انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

مشکلات دکوراسیون منزل 5 خانواده ایرانی و بهترین راه حل ها برای بهبود

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 1383 بازدید

در این مطلب قصد داریم تصاویری از دکوراسیون خانه‌های ایرانی را بررسی کنیم و ضمن مشخص کردن ایرادهای طراحی خانه ها، ببینیم چه راهکارهایی برای بهبود هر فضا ممکن است و نهایتا بهترین راهکار را انتخاب کرده و دلیل این انتخاب را نیز ذکر کنیم. این مطلب از سری مطالب «سوال هفته» که در کانال تلگرامی انستودیوز به اشتراک گذاشته می شود استخراج شده است. برای آشنایی با روش های بهبود طراحی یک فضا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خانه ی تکرنگ آبی فیروزه ای

 

فضای طراحی شده با رنگ آبی فیروزه ای

یکی از مهمترین مشکلات دکوراسیون منزل خانواده های ایرانی تکرنگ بودن فضاست و این مساله به علت نداشتن دانش کافی در خصوص روش های صحیح استفاده از رنگ ها در دکوراسیون ایجاد می شود. در این پرسش از مخاطبان کانال پرسیده بودیم که مشکل اساسی این فضا را چه می دانند؟ گزینه ها و پاسخ 195 نفر مخاطبان نیز به صورتی که در زیر مشاهده می کنید بود:

تاکید بیش از حد روی رنگ آبی – 113                           58%

شلوغ و پرنقش بودن فرش، پرده و کوسن ها – 41          21%

عدم توجه به دیوار پشت تلویزیون – 31                         16%

فضا زیباست و مشکلی ندارد – 10                              5%

راه حل:

همانطور که بیشتر مخاطبان کانال تشخیص داده اند، مشکل اساسی دکوراسیون این نشیمن استفاده ی بیش از حد از رنگ آبی با شدتی تقریبا یکسان است. هرچند عدم توجه به دیوار پشت تلویزیون نیز از مشکلات دیگر این فضاست؛ اما در شرایط حاضر اگر به دکوراسیون دیوار پشت تلویزیون نیز پرداخته شود، فضا شلوغ تر و نامتعادل تر خواهد شد.  به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در صورتی که به رنگی خاص علاقه دارید طوری عمل کنید که کل فضا به آن رنگ تبدیل نشود. راه حل مناسب این شرایط، استفاده از رنگی مکمل است. برای این که بیشتر در این خصوص بخوانید، پیشنهاد می کنیم مطلب انتخاب رنگ های متناسب در طراحی داخلی را مطالعه کنید.

 

ایرادهای طراحی دکوراسیون خانه ی کوچک پر نقش و نگار

 

خانه ای با مساحت کم که تعدد بافت آن را شلوغ جلوه می دهد

 

مشکلی که در برخی خانه ها دیده می شود، علاقه ی شدید صاحب خانه به استفاده از طرح و نقش است. استفاده از بافت ها در طراحی داخلی باید به صورتی فکر شده و هماهنگ باشد. شما نباید فرشی با طرح شلوغ را در کنار دیواری بافت دار با مبل هایی که چوب و پارچه شان نقش و نگار دارد بکار ببرید. در چنین حالتی فضا آشفته، شلوغ و نا آرام به نظر می رسد و احساس اضطراب و سردرگمی به شما تلقین خواهد شد. در خصوص این موضوع در این پست از مخاطبان کانال پرسیدیم چه چیزی را مشکل اساسی این فضا می دانند. در ادامه می توانید نظرات مخاطبان را مشاهده کنید:

حضور بیش از حد بافت و طرح در فضا – 130                    69%

چیدمان بدون توجه به حضور شومینه در فضا – 24             13%

استفاده از مبل استیل در مساحت محدود – 23               12%

اکسسوری های نامتناسب و بزرگ – 12                         6%

راه حل:

همانطور که بیشتر مخاطبان کانال تشخیص داده اند، مشکل عمده ی دکوراسیون این خانه استفاده ی بیش از حد از طرح و بافت است که فضا را آشفته، کوچک و ناهماهنگ جلوه داده است. سریع ترین راهکار برای بهبود این فضا، تعویض فرش به فرشی ساده تر و پس از آن تغییر بافت دیوار پشت شومینه به بافتی ساده با طرح های درشت تر می باشد.
موارد دیگر مانند چیدمان نادرست، اکسسوری های نامتناسب و استفاده از مبل استیل در مساحت محدود نیز، هرچند صحیح می باشند، اما حتی اگر هرسه شان در فضا اعمال شوند، باز هم به سبب حضور شدت دار بافت و طرح تاثیرشان آن طور که لازم است به چشم نخواهد آمد. برای این که بیشتر در خصوص نحوه استفاده از بافت در طراحی داخلی بدانید، پیشنهاد می کنیم مطلب نقش بافت در طراحی داخلی را مطالعه کنید.

 

مشکلات دکوراسیون منزل با رنگبندی خنثی و بدون رنگ تاکیدی

 

خانه ای با دکوراسیون تک رنگ و کسل کننده

یکی دیگر از مشکلات رایج در خانه های ایرانی، استفاده ی محافظه کارانه از رنگ های خنثی است، رنگ هایی مثل خاکستری، سفید و کرم از این دسته رنگ ها هستند. در این سوال که می توانید پست مربوط به آن را اینجا مشاهده کنید از مخاطبان کانال انستودیوز پرسیده ایم که چه راهکاری را برای بهبود این فضا پیشنهاد می کنند. در ادامه پاسخ های مخاطبان به این پرسش را مشاهده خواهیم کرد:

 

استفاده از یک رنگ تاکیدی در پرده، کوسن ها و عناصر دکوراتیو – 67       45%

ایجاد تغییر در چیدمان مبل ها و میز کنسول – 44                                30%

جایگزین کردن فرش ها، با فرش هایی به رنگ روشن تر – 28                 19%

اضافه کردن تزئینات دیواری – 9                                                        6%

 راه حل:

اگرچه مواردی مثل استفاده از تزئینات دیواری مناسب، عوض کردن جای میز کنسول بزرگ(که تناسبی با فضا ندارد) و چیدمان صحیح مبل ها می توانند در بهبود ظاهر این فضا موثر باشند، اما کلیدی ترین مشکل این فضا استفاده از رنگ های بی روح و خنثی است. اضافه کردن یک رنگ تاکیدی به وسیله کوسن ها، پرده، تابلو و سایر اکسسوری ها می تواند فضای این خانه را سرزنده تر کند.

توجه داشته باشید که بر اساس تجربه‌ی بدست آمده در بیش از 1400 مشاوره، می توان گفت این مساله مشکل رایج در بیشتر منازل ایرانی است. باید برای حل این مشکل ضمن افزایش روحیه ریسک پذیری در انتخاب رنگ ها، از مشاورین و متخصصین دکوراسیون و طراحی داخلی نیز کمک گرفت.

 

تضاد رنگی شدید بین مبل ها و فرش

 

فرش با رنگ تیره تضاد شدیدی در فضا ایجاد کرده

مساله ی دیگری که ممکن است در بسیاری از منازل دیده شود، استفاده از رنگ هایی با تضاد شدید است. در تصاویر قبل دیدیم که چطور عدم وجود تضاد رنگی به یکنواخت بودن محیط منجر شده بود. اما در این تصویر می بینیم که استفاده ی بیش از اندازه از تضاد رنگی نیز، بر هم زننده ی تعادل است. در این پرسش از مخاطبان کانال تلگرامی مجله دکوراسیون انستودیوز پرسیده بودیم که مشکل اساسی این فضا را چه چیز می دانند؟ پاسخ ها و درصد ها در ادامه قابل مشاهده است:

 

تضاد شدید رنگ فرش با سایر وسایل. – 72                      55%

یکنواخت بودن رنگ پرده و مبل ها. – 50                           38%

عدم استفاده از وسایل تزیینی مثل کوسن و آباژور. – 8        6%

فضایی مناسب است و مشکلی ندارد. – 2                        2%

راه حل:

رنگبندی این فضا به نحوی است که کف، دیوارها، مبل ها و پرده همگی رنگ هایی خنثی مثل کرم و سفید دارند، در عین حال تنها عناصر رنگی محیط، فرش ها هستند که با شدت رنگی بسیار سطح زیادی از کف را پوشانده اند، در چنین فضایی بهتر است فرش رنگی ملایم تر داشته باشد و برخی رنگ های موجود در فرش روی پرده و آباژور و سایر وسایل تزیینی نیز دیده شوند.

 

خانه ای بدون تزیینات دیواری

 

عدم وجود تزیینات دیواری سبب بی روح به نظر رسیدن خانه شده

از جمله رایج ترین ایرادهای طراحی خانه های ایرانی بی توجهی به اکسسوری هاست. گاهی فکر می کنیم با خریدن مبل ها و فرش و کاغذ کردن دیوار، کار طراحی خانه تمام شده است. این سوال و تصویر به خوبی به این نکته می پردازد که نباید فقط به این موارد تکیه کرد و لازم است بعد از خرید وسایل اصلی، به تزیینات هم توجه کرد. در این پرسش از مخاطبان در خصوص مشکل اساسی این خانه پرسیده ایم که نزدیک به 70 درصد آن ها به درستی خالی و بی روح بودن دیوارها را مشکل اساسی دانسته اند.

خالی بودن دیوار ها از رنگ یا تزییناتی مثل تابلو – 90          69%

نصب نکردن لوستر سقفی و چراغ دیواری – 19                 15%

رنگ خنثی و ابعاد کوچک فرش – 16                               12%

استفاده از مبل هایی با رنگ خاکستری – 6                      5%

راه حل:

هرچند نصب لوستر و تغییر رنگ فرش می تواند جلوه بخش این فضا باشد، اما حضور بیش از اندازه ی رنگ سفید در این فضا مهم ترین مساله است، کف منزل، سقف و دیوارها همگی سفید هستند و در این بین دیوار مساحت بیشتری نسبت به سایر سطوح دارد، به علاوه دیوار سطحی عمودی دارد و بیشتر دیده می شود، پس اگر قرار باشد پیشنهادی اساسی برای این فضا مطرح کنیم، تغییر رنگ دیوار و نصب عناصری تزیینی در اولویت قرار دارد.


امیدواریم این مطلب و نکاتی که در آن ذکر شد به شما برای تشخیص مشکلات دکوراسیون داخلی منازل ایرانی کمک کرده باشد. اگر پرسش دیگری در این خصوص دارید یا می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد فضای منزلتان کسب کنید پیشنهاد می کنیم با ورود به صفحه مشاوره و شرح مشکلتان در بخش مشاوره نوشتاری، سوالتان را مطرح کنید تا مشاورین ما در زمان مناسب پاسخگوی پرسش شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن