انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com
دسته بندی:

ساختمان مسکونی بوستان نهم اثر محمدرضا نیکبخت

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 1153 بازدید

 نمونه های موفق طراحی ساختمان های مسکونی در ایران کم نیستند، در بعضی مطالب وبسایت تلاش خواهیم کرد معرفی کوتاهی از این پروژه های موفقی که کمتر در سایر سایت ها آمده اند داشته باشیم.

کاربری: مسکونی
تعداد طبقات: ۱۲
مساحت زیربنا: ۸۵۰۰ مترمربع
موقعیت: تهران، پاسداران، انتهای خیابان بوستان نهم
سال ساخت: ۱۳۸۷

ساختمان مسکونی بوستان نهم واقع در پاسداران تهران، سال 1385 توسط دفتر طراحی معماری زندیگان طراحی شده است.  در ادامه توضیحاتی که در وبسایت زندیگان آمده برایتان نقل می شود. این ساختمان در قالب برج باغ طراحی شده است.به همین دلیل و بر اساس ضوابط، در سی درصد زمین امکان ساخت وجود داشت که این سی درصد در قالب دو برج جدا از هم طراحی شد. فضای باز میان این دو برج با یک پوسته ی نیم شفاف از فضای بیرون و بزرگراه جدا شده و در نتیجه یک فضای کنترل شده به دست آمده است. در پسِ این پوسته ی نیم شفاف، پله ای سبکی است که روی آن درخت کاری شده است. به این ترتیب از محدوده ی بزرگراه، این لایه ی سبز از خلال پوسته ی نیم شفاف دیده میشود.

مسأله ی مهم این بنا محل قرارگیری آسانسورها و نحوه ی دسترسی به آن است. پلکان برج ها در هر طبقه با پل فلزی سبکی به یکدیگر متصل شده اند و آسانسورها در وسط این پله ها قرار دارد و دسترسی به آن از طریق همین عناصر سبک صورت می گیرد.

در نمای ساختمان تا طبقه ی دوم از مصالح عمده سنگ است، اما به دلیل ارتفاع زیاد، از طبقه ی دوم به بالا ازمصالح سبکی چون چوب، ورقه های فلزی و اندود ماسه سیمان استفاده شده است. برای قطعات چوبی نما از TermoWood استفاده شده که چوبی صنعتی و فراوری شده است و در برابر عوامل جوی مقاومت زیادی دارد.

تراس مجمتع مسکونی

آپارتمان محمدرضا نیکبخت

نمای کلی مجتمع بوستان نهم

ورودی مجتمع مسکونی

ورودی ساختمان

طراحی تراس چند طبقه

طراحی تراس سبز

برج باغ محمدرضا نیکبخت

تراس های مجموعه

برج باغ ساخته شده در ایران

برج باغ محمدرضا نیکبخت

حیاط و منظر مجتمع

حیاط و منظر مجتمع

برج باغ ایرانی

برج باغ ایرانی

ساختمان مسکونی بوستان نهم

جزییات پنجره ی مجموعه(ترمو وود)


نظر شما درخصوص این ساختمان چیست؟ آیا تا به حال آن را از نزدیک مشاهده کرده اید؟ در صورتی که اطلاعات بیشتری از این بنا دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: وبسایت زندیگان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن