ایده هایی برای پارتیشن و جداکننده های فضای منزل

ایده هایی برای پارتیشن و جداکننده های فضای منزل

در خانه های امروزی گاهی لازم است بتوانیم فضاها را منعطف تر کنیم، به این صورت که در زمان های مختلف امکان این را داشته باشیم که از فضا به صورت های مختلفی استفاده کنیم. در این بین دیوارهای جداکننده یا پارتیشن ها می توانند به خوبی به ما کمک کنند تا فضای خانه را بهینه تر کنیم. در این مطلب ایده های مختلفی را برایتان بیان کرده ایم که با توجه به آن ها می توانید فضای منزلتان را تغییر بدهید و بهتر از آن استفاده کنید.

 

1- دیوار تقسیم کننده ی چند منظوره

این دیوار تقسیم کننده در این اتاق خواب چند نقش مختلف دارد، اول این که فضای خواب را از فضای حمام مستر جدا می کند، در کنار این، دیوار بالای تخت را ایجاد کرده است. همچنین به عنوان عنصری زینت بخش در میان اتاق خودنمایی می کند و سطح افقی ای که به آن اضافه شده، باعث شده فضای پشت آن بتواند به عنوان یک میز زیبا و کار آمد مورد استفاده قرار بگیرد.

وجود چند کارایی برای یک دیوار جداکننده امتیاز مناسبی به این ایده می دهد.

دیوار جداکننده برای اتاق خواب

2- با اثری هنری فضا را تقسیم کنید

این دیوار جدا کننده تنها یک تقسیم کننده ی ساده نیست، اول این که استفاده از چنین سطحی برای جداسازی دو فضا باعث عبور نور و تامین روشنایی هر دوسمت می شود، مورد قابل ذکر دیگر این است که این پارتیشن خود یک اثر هنری است و باعث شده فضا غنی تر و جذاب تر به نظر برسد. شما هم می توانید کمی بیشتر هزینه کنید و از شرکت ها یا نجاری ها درخواست کنید جدا کننده ای با طرحی خاص برایتان طراحی کنند. در این تصویر، طراحان از خطوط بنایی اسلامی استفاده کرده اند و حال و هوایی جالب به اتاق بخشیده اند.

پارتیشن هنری با خط بنایی اسلامی

3- از تورهای شفاف فلزی استفاده کنید

شاید تا به حال به این گزینه فکر نکرده باشید چرا که از دید شما تور های فلزی عناصری کم ارزش هستند، اما اگر کمی دقت کنید می توانید با همین عنصر فضای خانه را تقسیم و مرزبندی کنید، این تورها اجازه ی عبور نور و جریان هوا را به شما می دهند و برای اقدامات موقت بسیار مناسب هستند، شما می توانید طرح های خاصی را نیز روی این تورها نقاشی کنید تا یکنواخت به نظر نرسند و فضای خانه را جذاب تر کنند. همچنین با نصب قابی شکیل برای آن، میتوانید ابهت و شحصیتی متفاوت به این تور فلزی ببخشید.

 دیوار جداکننده ی منزل شفاف فلزی

4- با میله های فلزی ورودی خانه را زیباتر کنید

طراح این فضا، با استفاده از میله های استیل ورودی خانه را از غذاخوری مجزا کرده است. هرچند ارتباط بصری این دو قسمت همچنان برقرار است، این ایده برای خانه هایی که این روزها در کشورمان ساخته می شوند بسیار مناسب است. چرا که معمولا به جداسازی ورودی از سایر قسمت های خانه توجه نمی شود و مرزبندی مناسبی بین فضاها صورت نمی گیرد. علاوه بر این ها نصب باکس های چوبی روی میله های استیل، هم زیبایی مدرنی به آن بخشیده، هم فضایی برای قرار دادن کلید ها و قبض ها و سایر وسایل ایجاد کرده است.

قرار دادن دو صندلی ساده در کنار این میله ها نیز فضا را دنج تر و باشخصیت تر جلوه می دهد.

دیوار جداکننده ی فانتزی میله ای مدرن مینیمال برای ورودی

5- دیواری سبک و طرح دار  نصب کنید

این دیوار با ایده های قبلی متفاوت است، ایده های قبلی شفاف بودند و جلوی دید را نمیگرفتند، اما این دیوار تا حدودی مانع دید به فضای پشتی می شود، در عین حال ارتباط دو فضا را به طور کامل قطع نمی کند، مثلاً برای جداسازی نشیمن خصوصی و اتاق خواب میتوانید از چنین پارتیشن هایی استفاده کنید.

این دیوار جداکننده هم طرح و سبکی خاص را وارد فضا کرده است و باعث جذاب تر شدن آن شده است هم وظیفه ی اصلی خود به عنوان جداکننده را به خوبی انجام می دهد.

دیوار پارتیشن منزل بافت و طرح دار


در چیدمان فضاهای منزلتان دچار مشکل شده اید؟

با مشاوره حرفه ای چیدمان انستودیوز در زمانی کوتاه و با هزینه ای مناسب، مطمئن انتخاب کنید.

حرفه ای چیدمان کنید

6- با هزینه ای کم به فضا شخصیت بدهید

پنج چوب تراش خورده و کشیده، به سادگی به نقطه ی کانونی این فضا تبدیل شده اند و توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکنند، گاهی نمیخواهید فضاها به طور کامل جدا شوند، ولی تمایل دارید با هزینه ای معقول، فضا را متفاوت کنید و مرزی حدودی بین دو قسمت خانه ایجاد کنید، اگر چنین نیازی دارید، این ایده برای شماست!

با نصب چراغی زیبا در هر یک از چوب های تراش خورده، هم روشنایی فضا بهتر تامین شده، هم زیبایی و جذابیت این پارتیشن دوچندان شده است.

ایده برای دیوار چداکننده ی باز

7- منزل را زیباتر کنید و اتاق کم ارتفاع را مرتفع جلوه بدهید

شاید این ایده برای جداسازی فضاها چندان کارآمد نباشد، اما تناسبات ارتفاعی آن که خطوطی بلند و ارتفاعی را تداعی میکند، آن را به گزینه ای عالی برای فضاهایی با سقف کوتاه، یا فضاهایی پهن تبدیل می کند. این عنصر باعث می شود چشمان شما در فضا با عنصری کشیده مواجه شود و ناخودآگاه نگاهتان را به سمت سقف کشیده ببرد و این تصور در شما ایجاد شود که فضایی که در آن هستید، فضایی مرتفع است.

جداکننده ی فضای چوبی بلند

8- فضای نشستن بیشتری ایجاد کنید

تصویر بالا ایده ی جالبی را مطرح می کند، یک دیوار جداکننده و یک میز صبحانه خوری. یک تیر و دو نشان! ایده ای مناسب برای فضاهای کوچک که نمیتوان از آن گذشت. اگر فضای منزل شما هم مساحت محدودی دارد اما مجبورید فضاها را تقسیم کنید، ترکیب پارتیشن و میز صبحانه خوری را به شما پیشنهاد می کنیم.

دیوار پارتیشن پذیرایی و میز بار

9- فضا را با مبلمان و وسایل تقسیم کنید

شکی نیست که این ایده برای افراد کتابخوان بسیار جذاب است. اگر میخواهید فضا را تقسیم کنید و در عین حال کتابخانه ی کوچکی نیز داشته باشید، این دو نیاز را باهم ترکیب کنید. یک قفسه ی کتاب دکوراتیو و زیبا می تواند نقطه ی کانونی فضای منزل شما باشد، پس حتما از آن استفاده کنید و باز هم با یک تیر، چند نشان را بزنید.

نکته ی جذاب اینجاست که دیوار کناری این قفسه فضایی مناسب برای نصب تابلوهای هنری تان ایجاد می کند، پیشنهاد می کنیم از این دیوار به خوبی استفاده کنید.

دیوار جداکننده ی فضای منزل با کتابخانه

10- نقطه ای کانونی ایجاد کنید و فضاهای نامناسب را مخفی کنید

این پارتیشن منحنی به خوبی محل قرار دادن لباس ها و وسایل را مخفی کرده است، در عین حال با رنگ خاص و تاقچه هایی که دارد، جلوه ای جذاب به اتاق بخشیده است.

شاید شما هم به چنین جداکننده ای نیاز دارید، مثلا اگر میخواهید درِ حمام دیده نشود و فضایی رختکن مانند در مقابل حمام ایجاد کنید، چنین ایده ای برای شما نیز کار آمد است.

دیوار جداکننده منحنی با تاقچه

11- از پارچه ها و پرده ها استفاده کنید

 احتمالا با دیدن این تصویر احساس کرده اید گزینه ای نامناسب را به شما پیشنهاد کرده ایم، اما لطفا شتابزده قضاوت نکنید. جداکننده های پارچه ای بسیار کارآمد هستند. این جداکننده ها به راحتی باز و بسته می شوند و می توانید با آن ها فضا را صمیمی تر کنید و تا حدودی نور را کنترل کنید.

البته این پارتیشن ها برای جلوگیری از سر و صدا و نور شدید چندان مناسب نیستند، اما اگر به دنبال راهکاری سریع، زیبا و کم هزینه هستید و میخواهید دو فضا را در مواقعی خاص تا حدودی از هم مجزا کنید، به شما استفاده از پرده ها را پیشنهاد می کنیم.

جداکننده ی پرده ای برای فضای پذیرایی منزل

جداکننده ی پرده ای

در یکی از مطلب سایت به راهکارهایی برای تقسیم فضای خانه بدون استفاده از دیوار پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید.

 

امیدواریم از ایده های ارائه شده در این مطلب استفاده کرده باشید. در صورتی که مساله ای ذهن شما را به خود مشغول کرده است و احساس می کنید لازم است به طور اختصاصی به سوالتان پاسخ داده شود، حتما آن را  از طریق بخش مشاوره دکوراسیون با ما در میان بگذارید.


منابع:

hgtv.com
cascadecoil.com


نظرات مسدود است.

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
معرفی چند نمونه مبلمان تاشو برای منزل
11 ایده و طرح از مبلمان تاشو

این روزها با کاهش مساحت خانه ها نیاز به وسایل چند منظوره یا تاشو بیشتر شده است. در همین راستا...

بستن