انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

چگونه مبلمان را در نشیمن های باریک و راهرویی بچینیم؟

 • توسط هیات تحریریه nStudioz
 • 2 نظر
 • 54 بازدید

چیدن مبلمان در فضاهایی که دارای طول زیاد و عرض کم هستند مساله ای بسیار چالش برانگیز در دکوراسیون این فضاهاست.

به گونه ای که اگر از این کار را به درستی انجام ندهید، ممکن است فضای نشیمن منزلتان شبیه به تونل یا یک سالن ورزشی شود! ما در این جا راهکارهایی ارائه می کنیم که می تواند راهنمای شما در انتخاب یک چیدمان مناسب باشد. پس در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

1- مسیر رفت و آمد را در یک سمت قرار دهید.

یکی از مشکلاتی که اغلب در چیدمان مبلمان در اتاق های طویل و باریک با آن رو به رو می شوید، در نظر گرفتن مسیرهای حرکتی است. قبل از هر چیز باید بدانید که به هیچ وجه مسیر رفت و آمد را بین فضای نشستن و میز عسلی مقابل آن قرار ندهید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، فضای نشیمن این آپارتمان یک مستطیل طولانی با سقفی بلند است که باعث می شود فضا باریک تر به نظر بیاید. در ورودی در یک انتها و در پاسیو در انتهای دیگر این فضا قرار گرفته است. بنابراین مبلمان در یک سمت اتاق چیده شده تا مسیر رفت و آمد بین این دو، بین شومینه و مبلمان شکل بگیرد.

راهنمای چیدن مبل ها در فضاهای با طولانی و کم عرض

نکته: دقت کنید فرش به گونه ای قرار بگیرد که یا کاملاً روی آن راه بروید یا اصلاً از روی آن عبور نکنید. این واقعاً آزاردهنده است که نیمی از فرش وسط مسیر رفت و آمد قرار بگیر طوری که هنگام عبور، یک پای شما روی فرش و پای دیگر بیرون از فرش باشد! در تصویر زیر، فضای باز اطراف فرش به اندازه ای پهن است که افراد بتوانند از آن عبور کنند بدون این که پایشان روی فرش برود. علاوه بر این شومینه این قسمت از کف را گرم می کند تا عبور از آن راحت تر باشد.

رهنمای چیدن مبلمان در نشیمن های راهرویی

در این اتاق هم این اصول رعایت شده، اما دراین جا مبل ها پشت به مسیر رفت و آمد قرار گرفته اند. برای این کار شما احتیاج به فضای وسیع تری دارید.

مشاوره ی چیدمان فضاهای طویل و کم عرض آپارتمان

2- مبلمان را در یک گوشه از اتاق بچینید طوری که یک مسیر حرکتی در فضای باقیمانده ایجاد شود.

در این اتاق نشیمن، در از یک گوشه باز می شود اما میز کنسول مانع راه رفتن مستقیم از آن سمت می شود. اما چون مبلمان به صورت یک مجموعه گفتگویی دلنشین در یک گوشه قرار گرفته است، افراد به راحتی می توانند با زاویه از کنار مبل ها  و از روی فرش عبور کنند.توصیه می شود که از اضافه کردن صندلی یا مبل های دیگر به این اتاق بپرهیزید، چرا که باعث می شود مسیر عبور خیلی تنگ و سخت بشود.

 پاراوان گوشه اتاق نیز حس خوبی در این فضای باریک ایجاد می کند چرا که با گرد کردن گوشه، از نظر بصری شکل اتاق را کمی تغییر می دهد.

نکته: بهتر است از خرید ست های مبلمانی که مبل های زیادی دارند پرهیز کنید. ما اغلب وسوسه می شویم برای اینکه فضای بیشتری برای نشستن ایجاد کنیم به سراغ مبل هایی که تعداد بیشتری دارند برویم. به جای این کار می توانید از قطعات چندکاره، مثل عثمانی ها (کاناپه های بدون پشتی و دسته) مطابق عکس زیر استفاده کنید که در مواقع لازم می تواند برای نشستن مورد استفاده قرار بگیرد.

عریض تر نشان دادن نشیمن با چیدمان مناسب

 3- بخشی از مبلمان را به صورت عمود بر طول اتاق قرار دهید.

تصور کنید در این اتاق یک کاناپه طویل رو به شومینه و یک میز عسلی در مقابل آن قرار بگیرد؛ در این حالت برای رفت و آمد مجبور می شوید از میان فضای نشستن عبور کنید. علاوه بر این، اتاق طولانی تر و باریک تر به نظر می آید! اما با انتخاب مبل های کوچک دونفره، به جای کاناپه های طویل، توانسته اند مبلمان را عمود بر طول اتاق قرار دهند طوری که فضای راه رفتن در گوشه ای از فضا قرار بگیرد. بر اساس مبلمان می توان حدس زد که عرض این اتاق بیشتر از  3.5 متر نیست.

چیدمان مناسب کاناپه در اتاق های عریض و طویل

براساس مبل دونفره ای که در انتهای اتاق قرار دارد، می توان حدس زد که عرض این اتاق هم حدود 3.5  متراست. این مبل کوچک در انتهای اتاق کمک می کند تا چشم پس از حرکت در طول اتاق، در این قسمت متوقف شود. بدون قرارگیری این مبل در مقابل آن پنجره بزرگ، ممکن بود اتاق بی پایان به نظر برسد و طولانی بودن و باریک بودن آن بیشتر احساس می شد.

چگونگی چیدمان مبلمان در فضاهای کم عرض و طویل

قبلا فیلم کوتاهی در خصوص خرید مبلمان مناسب و چیدمان یک نشیمن کوچک و باریک، در سایت انستودیوز ترجمه و زیر نویس شده است؛ ممکن است با دیدن این مراحل به صورت عینی ایده های جالبی به ذهن شما برسد. پیشنهاد می کنیم دیدن این فیلم کوتاه را از دست ندهید.

 4- بخشی از مبلمان را با زاویه بچینید.

برای اینکه فضا تونل مانند به نظر نرسد، سعی کنید بعضی از وسایل را با زاویه بچینید.

اتاقی که در تصویر زیر می بینید کم عرض و باریک نیست. اما طول آن خیلی بیشتر از عرضش  است، پس ممکن است تنها با اشتباه چیدن مبل ها و وسایل شبیه به سالن بولینگ شود! در اینجا به اندازه ی کافی فضا داریم و می توانیم یک مبل بزرگ را به صورت زاویه دار قرار دهیم. این کار باعث می شود خطوط صاف و طولانی اتاق بشکند و حس بهتری به فضا می دهد.

چگونه مبلمان را در نشیمن با عرض کم و طول زیاد و طول زیاد بچینیم

به این نمونه دقت کنید؛ در اینجا اتاق باریکی داریم که بخشی از آن به عنوان اتاق تلویزیون و بخش دیگر آن به عنوان فضای کار خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی در های تراس و در ورود به اتاق در یک سمت قرار دارند. پس نیاز به ایجاد مسیر رفت و آمد از وسط اتاق نیست.

نحوه ی چینش مبلمان در اتاق های کوچک

همانطور که می بینید، مبل ها و تلویزیون در یک سمت اتاق و در انتهای سمت دیگر میز تحریر کوچکی با زاویه قرار گرفته است.

این زاویه علاوه بر این که حس بهتری به این فضای باریک می دهد، یک بخش عملکردی جداگانه را مشخص می کند.

رهنمای چیدمان مبلمان در اتاق های کوچک و کم عرض

در این تصویر، چهار مبل تک نفره با زاویه چیده شده اند؛ این چیدمان باعث شده بخش انتهایی این اتاق عریض تر به نظر بیاید. در حالی که اگر به جای آن یک کاناپه ی طویل رو به شومینه قرار می گرفت، فضا باریک تر و تونل مانند می شد.

انتخاب مبلمان مناسب برای نشیمن کم عرض و راهرویی

5- میز عسلی و میز ناهار خوری دایره ای بهتر جواب می دهند.

در تصویر زیر، اتاق باریکی را مشاهده می کنید که به وسیله ی مبلمان به دو بخش غذاخوری و نشیمن تقسیم شده است. انتخاب میزهای گرد باعث شده حس خطی بودن در این فضا کم تر شود و عریض تر به نظر برسد.

چه مبلمانی مناسب نشیمن های باریک و طولانی است

6- گزینه های باریک تر برای میز عسلی هم خوب هستند.

گاهی فضای کافی برای میز عسلی گرد را ندارید. در این حالت استفاده از یک میز عسلی یا عثمانی باریک می تواند مناسب باشد. بهتر است میز را طوری قرار دهید که طول آن عمود بر راستای کشیدگی اتاق باشد.

مبلمان مناسب برای نشیمن های باریک و کوچک

چهارپایه ها، عثمانی های مکعبی کوچک و پاف ها هم گزینه های مناسب برای استفاده به عنوان میز عسلی در فضاهای باریک هستند. با نگاهی به تصویر زیر در می یابید که در این چیدمان علاوه بر میزهای مکعبی کوچک، از دو مبل دو نفره که رو به روی هم و عمود بر طول اتاق قرار گرفته اند استفاده شده است. این چیدمان هم می تواند برای فضاهای باریک مناسب باشد و کشیدگی اتاق را کم تر نشان دهد.

انتخاب میزعسلی مناسب برای نشیمن

7- از فضای بالای دیوارها استفاده کنید تا بتوانید بیشتر سطح کف را به مبلمان اختصاص دهید.

ایجاد طبقه هایی برای قرار دادن کتاب و ظرف در قسمت بالای دیوار به جای طبقه های ایستاده روی زمین، اجازه می دهد که مبل چسبیده به دیوار قرار بگیرد. در این حالت دقت داشته باشید طبقه ها را در ارتفاعی نصب کنید که موقع نشستن سرتان به آن ها برخورد نکند.

استفاده بهینه از سطح کف در اتاق های کوچک

اگر کمد یا طبقه ای دارید که روی زمین قرار می گیرد، آن را در انتهای اتاقتان قرار دهید. این کار باعث می شود فضا عریض تر به چشم بیاید. همانطور که مشاهده می کنید در این تصویر نیز مبل ها عمود بر طول اتاق چیده شده اند.

 راهکار هایی برای به نظر عریض تر رسیدن اتاق

امیدواریم مطالعه ی این مطلب به شما در پیدا کردن شیوه ی صحیح برای چیدن مبلمان در منزلتان کمک کرده باشد. چنانچه در تصمیم گیری دچار مشکل شدید و حس می کنید به راهنمایی بیشتری احتیاج دارید، با ما از طریق بخش مشاوره ی دکوراسیون در ارتباط باشید تا کارشناسان ما در زمانی مناسب پاسخگوی سؤالات شما باشند.


منبع:

houzz.com

2 دیدگاه در “چگونه مبلمان را در نشیمن های باریک و راهرویی بچینیم؟”

 1. سلام بنده دو بار خدمت شما پیام فرستادم ولی متاسفانه کسی پاسخی نداد
  ایا امکانش هست بتونم از خدمات و طراحی شما برای راپارتمانم استفاده کنم ؟
  جدول هزینه های شما رو مطالعه کردم مشکلی ندارم

  1. سلام آقای نادر گرامی
   همکاران ما در بخش مشاوره ظهر امروز توضیحات مربوط به پاسخگویی سوالتان را از طریق ایمیل به شما ارسال کرده اند. همچنین مدت زمان پاسخگویی به سوالات ثبت شده توسط کارشناسان انستودیوز بسته به نوع سوال تا 72 ساعت می باشد. پیشاپیش از شکیبایی شما سپاسگزاریم.
   در خصوص خدمات طراحی نیز متاسفانه در حال حاضر به دلیل تغییرات فنی در بخش طراحی، ارائه ی خدمات در این بخش تا اسفند ماه امکان پذیر نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن