راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش های چوبی و طرح چوب

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش های چوبی و طرح چوب

خرید کفپوش برای بسیاری از مردم فرآیندی دشوار است. احتمالا هنگام این انتخاب، علاوه بر میزان کارایی و دوام، نگران ظاهر، تناسب و هماهنگی آن با فضای مورد نظرتان و سایر اجزای دکوراسیون هستید. در یکی از مطالب پیشین سایت چند نمونه از کفپوش های چوبی و طرح چوب را به طور مفصل به شما معرفی کرده ایم. در این مطلب قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که در انتخاب رنگ مناسب برای این نوع کفپوش ها به شما کمک خواهد کرد؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نکاتی که پیش از انتخاب رنگ باید مورد توجه قرار دهید:

  •  ابعاد اتاق، بافت و رنگ دیوارها، ارتفاع تا سقف و رنگ مبلمان از مواردی هستند که هنگام انتخاب رنگ کفپوش باید به آن ها توجه ‌کنید تا در نهایت بتوانید کفپوشی متناسب با ویژگی ها و دکوراسیون اتاقتان نصب کنید.
  •  دقت داشته باشید که کفپوش های جدیدی که نصب می شوند، با سایر کفپوش های موجود در فضاهای منزلتان هماهنگ باشند.
  •  پیش از انتخاب مشخص کنید چه سبکی از دکوراسیون را برای منزلتان می پسندید؟ سنتی، مدرن یا روستیک.

راهنمای انتخاب رنگ برای کفپوش چوبی و طرح چوب خانه

کفپوش های چوبی و طرح چوب تیره رنگ

کفپوش های چوبی با رنگ های تیره همیشه مورد توجه بوده اند؛ چرا که علاوه بر جذابیتشان با همه ی انواع رنگ ها در دکوراسیون به خوبی هماهنگ می شوند. چه مبلمان و وسایل شما رنگی خاص و متفاوت داشته باشد و چه ترکیبی از رنگ های خنثی و بافتی چرم گونه و کلاسیک، ترکیب آن ها با کفپوش های تیره نتیجه ی خوبی می دهد. علاوه بر این استفاده از رنگ های تیره باعث گرم تر به نظر رسیدن عناصر موجود در دکوراسیون می شوند.

چه رنگی برای کفپوش چوبی و طرح چوب مناسب است؟

اگر دوست دارید ارتفاع اتاقتان بلندتر، در نتیجه فضا با شکوه تر به نظر بیاید یکی از راهکارهایی که پیش رو دارید، این است که رنگی تیره برای کف و رنگی روشن (یا نورپردازی برای روشن تر کردن) سقف فضای مورد نظرتان انتخاب کنید.

می توانید از کفپوش های تیره در فضاهای رسمی استفاده کنید. علاوه بر این امروزه بسیاری از مردم در طراحی داخلی منزلشان از کفپوش های تیره استفاده می کنند تا فضا حالتی قدیمی و آنتیک داشته باشد. اگر ترجیح می دهید دکوراسیون منزلتان کلاسیک باشد، بهترین راه این است که از پارکت با رنگ طبیعی (رنگ نشده) استفاده کنید.

کفپوش پارکت تیره رنگ در آشپزخانه با کابینت سفید

اگر به پارکت برای کف سازی منزلتان علاقه دارید و رنگ های تیره را در نظر دارید، می توانید از چوب‌ درختانی مانند گیلاس یا گردو که به طور طبیعی تیره هستند استفاده کنید و اگر کف‌سازی خانه از قبل با چوب روشن درختانی مثل بلوط و کاج اجرا شده است، می توانید با استفاده از رنگ های مخصوص کفپوش را به رنگ دلخواهتان درآورید. این کار نسبت به تعویض چوب‌ها و خرید مجدد قطعات چوب تیره بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

رنگ های تیره برای طراحی داخلی فضاهایی مانند شرکت‌های تبلیغاتی، فضاهای اداری و سایر فضاهای بزرگ که کف‌سازی در آن ها عنصر اصلی دکور به حساب می‌آید، بسیار مناسب اند.

پاسخ کارشناسان ما به سوالی در مورد انتخاب رنگ وسایل منزل با توجه به رنگ کفپوش را در بخش مشاوره مطالعه کنید. 

کجا از این کفپوش ها استفاده نکنیم؟

پیشنهاد می کنیم در این گونه فضاها از کفپوش های تیره رنگ استفاده نکنید:

  1. در اتاق های کوچک با دیوارهای تیره رنگ، کف سازی با رنگ های تیره می تواند باعث کوچک تر و دلگیر به نظر رسیدن اتاق شود.
  2. در فضایی که از همان رنگ تیره ی کفپوش، در سایر اجزای دکوراسیون آن استفاده شده باشد. برای مثال ممکن است شما کفپوشی را برای آشپزخانه انتخاب کرده باشید که هم رنگ با کابینت ها باشد. در این حالت به دلیل ازدیاد رنگ تیره در دکوراسیون، هماهنگ ساختن رنگ ها امری چالش برانگیز می شود. گاهی به جای استفاده از رنگ های مشابه یا نزدیک برای هماهنگ کردن رنگ ها در دکوراسیون، بهتر است از تضاد رنگ ها استفاده کنید؛ از این طریق جذابیت بیشتری ایجاد خواهید کرد.

ایجاد تضاد بین رنگ کفپوش چوبی و مبلمان

کفپوش های چوبی و طرح چوب با رنگ روشن

کفپوش های چوبی با رنگ روشن آنقدر خوش ترکیب هستند که در کمتر مواردی بدون تناسب با دکوراسیون خانه از آب در می آیند. یکی از بهترین مزایای کفپوش ‌های روشن، وسیع تر نشان دادن اتاق است.

کف‌سازی با کفپوش های روشن، تا حد زیادی دست شما را در طراحی داخلی و انتخاب رنگ برای اجزای دکوراسیون باز می گذارد. کف‌پوش هایی که روکاریِ سفید یا رنگ‌های روشنی که به سفیدی می زنند دارند، به خوبی با عناصر دکوراسیون در هر رنگی (روشن یا تیره) هماهنگ می شوند.

به یاد داشته باشید که رنگ‌های مبلمان و دیوار‌ها بهتر است در عین هماهنگی، اندکی نسبت به رنگ کف متضاد باشند. چون اگر دقیقا از همان رنگ مبلمان در کف استفاده شود، آن رنگ حالتی اشباع شده پیدا می کند، جذابیتش را از دست می دهد و فضای خانه را یکنواخت و کسل کننده می کند.

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش های چوبی و طرح چوب

چنانچه قصد دارید از چوب طبیعی(پارکت) برای کفسازی منزلتان استفاده کنید، در نظر داشته باشید روکاری‌ِ نهایی‌ای که برای کف انتخاب می کنید تاثیر مهمی در کامل شدن و دوام ظاهر آن دارد.

 پیشنهاد می کنیم یکی از مشاوره های سایت در زمینه ی انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش لمینیت را مطالعه کنید.

همچنین می توانید با استفاده از تکه چوب‌های مختلف، یک کف روشن بسازید. بلوط و افرا در این زمینه ترکیب معروفی هستند. انواع دیگری مانند چوب درخت زبان گنجشک و یا چوب گردو نیز مناسب‌اند. اگر تصمیم گرفتید که کف‌سازیتان با چند نوع چوب باشد، از تعداد بیشتر از ۳ نوع برای کف‌سازی استفاده نکنید.

راهنمای انتخاب رنگ برای کفپوش چوبی و طرح چوب

کفپوش های رنگ روشن می توانند در همه ی موقعیت ها با فضا و دکوراسیون متناسب باشند بنابراین از این بابت جای نگرانی نیست. اما ممکن است تمیز کردن و دوام این کفپوش ها شما را نگران کند. کفپوش های روشن لکه ها را نشان می دهند اما معمولا گرد و غبار روی آن ها به سختی دیده می شود، که این هم جنبه ی خوب دارد و هم جنبه ی بد.

اگر به رنگ روشن برای کف منزلتان علاقه دارید، هنگام انتخاب کفپوش به این نکته توجه کنید که گزینه ی مورد نظرتان روکاری مناسبی داشته باشد، آلودگی ها به درز های آن نفوذ نکند و به راحتی تمیز شود.

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش چوبی و کفپوش با طرح چوب

هنگام انتخاب این نکات را به خاطر داشته باشید:

  •  به طور کلی کفپوش هایی که رنگ های گرم مانند قرمز و قهوه ای دارند، اتاق شما را فضایی خودمانی تر و راحت تر نشان می دهند.
  •  به این مساله توجه کنید که گزینه ی مورد نظر شما باید هم در نور روزانه و هم در نور مصنوعی شبانه، خوب به نظر برسد.

 

امیدواریم مطالعه ی این مطلب به شما در انتخاب رنگ مناسب برای کفپوش منزلتان کمک کرده باشد. چنانچه احتیاج به راهنمایی دارید یا سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده است، پیشنهاد می کنیم از طریق بخش مشاوره با ما در ارتباط باشید تا از نظر کارشناسان ما بهره بگیرید.


منابع:

wideplankflooring.com

esbflooring.com

  • تمامی مطالب مجله ی انستودیوز پس از ترجمه توسط هیات تحریریه تکمیل می شوند و نکات مناسب خانواده های ایرانی به آن ها اضافه می شود.

ارسال پاسخ

2 × سه =

انستودیوز|مشاوره دکوراسیون و خدمات آنلاین معماری
مطالب قبلی را بخوانید
دکوراسیون فضای ورودی خانه
ایده هایی برای طراحی فضای ورودی خانه

استفاده از رنگ زرد برای مبلمان پذیرایی
راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان

بستن