دیدنی های ایران، معماری مازندران و عمارت افغان نژاد بهشهر

دیدنی های ایران، معماری مازندران و عمارت افغان نژاد بهشهر

مجموعه عمارت افغان نژاد در مازندران، شهرستان بهشهر،روستای قره تپه واقع شده است. در مساحت تقریبی 2000 متر مربع، شامل سه بنای قاجاری و یک حمام قدیمی است. ساختمان غربی با مساحت تقریبی 70 متر مربع کوچکترین و زیباترین بنا ست. در ادامه ی مطلب برلخی زیبایی های این بنای تاریخی را مشاهده خواهیم کرد.

عمارت افغان نژاد

عمارت افغان نژاد بهشهر

 

توجه به رنگ، نور ، بافت , جزییات در معماری این بنا به چشم می خورد. استفاده از هنر هایی مثل گره چینی که در ساخت اُرُســـی به کار رفته باعث ایجاد این حس می شود که سازنده ی ساختمان می خواسته با استفاده از هنر هنرمندان و حوصله ای که در کارشان به خرج می دهند، احساس آرامش و لذت را در ساکنین خانه ایجاد کند. چیزی که شاید امروز کمتر در خانه های ایرانی مشاهده می کنیم. خانه هایی که گویی بیشتر به قصد سود اقتصادی بنا شده اند و سازندگان کمتر به فکر آرامش و آسایش ساکنین بوده اند.

 

پنجره ارسی معماری مازندران

پنجره اُرُســـی معماری مازندران

حوصله و دقت در جزییات این عمارت به نظر می آید و حالا با گذشت بیش از 200 سال، خانه همچنان دلنشین و زیبا به نظر می رسد ، در تقابل با این مساله، میتوان خانه های امروزی را دید که به سرعت جذابیت خود را از دست می دهند و به سختی  می توان عمری بیش از 30 سال برایشان متصور شد.این در حالى است که یک آپارتمان نوساز در کشورهاى پیشرفته حداقل تا ۹۰ سال به عنوان یک خانه مستحکم و ایمن به شمار مى روند.

 

پنجره رنگی

حال سوال اینجاست، در کشوری که معماری گذشته ی آن اینطور سرشار از ذوق و حوصله بوده و چشمان مردمان آن به دیدن بناهایی آمیخته با هنر و زیبایی و جزییات عادت کرده، چگونه ممکن است سطح ساخت و ساز و فضایی که مردم در آن زندگی می کنند این قدر نزول کرده باشد؟ شاید بخشی از مساله ناشی از بی توجهی ما به همین زیبایی هاست که در اطرافمان وجود دارد. بناهایی مانند این عمارت در ایران کم نیستند.شاید مشاهده ی تصاویر این بناها و دقت در زیباییشان بتواند توقع و خواست جامعه از سازندگان ساختمان ها را بالا ببرد و خانواده های ایرانی به حداقل حق خود که داشتن خانه ای آرامش بخش که با دقت و حوصله برایشان طراحی شده آگاه شوند. در سری مطالب معماری ایران ، تلاش خواهیم کرد نگاه شما را به سمت این زیبایی های کمتر شناخته شده جلب کنیم.

 

شیرسر ستون معماری مازندران

تزیینات سرستون معماری مازندران

توجه به جزییات و میل به احترام به ساکنین خانه، حتی در سرستون ها و تزیینات سقف نیز به چشم می خورد.چیزی که امروزه در کمتر خانه ای دیده می شود.

 

ارسی بنفش عمارت افغان نژاد

اُرُســـی عمارت افغان نژاد مازندران

 

کافی است به محل برش چوب ها و دقت نظر به کار گرفته شده در اندازه ی شیشه رنگی های برش خورده دقیق شویم تا ارزشی که سازندگان خانه برای ساکنین آن در قائل شده اند را احساس کنیم. به نظر ما ، ساکنین خانه های امروزی نیز شایسته ی این احترام و بزرگداشت از سوی سازندگان خانه هایشان هستند. امیدواریم زمانی برسد که با ورود به هر فضای ساختمانی احساس آرامش و ورود به فضایی دلنشین در ما برانگیخته شود.

در ادامه گالری مقایسه ای از  این بنا و  ساختمان های امروزی برای شما حاضر شده است.

[satellite gallery=3 caption=off thumbs=on]

 


 

نظر شما در رابطه با دیدنی های معماری ایران چیست؟ آیا عمارت افغان نژاد بهشهر را از نزدیک دیده اید؟ در بخش دیدگاه ها منتظر نظراتتان هستیم.


 

3 پاسخ برای “دیدنی های ایران، معماری مازندران و عمارت افغان نژاد بهشهر

 1. f.tajari - مهر 27, 1394 در 9:45 ق.ظ

  این عمارت مرمت شده؟

  پاسخ
  • انستودیوز - مهر 27, 1394 در 11:33 ق.ظ

   سلام
   بله این عمارت در حال مرمت هست، آخرین اطلاعات ما مربوط به زمستان سال گذشته هست که در اون زمان دو تا از 4 بنا در حال مرمت بودند، متاسفانه عمارت بزرگتر(شرقی) و حمام این عمارت وضع خوبی ندارند و تا زمستان 93 مرمت نشده بودند.(حمام به علت وضع بسیار بدی که داره و پر از زباله ست و عمارت شرقی به علت اینکه چند خانواده در اون ساکن هستند.)

   پاسخ
 2. افغان نژاد - اردیبهشت 12, 1395 در 7:35 ب.ظ

  سلام پدربزرگ من صاحب یکی از عمارتهاست.وضعیت سقف رو تا حدودی درست کردن ولی وضعیت دیواره ها تاسف باره ما نوه ها ایام کودکی مونو اونجا گذروندیم و یادمه یه سرداب هم داشت ولی حالا با آشغال پرش کردن واثری ازش نیست

  پاسخ

ارسال پاسخ

هفده − 11 =

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
بازسازی نمای خانه
چند نمونه بازسازی

هر خانه ای پس از مدتی نیازمند این است تا با اعمال تغییراتی ، نو شده و حال و هوایی...

بستن