انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

چگونه یک پلان(نقشه) طراحی داخلی منزل را رسم کنیم؟

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 487 بازدید

اگر درحال مطالعه ی این مطلب هستید، احتمالا دغدغه ی ایجاد تغییر در فضای داخلی خانه تان را دارید، همیشه لازم نیست برای اینکه بدانید چطور باید وسایلتان را در خانه چیدمان کنید، زحمت زیادی بکشید و تمام وسایل را جابجا کنید تا به ترکیب دلخواه برسید. اگر بتوانید نقشه ی اتاق را به درستی ترسیم کنید و مبلمان مورد نظرتان را روی نقشه بچینید، می توانید خیلی راحت با جابجا کردن این مبلمان به چیدمان ایده آل خانه تان برسید. در این مطلب به طور خلاصه به شما می گوییم که چطور می توانید پلان یا نقشه ی مبلمان شده ی اتاق نشیمن منزل خود را ترسیم کنید. اما اگر تا به حال نقشه ای را رسم نکرده اید، پیش از آن پیشنهاد می کنیم   مطلبی که قبلا در خصوص اصول اولیه ی رسم پلان اتاق ها را بیان کرده ایم مطالعه کنید.

رولوه نقشه و پلان خانه

اندازه گیری ابعاد اتاق

اولین گام برای ترسیم پلان اتاق است،اگر بتوانید از یک نفر برای گرفتن سر دیگر متر کمک بگیرید به ابعاد دقیق تری خواهید رسید و کارتان سریعتر انجام می شود.لازم نیست این نقشه که ترسیم می کنید دقیق باشد، ترسیمی حدودی و بدون خطکش، سریعا فاصله ها را اندازه بگیرید، و در ها و پنجره ها و طاقچه ها و سایر عناصر را مشخص کنید و سعی کنید به چیزی مانند تصویربالایبرسید.

رسم پلان داخلی منزل

انتقال ابعاد به کاغذ شطرنجی

حالا باید اندازه ها را روی کاغذ شطرنجی منتقل کنید، اندازه هایی که قبلا یادداشت کرده اید را با رعایت مقیاس روی کاغذ شطرنجی پیاده کنید، این کار بسیار ساده است، فرض کنید دیواری به طول 3 متر دارید، برای اینکه این دیوار را روی کاغذ شطرنجی به مقیاس 1 به 50 رسم کنید، باید هر سانتی متر روی کاغذ را معادل نیم متر در نظر بگیرید، یعنی دیوار 3 متری خانه تان را با خطی 6 سانتی متری مشخص کنید. ترسیم پنجره ها و در ها هم به همین صورت انجام می شود، کار سختی پیش رو ندارید.اگر خواستید دیوار ها را رسم کنید، می توانید ضخامت دیوار های داخلی را 10 سانتی متر و دیوار های خارجی را 20 سانتی متر در نظر بگیرید.


مبلمان نقشه طراحی داخلی

ترسیم و برش مبلمان با اندازه مناسب

بعد از اینکه پلان اتاق را کامل کشیدید، زمان آن می رسد تا با رسم وسایل موجود در اتاق، آن ها را به طرز دلخواه در اتاقتان بچینید، اگر وسایل را نخریده اید، می توانید ابعاد و اندازه شان را از وبسایت ها و فروشگاه های آنلاین بگیرید، سپس وسایلتان را با مقیاسی که نقشه را رسم کرده اید، رسم کنید بعد از این که وسایل و مبلمان خانه را رسم کردید، آن ها را با دقت ببُرید و از کاغذ اصلی جدا کنید.


نقشه ی داخلی منزل در کاغذ شطرنجی

رسم نقشه داخلی راندو شده

پلان را راندو کنید

وقتی که همه چز را به طرز دلخواهتان چیدید، ممکن است بخواهید برای زیباتر شدن و فهم بهتر نقشه تان، آن را رنگ کنید، کاری که آرشیتکت ها به آن «راندو کردن» می گویند. برای این کار می توانید یک کاغذ کالک شفاف روی نقشه اصلیتان بگذارید و نقشه و کاغذ کالک را روی میز بچسبانید تا از روی یکدیگر تکان نخورند.

بعد از ترسیم نقشه تان روی کاغذ کالک، شما یک کپی خوب از نقشه تان دارید، و حالا وقت رنگ کردن کار شده، کاغذ اصلی را بردارید و با ماژیک یا مداد رنگی آن را به صورت دلخواهتان رنگ کنید، البته راندو کردن پلان ها کاری تخصصی است و نیاز به آموزش دارد، اما در مقیاس غیر حرفه ای و خانگی، شما هم می توانید تا حدودی این کار را انجام بدهید و نهایتا به نقشه ای زیبا مانند تصویر زیر برسید.

راندوی پلان و نقشه ی نشیمن

البته اگر قصدتان چیدمان مبلمان در فضا است، لازم نیست حتما نقشه تان را راندو کنید،اما اگر دوست دارید به لحاظ بصری پلان زیبا تری داشته باشد و حس فضا را تا حدودی بهتر درک کنید، این کار می‎‎‌تواند جالب باشد.در این مطلب سعی کردیم ترسیمی زیبا و حرفه ای از یک پلان داخلی را به طور کلی برایتان شرح دهیم، امیدواریم این آموزش کوتاه برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که فکر می کنید این مطالب برایتان مفید است، در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا به مرور آموزش ترسیم نما و مقطع را هم برایتان ارائه کنیم.


منبع: abeautifulmess.com


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن