انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

راهنمای انتخاب رنگ فرش بر اساس رنگ مبل

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 4136 بازدید

شاید شما هم به این مشکل بر خورده باشید:«نمی دانید چه رنگ فرشی برای مبل هایتان مناسب تر است». اگر مشغول خرید جهیزیه هستید و می خواهید متناسب با مبل هایتان فرش تهیه کنید یا از فرشتان خسته شده اید و قصد دارید کمی تنوع به فضای نشیمن بدهید، این مطلب برای شما نوشته شده است.

یکی از رایج ترین سوالات مطرح شده در بخش مشاوره ما، نیاز به راهنمایی در انتخاب رنگ فرش مناسب برای «مبلمان از قبل خریداری شده» مخاطبین بود. فرش همواره یکی از قدیمی ترین ملزومات در خانه های ایرانی بوده است که علاوه بر روح بخشی به فضا، باعث ضربه گیری کف می شود و نقش عایق صوتی و حرارتی را نیز ایفا می کند. فرش ها برخلاف موکت ها که برای پوشش سرتاسری کف به کار می روند، عمدتا نقش تزیینی دارند. در یکی از مطالب قبلی سایت نکاتی در خصوص انتخاب فرش را به طور کلی شرح داده ایم که پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید.

چرا این مطلب را نوشتیم؟

 ما اعتقاد داریم که هیچ فرشی نازیبا نیست، اما اگر به طور غیر هوشمندانه و نامتناسب با رنگ دیگر اثاثیه منزل و ابعاد فضایی انتخاب شود، ممکن است ظاهر نامناسبی به فضا بدهد. بنابراین تصمیم گرفتیم مطلبی در این باره برایتان تهیه کنیم. توجه داشته باشید که انتخاب فرش و موکت، به جز مبلمان به مسائلی مثل وسعت فضا، رنگ دیوارها و پرده هم بستگی دارد. اما تمرکز این مطلب بر روی تاثیر رنگ مبلمان در انتخاب رنگ فرش است. در ادامه با ما همراه باشید.

*این مطلب براساس تجربیات بدست آمده از سوالات شما مخاطبین محترم و دکوراسیون منازل ایرانی شکل گرفته است.

۱- انتخاب رنگ فرش برای مبلمان کرم رنگ

سوال: مبل هایم کرم رنگ است. با توجه به اینکه گرمی، روشن و شیک بودن خانه برای من اهمیت بسیاری دارد، چه رنگ فرشی را پیشنهاد می کنید؟

این رنگ مبلمان، به نسبت رنگ های دیگر دست ما را برای انتخاب رنگ فرش بسیار بازتر می گذارد. در این سوال از کفپوش اتاق صحبتی نشده است؛ به همین دلیل ما دو حالت مختلف را در نظر گرفتیم. در حالت اول فرض می کنیم کفپوش دارای طرحی ساده باشد؛ در این صورت یکی از بهترین گزینه ها برای این رنگ مبلمان(به خصوص اگر پارچه ی آن ساده و بدون طرح باشد)، استفاده از فرش های پرنقش ایرانی با رنگ های شاد است. فضاهایی که دکوراسیون روشن و خنثی دارند با فرش‌های ایرانی زیباتر دیده می‌شوند. در این حالت می توانید کوسن های مبل ها را متناسب با رنگ ها و نقش مایه های فرش انتخاب کنید.

مبل کرم رنگ با چه فرشی ست می شود

نمونه هایی از همنشینی مبلمان کرم رنگ با فرش ایرانی

اما اگر کفپوش فضای مورد نظر طرح دار باشد یا به فضاهای خلوت تر و مدرن تر علاقه ی بیشتری داشته باشند، فرشی با طرح خلوت و ترکیب رنگی روشن با رنگ های هم خانواده رنگ مبل مثل کرم، بژ، بلوطی یا طوسی می تواند انتخاب مناسب تری باشد. البته در این حالت برای جلوگیری از بی روح شدن بیش از حد فضا، پیشنهاد می کنیم که از اکسسوری (آباژور، کوسن و …) هایی با رنگ شاد نیز استفاده شود.

دکوراسیون مدرن با مبل کرم

نمونه فرش های روشن و خنثی در کنار مبلمان کرم رنگ

۲- فرش مناسب برای مبلمان بنفش

سوال: یک دست مبل استیل به رنگ بنفش گرم خریده ام، اما دیگران مرا به خاطر انتخاب این رنگ سرزنش می کنند! پذیرایی خانه نورگیر است و دیوارهای آن به رنگ سفید می باشد. قصد داریم کف خانه را با موکت بپوشانیم و چند گلیم فرش روی آن قرار دهیم. لطفا در انتخاب رنگ موکت و فرش مرا راهنمایی کنید.

 این دوست عزیز در مورد رنگ مبل هایشان کمی دچار تردید شده بودند. بنفش، رنگی بسیار زیبا و سلطنتی است. انتخاب جسورانه ایشان و فاصله گرفتن از رنگ های کلیشه ای مبلمان، قابل تحسین بود. به ایشان پیشنهاد کردیم که برای موکت رنگی گرم، خنثی و روشن مانند کرم را انتخاب کنند (در این حالت بهتر است موکت طرح دار نباشد) و تنها از یک فرش استفاده کنند، چرا که چند فرش کوچک فضا را خفه و نازیبا می کرد. همچنین در خصوص انتخاب فرش، لازم است طرح فرش شلوغ نباشد و حداکثر از 2 رنگ حاکم و اصلی مثل کرم و یاسی در آن استفاده شده باشد.

مبل بنفش با چه فرشی ست میشود

نمونه هایی از فرش های متناسب با مبلمان بنفش

پیشنهاد می کنیم مطلب «سه نکته اساسی برای انتخاب فرشی که با هر رنگبندی دیگری ست شود» را مطالعه کنید.

۳- رنگ مناسب فرش برای مبلمان با رنگ های شاد

سوال: برای خانه ام مبلمانی به شکل پشتی ها و تشک های مدرن، با رنگ های گرم و متنوع و طرحی شلوغ انتخاب کرده ام. کف خانه ی من با موکتی به رنگ خاکستری روشن پوشانده شده است. چه رنگ فرشی برای این فضا مناسب است؟

از آنجایی که اطلاعاتی درباره ی وسعت فضای مورد نظر این مخاطب عزیز نداشتیم، دو حالت را در نظر گرفتیم.

حالت اول

را به این صورت فرض کردیم که خانه ای کوچک داشته باشند. در این حالت بهتر است فرش در طیف رنگی روشن و خنثی مانند خاکستری روشن یا فرشی با رنگ بندی روشن انتخاب شود که فضا را دلبازتر نشان دهد. یکی از راهکارهای دیگر این است که از موکتی با پرز نه چندان بلند تک رنگ، با طیف رنگی روشن و از تنالیته هماهنگ با رنگ موکت زیرین در ابعاد فرش مورد نظراستفاده شود و برای آن دوردوزی باریکی انجام شود. این سبک از فرشِ موکتی، در منازل کوچک به دلیل سادگی بیشتر، ترکیب چشم نوازی ایجاد می کند و از شلوغی فضا می کاهد.

فرش ساده برای پشتی مدرن با رنگهای شاد

چند نمونه فرش و موکت به رنگ خنثی در ترکیب با مبلمان رنگی

حالت دوم

را اینطور در نظر می گیریم که فضای مورد نظر، خانه ای بزرگ با نورگیری مناسب و دیوارهایی به رنگ سفید باشد. در این حالت برای انتخاب رنگ فرش یا موکت گزینه های متنوع تری وجود دارد. به جز موارد ذکر شده در حالت قبلی، می توان از موکت یا فرش به رنگی مکمل با رنگ های موجود در مبلمان استفاده کرد تا تضاد رنگی ای که ایجاد می شود به جذابیت فضا بیفزاید.

فرش مناسب پشتی مدرن رنگی در فضای خانه

نمونه فرش و گلیم مناسب در ترکیب با مبلمان رنگی

گزینه ی مناسب دیگر، فرش با رنگبندی گرم و هماهنگ با رنگ های موجود و یا حتی گلیم و گبه است که همخوانی خوبی با مبلمان مورد نظر از نظر رنگ، طرح و سبک دارد.

۴- رنگ مناسب فرش برای مبلمان سبز و زرد

سوال: مبل هایم به رنگ های سبز و زرد هستند. چه رنگ فرشی مناسب این مبل هاست؟

به این مخاطب عزیز، توصیه شد که با توجه به رنگ های شاد استفاده شده در مبل ها، فرش ها را با رنگی خنثی (مانند کرم، بژ و بلوطی) و طرح و نقشی ساده تر انتخاب کنند. این فرش ها می توانند علاوه بر سرزنده نگه داشتن فضای نشیمن، شلوغی بیش از حد آن را نیز تعدیل کنند. در این حالت فرش هایی که نقوشی به رنگ مبل یا رنگ های هم خانواده آن دارند نیز می توانند مناسب باشند.

راهنمای انتخاب رنگ فرش منزل با توجه به رنگ مبل

استفاده از فرش به رنگ خنثی در ترکیب با مبلمان سبز و زرد

نکته ی مهم: به غیر از رنگ مبل ها، یکی دیگر از مسائلی که هنگام خرید فرش باید به آن توجه کنید رنگ کف است. به طور کلی پیشنهاد می شود که فرش را همرنگ با کفپوش منزلتان انتخاب نکنید تا جلوه ی بیشتری داشته باشد. اما اگر فضای کوچکی دارید، بهتر است رنگ فرش نزدیک به رنگ کفپوش باشد، چرا که تضاد بین رنگ این دو باعث می شود فضای منزلتان کوچک تر به نظر بیاید.

امیدواریم این مطلب برای شما هم مفید واقع شده باشد. البته فراموش نکنید رنگ مبل ها، تنها عاملی نیست که هنگام خرید فرش باید به آن توجه کنید، اما می تواند به شما ایده بدهد تا پالت رنگی مورد نظرتان را پیدا کنید. چنانچه شما نیز در انتخاب فرش مناسب برای منزلتان دچار تردید شدید، حتما از طریق بخش مشاوره با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان ما در زمانی مناسب پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن