انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

آشنایی با انواع تجهیزات نوری -نورپردازی اتاق خواب

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 130 بازدید

با نگاهی به خانه های ایرانی متوجه می شوید یکی از مسائلی که به آن توجه بسیار کمی می شود، نورپردازی مناسب و اصولی خانه است. ما همیشه به مخاطبانمان توصیه هایی جدی در خصوص نورپردازی بهتر خانه هایشان ارائه می دهیم.پیشتر نیز در مطالب سایت اصول اولیه ی نورپردازی صحیح را برایتان شرح دادیم و پس از آن در خصوص نورپردازی صحیح حمام گفتیم. امروز قصد داریم به معرفی انواع تجهیزات نوری خانگی بپردازیم تا شما بتوانید با تطبیق اطلاعات این نوشتار و نوشتارهای پیشین، نتیجه ای مناسب در زمان نورپردازی خانه تان بگیرید.

زمانی که برای نورپردازی خانه تان اقدام می کنید، متوجه تنوع محصولات نوری و کاربردهای آن ها می شوید. پس لازم است پیش از خرید اطلاعات مناسبی در خصوص هریک از آن ها داشته باشید تا با آگاهی از نکات مربوط به خرید تجهیزات نوری به فروشگاه پا بگذارید.

نورپردازی های مربوط به معماری
نورپردازی در فرو رفتگی، زیرطاقی و والان سه نورپردازی وابسته به معماری اتاق هستند.

نورپردازی در فرورفتگی

در یک لبه، قفسه یا فرورفتگی در ارتفاع بالای دیوار هست و در این حالت، نور به سقف یا بالای دیوار تابیده می شود.
cove lighting

نورپردازی در فرورفتگی

نورپردازی زیرطاقی

در نورپردازی زیرطاقی نور در گوشه های نزدیک سقف یا در سقف ها قرار می گیرد و رو به پایین می تابد.

نورپردازی پنهان
نورپردازی والان

 سیستم اصلی روشنایی در والانی چوبی، شیشه ای یا فلزی قرار گرفته(معمولا در جهت افقی) و بالای پنجره یا نقطه ی بلندی روی دیوار نصب می شود و نور را به بالا و پایین می تاباند.تاباندن نور به سقف ها و دیوار ها به عنوان نورپردازی غیرمستقیم شناخته می شود و به سبب این که خیرگی ندارد و سایه ی کمتری ایجاد می کند محبوب طراحان حرفه ای است.

نورپردازی والان

نورپردازی توکار

این نورپردازی بازشویی در سقف ایجاد می کند و در سقف قرار می گیرد، حدود 10 تا 15 سانتی متر فضا در داخل سقف نیاز دارد و باید به خوبی عایق شود تا آب حاصل از چگالش، به آن نفوذ نکند. این نورپردازی نوار باریکی از نور را در یک جهت منتشر می کند و برای نورپردازی محیطی، فعالیتی و تاکیدی قابل استفاده است.

نورپردازی آشپزخانه

تجهیزات نوری ریلی

نصب شده و معلق از سقف هستند. نورپردازی ریلی از یک ریل خطی تشکیل شده که می تواند چندین لامپ را روی آن نصب کرد، معمولا جهت و مکان لامپ ها قابل تنظیم است. ریل ها بیشتر برای نورپردازی تاکیدی به کار می روند.

نورپردازی ریلی نشیمن قرمز

زیرکابینتی

زیر کابینت آشپزخانه قرار می گیرد و می تواند به صورت خطی یا تکی به کار رود. این نورپردازی به عنوان نورپردازی فعالیتی شناخته شده است.

نورپردازی زیر کابینت

چراغ آویز

از سقف آویزان می شوند و نور را مستقیم به پایین می تابانند، معمولا روی میز یا آشپزخانه ی جزیره ای قرار می گیرند. چراغ آویز می تواند استایل دکوراتیو اتاق را غنی کند.

چراغ آویز اتاق خواب

لوستر

از سقف آویزان است و نور را مستقیما به بالا می تاباند، معمولا بالای یک میز نصب می شود. چهلچراغ ها باعث تقویت استایل دکوراتیو اتاق می شوند و تامین کننده ی نور محیطی هستند.

لامپ دیواری

این تجهیزات مستقیما روی دیوار نصب می شوند و می توانند نور را مستقیما به بالا یا پایین بتابانند و تامین کننده ی نور محیطی یا فعالیتی باشند.

تجهیزات نورپردازی دیواری

لامپ های رومیزی و زمینی

این لامپ ها در ابعاد و مدل های مختلفی وجود دارند و منابع قابل حرکت نور هستند. اکثر این تجهیزات نور را به پایین می تابانند و به عنوان نور فعالیتی برای مطالعه به کار می روند البته گاهی نیز تامین کننده ی نور محیطی هستند.

لامپ رو میزی دکوراسیون قرمز


نکاتی برای نورپردازی اتاق خواب

زمانی که قصد نورپردازی اتاق خواب را داریم، بهتر است نور مطالعه و نورپردازی کمد دغدغه های اصلی ما باشند. معمولا برای تامین نور مطالعه از لامپ های دیواری با بازوهای قابل تنظیم استفاده می شود.لازم است کلید این لامپ ها دسترسی مناسبی داشته باشد.

بهتر است از نورپردازی سقفی مرکزی استفاده نکنید چون این نور زمانی که روی تخت دراز کشیده اید شمارا آزار می دهد

نور محیطی اتاق را می توان با لامپ های زمینی، نورپردازی معماری یا دو لامپ دیواری که دو طرف یک آینه قرار گرفته اند انجام داد.با توجه به اینکه اتاق خواب فضایی برای آرامش و ریلکس بودن است، بهتر است از نورپردازی سقفی مرکزی استفاده نکنید چون این نور زمانی که روی تخت دراز کشیده اید شمارا آزار می دهد.

نکته ی دیگر این است که باید رنگ دیوار ها را هم مد نظر داشته باشید، چرا که دیوار های تیره ، نور را کمتر باز می تابانند.

به خاطر داشته باشید که برای کمد، نورهای توکار سقفی استفاده ی بیشتری دارند.

حدود نور مناسب برای اتاق خواب 2000 تا 4000 لومن است.به این صورت که حداقل نور هر لامپ مطالعه 500 لومن و نور کمد 400 لومن است.

در پایان می توانید کلیات این مطلب را در قالب تصاویری از نورپردازی اتاق خواب مشاهده کنید.

 

تجهیزات نوری ریلی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب با تجهیزات ریلی

نورپردازی اتاق خواب زرد

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب قهوه ای

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی دوطرف تخت خواب

نورپردازی دوطرف تخت خواب

نورپردازی اتاق خواب هالوژن

نورپردازی اتاق خواب

 


امیدواریم این مطلب نکات دیگری در خصوص نورپردازی فضاهای خانه را برای شما روشن کرده باشد. لطفا با نظرات خود ما را در ارائه ی مطالب روزآمد فارسی در زمینه ی معماری و طراحی داخلی همراهی کنید.

منبع:
hgtv.com


 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن