انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

ترمیم سطوح و وسایل آسیب دیده در منزل با 8 نکته کوتاه خانه داری

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 168 بازدید

پیدا کردن راهکارهایی برای ترمیم سطوح و وسایل آسیب دیده، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که معمولاً هنگام خانه تکانی، ذهنمان را به خود مشغول می کند. معمولاً در سطوحی مانند در کابینت، صفحۀ پیشخوان، کفپوش ها، دیوار و یا سطوح وسایلی مانند مبل ها، یخچال، فرش و… پس از مدتی استفاده، در اثر وارد شدن ضربه، سایش، بازی های کودکان و… خراش ها و لکه هایی دیده می شود که با تمیز کردن از بین نمی روند و باعث می شوند سطح مورد نظرمان زیبایی اولیه را نداشته باشد.

به جای تعویض این وسایل که فرآیندی پر هزینه و پردردسر است یا رها کردنشان به همان صورت که جلوۀ نامطلوبی به فضای منزل می دهند، می توانید با به کارگیری راهکارهایی ساده و کم هزینه ظاهر منزلتان را نو کنید.

در این مطلب چند راهکار خانگی برای برخی از شایع ترین این آسیب ها را به شما معرفی می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

1- دیوار

پاک کردن رد مداد رنگی یا مداد شمعی از روی دیوار گچی

این موضوع یکی از چالش های معمول برای خانواده هایی است که کودک خردسال دارند.

برای از بین بردن لکۀ مداد رنگی از روی دیوار، ابتدا سعی کنید آثار آن را با یک پاک کن سفید و تمیز از بین ببرید. اگر همچنان اثری از آن باقی ماند،  دستمال یا پنبه ای را به محلول جوش شیرین و آب آغشته کنید و آن را به آرامی روی دیوار بکشید تا این خطوط پاک شوند.

پاک کردن خطوط مداد شمعی و پاستل به دلیل روغنی بودنشان دشوار تر است. برای این کار لازم است ابتدا مداد شمعی اضافی را به آرامی از روی دیوار بتراشید. مقداری جوش شیرین روی یک پارچه ی نم دار بریزید و روی خطوط بکشید. سپس با اسفنجی مرطوب لکه ها را پاک کنید. برای پاکسازی خطوط مقاوم و باقی مانده می توانید از اسپری WD-40 استفاده کنید.

تمیز کردن و ترمیم سطح دیوار آسیب دیده در خانه

از بین بردن رد مداد شمعی و مدادرنگی از دیوار گچی

اگر کودکانتان به کشیدن نقاشی روی دیوارها علاقه دارند، می توانید کاغذی بزرگ روی دیوار نصب کنید یا با به کارگیری یکی از ایده هایی که در کانال تلگرامی ما معرفی شده است، فضایی مخصوص به این کار برای آن ها ایجاد کنید و از این طریق از کثیف شدن بقیۀ دیوارهای خانه جلوگیری کنید. برای مشاهده این ایده از اینجا وارد کانال شوید.

پر کردن سوراخ های کوچک روی دیوار

برای پوشاندن سوراخ های کوچک روی دیوار مانند جای میخ، می توانید از خمیر دندان استفاده کنید. به این ترتیب که خمیر دندانی با رنگ نزدیک به رنگ دیوار انتخاب کنید و به کمک گوش پاک کن سوراخ ها را با آن پر کنید. از آنجایی که وقتی خمیردندان در معرض هوا قرار می گیرد منقبض می شود، لازم است این کار را در چند مرحله، در زمان های مختلف تکرار کنید.

ترمیم سطح دیوار آسیب دیده

از بین بردن سوراخ های کوچک روی دیوار با خمیر دندان

زدودن لکه چربی از روی کاغذ دیواری

یکی دیگر از چالش ها در خانه تکانی، تمیز کردن لکه های موجود روی کاغذ دیواری است. بعضی از این لکه ها ممکن است بر اثر برخورد دستان چربمان با دیوار ایجاد شده باشند. در اینجا برای از بین بردن لکه های چربی راهکاری آسان و کاربردی را به شما معرفی می کنیم.

دستمال حوله ای را روی لکه چربی قرار دهید و اتویی با درجه ی حرارت پایین را روی حوله بکشید تا چربی جذب دستمال شود. اگر لکه بزرگ است، هر از گاهی دستمال را تعویض کنید تا لکه به کاغذ بازنگردد.

تمیز کردن سطح دیوار از لکه چربی

از بین بردن لکه چربی روی کاغذ دیوار به وسیله اتو

2- سطوح چوبی

برطرف کردن تورفتگی های سطوح چوبی

گاهی در اثر ضربه خوردن و برخورد با اجسام تیز یا سنگین فرورفتگی هایی روی سطوح چوبی ایجاد می شود. با راهکاری ساده می توانید این آثار را تا حدی از بین ببرید.

مقداری آب روی سطح ضربه خورده بریزید و منتظر بمانید تا جذب آن شود. پارچه یا حوله ای را مرطوب کنید و روی سطح قرار دهید. اتوی داغ را به مدت چند دقیقه روی پارچه قرار دهید تا آب موجود در چوب تبخیر شود و بافت های فشرده شده آزاد شوند و به حالت اول بازگردند.

ترمیم سطوح چوبی آسیب دیده یا ضربه خورده

ترمیم تو رفتگی های سطوح چوبی

ترمیم خراش های روی چوب

با استفاده از گردو و پارچه ای خشک، می توانید خط و خش روی سطوح چوبی را ترمیم کنید. به این صورت که گردو را به مدت چند دقیقه روی سطح مورد نظرتان بکشید تا خش های موجود روی آن از بین بروند. روغن طبیعی موجود در گردو، مخصوصاً گردوی تازه، می تواند به از بین بردن این خطوط کمک کند.

ترمیم خراش های سطح چوب با کشیدن گردو روی آن

از بین بردن خراش روی سطوح چوبی با گردو

 

برای دریافت هفتگی اطلاعات مفیدی مانند نکاتی که در این مطلب ذکر شده به کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرام ما بپیوندید.

3- یخچال

پاک کردن زنگ زدگی از یخچال های سفید

برای از بین بردن آثار زنگ زدگی می توانید ابتدا با استفاده از اسپری «زنگ بر» یا «زنگ شور» زنگ زدگی فعلی را تا حدودی پاک نمایید. دقت کنید که بهتر است اسپری شامل اگزالیک اسید باشد تا تأثیر بهتری روی زنگ زدگی ها بگذارد. همچنین می توانید با دقت زیاد و با کمک فرد آشنا به مسأله، از ترکیب اگزالیک اسید و آب نیز استفاده کنید.

پس از پاک کردن زنگ زدگی:

اگر پس از تمیز کردن لکۀ زنگ زدگی نیاز به رنگ آمیزی داشتید می توانید با کمک نقاش ها و رنگ اکریلیک رویه یا حتی رنگ ماشین، یخچال را رنگ آمیزی کنید. امکان استفاده از سایر انواع رنگ نیز وجود دارد اما احتمال پوسته شدن و ریختن آن ها در آینده پیش می آید. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما استفاده از فرایند هایی است که در خطوط بالاتر ذکر گردید. تصویر زیر نتیجه ای است که یکی از مخاطبان سایت پس از مشاوره با کارشناسان ما و انجام اقدامات بیان شده گرفته اند.

پاک کردن زنگ زدگی از یخچال های سفید

زنگ زدایی یخچال

4- سطوح چرمی

از بین بردن خراش های روی سطوح چرمی

دستمالی پنبه ای را به روغن زیتون یا روغن بچه آغشته کنید و با حرکت دایره ای روی سطح چرمی بکشید. بعد از خشک شدن روغن اضافی را با پارچه تمیز کنید. توجه داشته باشید که این راه حل برای ترمیم خراش های سطحی کارایی دارد و ممکن است در از بین بردن خطوط عمیق تاثیر چندانی نداشته باشد.

در صورتی که با یک بار انجام دادن این کار خراش ها از بین نرفتند این فرآیند را چند بار دیگر تکرار کنید.

از بین بردن خراش های سطح مبل چرمی

از بین بردن خراش های روی سطوح چرمی با روغن زیتون

5- فرش

اثر پایه مبل و میز روی فرش

معمولاً پایه های باریک مبل ها و وسایل سنگین روی فرش ها یا موکت هایی که پرز بلند دارند فرورفتگی هایی ایجاد می کنند. این موضوع به خصوص زمانی که میخواهیم چیدمان وسایل را تغییر می دهیم بیشتر خودنمایی می کند.

برای از بین بردن این فرورفتگی ها، یک تکه یخ روی قسمت فرو رفته فرش قرار دهید و منتظر شوید تا ذوب شود. این کار باعث مرطوب شدن الیاف فرش می شود. سپس به کمک یک شانه پلاستیکی یا انگشتان دستتان، الیاف را به حالت اول برگردانید.

از بین بردن اثر پایه میز از روی موکت پرز دار با یخ

از بین بردن اثر پایه مبلمان روی فرش با استفاده از یخ

 

امیدواریم راهکارهای ارائه شده در این مطلب به شما ترمیم سطوح و وسایل آسیب دیده منزلتان کمک کرده باشد. اگر احتیاج به راهنمایی دارید حتماً سوال هایتان را از طریق مشاوره دکوراسیون سایت با کارشناسان ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن