتاق نیاز به رنگ آمیزی دارد یا خیر به چند فاکتور بستگی دارد. اندازه­ ی اتاق، دکوراسیون، میزان نور طبیعی موجود، ویژگی­های معماری و سلیقه­ ی شخصی فاکتورهایی هستند که برای تشخیص لزوم رنگ آمیزی یک سقف در نظر گرفته می­شود.در ادامه به بررسی این فاکتور ها می پردازیم.

نقش رنگ سقف بر ادراک اندازه­ ی اتاق:

رنگ سقف می تواند باعث شود اندازه­ ی یک اتاق بزرگتر یا کوچکتر به نظر برسد. سقفی بلند و طاقی شکل به رنگ سفید، باعث می شود که یک اتاق سرد و خالی به نظر برسد. رنگ آمیزی این سقف­ با رنگی که حداقل دو یا سه درجه تیره تر از دیوارهای اتاق باشد موجب می شود این فضا از لحاظ بصری  جمع و جورتر به نظر برسد.

علاوه بر این، رنگ­های تیره باعث می­شود سقف کوتاه­تر و فضای اتاق دنج و گرم به نظر برسد. در نظر داشته باشید که رنگ های مات برای پوشش بخش هایی که خراش و پریدگی دارند مناسبند و ظاهری مخملی و مسطح به آن می بخشند.(پیشنهاد میکنیم حتما یکی از پربازدید ترین مطالب سایت که در آن به این سوال که چگونه باید رنگ مناسب برای سقف انتخاب کنید پرداخته ایم را مطالعه کنید.)

مشاوره ی انتخاب رنگ اتاق خواب

رنگ آمیزی سقف با رنگی روشن تر از رنگ دیوار ها

برعکس حالت قبلی، اگر سقف کوتاه اتاقی کوچک با رنگی روشن رنگ آمیزی شود، ارتفاع سقف بلندتر و فضای اتاق وسیع تر دیده می شود. در این مورد باید از رنگی استفاده کنید که دو یا سه درجه روشن تر از سایر دیوارهای اتاق باشد. اگر می­خواهید بیشترین تاثیر را بگذارد، می­توانید از رنگ­های براق استفاده کنید.(قبل از استفاده از رنگ براق حتما زیرسازی مسطح و عالی انجام بدهید، وگرنه با انعکاس نور، تمام برجستگی ها و خراش های سقف دیده می­شود.)

مقایسه ی سقف به رنگ تیره با سقف سفید

مقایسه ی سقف به رنگ تیره با سقف سفید

تأثیر رنگ سقف منزل بر یکپارچه احساس شدن فضا:

معمولاً اگر سقف را همرنگ با دیوارها کنید فضایی تکرنگ و یکپارچه ایجاد می­شود. این تکنیک برای رنگهای روشن، خنثی، بژ، طوسی روشن، استخوانی و شیری مناسب می باشد. رنگ آمیزی یکپارچه دیوارها و سقف، پس زمینه­ ای خنثی ایجاد می­کند که این پس زمینه می­تواند بستری برای ایجاد تضادهای رنگی زیبا در فضا فراهم  کند.

برای مثال اگر دیوارها و سقف را به رنگ بژ روشن کنید تضاد خیره کننده و جذابی در برابر کفپوش چوبی با رنگ تیره، مبلمان و قاب پنجره ایجاد می شود. همچنین اگر اتاقی میزان فراوان نور طبیعی داشته باشد، انتخاب رنگ تیره برای دیوارها و سقف بسیار مناسب است . توجه داشته باشید که اگر اتاقی نور طبیعی کافی دریافت نمی کند نباید دیوارها و سقف آن را تیره کنید، چرا که این تیرگی فضا را بسیار دلگیر خواهد کرد.

یکپارچگی رنگ دیوار و سقف روشن به همراه کفپوش تیره رنگ

یکپارچگی رنگ دیوار و سقف روشن به همراه کفپوش تیره رنگ

یکپارچگی رنگ دیوار و سقف تیره با کف روشن

یکپارچگی رنگ دیوار و سقف تیره به همراه کف روشن

تبدیل سقف به نقطه ای کانونی در منزل:

در اتاق هایی که نقطه ی کانونی شاخصی ندارند می­توانید سقف را به رنگی متمایز از سایر دیوار ها نقاشی کنید تا مبلمان و دکوراسیون بیشتر به چشم بیایند. برای مثال سقفی که به رنگ سبز آبی روشن است ، نقطه ی کانونی بسیار جذابی برای اتاقی با دیوار های شیری و مبلمان سفید ایجاد می­کند.رنگ آمیزی سقف با یک الگوی هندسی مانند شطرنجی یا راه راه با چشم ها بازی کرده و باعث ایجاد جذابیت بصری خاصی در مجموع دیوار ها و در نتیجه اتاق خواهد شد.

رنگ آمیزی سقف به رنگ آبی جهت ایجاد نقطه ی کانونی

رنگ آمیزی سقف به رنگ آبی جهت ایجاد نقطه ی کانونی

رنگ آمیزی سقف با الگوی هندسی

رنگ آمیزی سقف با الگوی هندسی

سلیقه ی شخصی:

سلیقه و تمایلات شخصی نقش مهمی در تصمیم گیری برای رنگ آمیزی سقف ایفا می­کند بنابراین می توانید از طریق مقایسه میان تصاویر موجود در مجلات و سایت های طراحی دکوراسیون، تشخیص دهید کدام ایده رابیشتر می پسندید. همچنین سایت هایی وجود دارند که می توانید عکس فضای مورد نظرتان را در آن قرار داده و به صورت آنلاین به رنگ آمیزی دیوار ها بپردازید تا تصویری از شکل نهایی فضا در ذهنتان به وجود آمده و بهتر تصمیم گیری کنید. راه دیگری که پیش روی شماست، مشورت با کارشناسان انستودیوز است، کافی است عکسی مناسب از فضای منزلتان که سقف ها، دیوار ها و کف را به خوبی نشان می­دهد برایمان ارسال کنید و بگویید می­خواهید فضای خانه چگونه به نظر برسد تا رنگ­های مناسب را به شما پیشنهاد کنیم.


منبع : www.homeguides.sfgate.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن