انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

راهکارهایی برای نورپردازی آینه ی حمام

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 336 بازدید

در انتخاب نورپردازی مناسب برای منزلتان، در نظر داشته باشید درعین حال که داشتن یک لایه بندی از نور هایی با تأثیر های متنوع جالب است، یک بخش برجسته شده که با نورپردازی روی آن تأکید شده می تواند فضای جذابی را ایجاد کند.
می توان گفت در بیشتر حمام های خانه های ایرانی، آینه ی روشویی بخش شاخص و برجسته حمام است. افراد در مقابل آینه اصلاح می کنند،آرایش می کنند، موهایشان را شانه می زنند و فعالیت هایی انجام می دهند که نورپردازی مناسب می تواند سرعت و دقت انجامشان را افزایش دهد، در عین حال نورپردازی نامطلوب آینه می تواند تأثیری عکس این داشته باشد.
به همین دلیل بسیار مهم است که بدانیم چگونه آینه را نورپردازی کنیم. در یکی از مطالب پیشین سایت به نکات مهم در نورپردازی حمام پرداخته ایم و پیشنهاد می کنیم آن را به عنوان مقدمه ای بر این مطلب مطالعه کنید.

انواع چراغ های مورد استفاده در نورپردازی آینه ی روشویی حمام :

1-چراغ های توکار سقفی

این نوع چراغ ها در سقف نصب می شوند، شفاف و نا محسوس اند و می توانند طرح هایی از سایه و روشن را رو ی دیوار ها ایجاد کنند.

راهکارهای نورپردای سینک روشویی حمام

2-چراغ های دیوارکوب

این چراغ ها در نقاط انتخابی روی دیوار نصب می شوند که باعث ایجاد زیبایی و جذابیت فضا می شوند. بسیاری از چراغ های دیوارکوب حمام در بالای روشویی نصب می شوند و فضای اطراف آینه را نورانی می کنند.

انواع چراغ های مناسب برای نورپردازی آینه ی روشویی

چراغ های دیوارکوب در فرم ها و شکل های متنوع، مثل چراغ های استوانه ای و مستطیل شکل وجود دارند.برخی  از چراغ های دیوارکوب دارای جرئیات فلزی هستند و بیشتر ان ها معمولا شفاف و نیمه شفاف هستند. با انتخاب نوع حباب می توان شکل و میزان درخشش را تعیین کرد.

 

راهکار هایی برای نورپردازی آینه ی حمام

درنمونه ی بعدی ما چراغ هایی را میبینیم که از فلز و شیشه ساخته شده اند و تضادی خیره کننده ایجاد می کنند.

روش های نورپردازی آینه ی حمام

چراغ های دیوارکوب می توانند روی آینه نصب شوند، آن ها جلوه های بصری جالبی ایجاد می کنند.

انواع چراغ های مورد استفاده در نورپردازی آینه ی حمام

3-چراغ های نواری

نورپردازی با آرایش نواری، اغلب در حمام های مدرن جای حباب های روشویی را گرفته است. در تصویر زیر دو چراغ (LED) نواری را مشاهده می کنید که به این فضا حال و هوای امروزی داده اند و برای آینه قاب ایجاد کرده اند.

روش های نورپردازی آینه ی سرویس بهداشتی

روش های نورپردازی آینه ی حمام

استفاده از چراغ های نواری در نورپردازی آینه ی حمام

نورپردازی پشت آینه(نور پس زمینه) باعث می شود آیینه معلق به نظر برسد و جلوه ای جذاب و متفاوت به حمام بخشیده شود.

راهکار هایی برای نورپردازی آینه ی حمام

چراغ های نواری مورد استفاده در نورپردازی آینه ی حمام

4-چراغ های آویز

چراغ هایی که از سقف آویزان شده اند به عنوان محورهای عمودی اتاق هایی که در آن قرار دارند به حساب می آیند.این چراغ ها صرفاً جنبه ی تزئینی ندارند و می توانند نور مناسبی را به فضایی که برای آن انتخاب می شوند – مثل فضای بالای سینک و دوطرف آینه – بدهند.

انواع چراغ های آویز در نورپردازی آینه ی حمام

 

انواع چراغ های موجود برای نورپردازی آینه ی حمام

نکاتی که در نورپردازی آینه ی حمام باید به آن توجه کنید:

حالت های صحیح و غلط تابش نور در حمام

تاثیر نورپردازی بر نمایش چهره در آیینه

  •  همیشه به یاد داشته باشید که آینه ی حمام با نور تأکیدی که مستقیماً بالای آن قرار گرفته بدترین نوع ترکیب است. نور باید به بهتر دیده شدن چهره ی شما کمک کند نه اینکه سایه های ناخوشایند به وجود آورد.

نورپردازی مناسب، سطوح نور کافی را برای صورت، سر و گردن ایجاد می کند؛ باید بدانید که پوست قدرت انعکاس کمی دارد. (کمتر از 30%؛ به رنگ پوست صورت بستگی دارد)

  •  در انتخاب سیستم نورپردازی باید منابع مالی خود را در نظر داشته باشید.
  •  روش دیگر برای نورپردازی آیینه این است که  دو چراغ در دو طرف آینه قرار دهید و یک چراغ سقفی را برای بهتر دیده شدن موها در بالای سر شخص نصب کنید.
نکته ای در خصوص چراغ های بالاسری

چراغ بالاسری علاوه بر این که نور اضافی برای مشاهده ی بهتر سر ایجاد می کند، نور محیطی فضا را نیز تأمین میکند. حال  بسته به نوع طراحی معماری، این چراغ ها می توانند دکوراتیو باشند و به چشم بیایند  یا مخفی باشند. برای این منظور می توانید از چراغ های توکار سقفی، نور مخفی بر دیوار عمودی مجاور آینه و بالای آینه و یا یک پنل سقفی نورانی در قسمت بالای روشویی، استفاده کنید.

 

روش های نورپردازی آینه ی سرویس بهداشتی

چند نکته ی دیگر:
  •  نباید نور مستقیما به سمت آینه بتابد و هیچ یک از چراغ ها و دیگر منابع روشنایی نباید در آینه دیده شوند.
  •  اگر از سطوح مجاور آینه برای بازتاب نور روی صورت کمک میگیرید خوب است بدانید این سطوح نباید براق باشند و بهتر است بیش از 70 درصد قابلیت انعکاس داشته باشند و رنگشان طوری باشد که پس از بازتابش نور از آن سطح، صورتتان رنگ عجیبی پیدا نکند.(مثلا نور سفید به سطح قرمز بتابد و نهایتا صورت شما قرمز دیده شود)
  •  برای جلوگیری از تابش خیره کننده بهتر است چراغ های کناری خارج از مخروط دید قرار گیرند(در 60درجه). همچنین برای مقابله با خیرگی می توانید از چراغ های دارای پوشش محافظ استفاده کنید. برای مثال چراغ های دارای حباب شفاف یا نیمه شفاف که روی دیوار مجاور آینه نصب شده اند.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد، چنانچه احساس می کنید در انتخاب روش مناسب برای نورپردازی آینه ی حمام خانه ی خود به راهنمایی احتیاج دارید، می توانید از طریق بخش مشاوره ی دکوراسیون با ما در ارتباط باشید و سوالاتتان را با کارشناسان ما در میان بگذارید.


منابع:

ieslightlogic.org
decoist.com
homedit.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن