انستودیوز.

هدف این سایت افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به معماری و تسهیل دسترسی آن ها به متخصصان این حوزه است و تلاش می کند با تولید محتوای مناسب و ارائه خدمات مشاوره معماری این مساله را ممکن سازد.

آدرس: ایران - تهران
تلفن: +25-506-345-72
ایمیل: nstudioz@gmail.com

چه مصالحی برای صفحه ی روی پیشخوان کابینت مناسب هستند؟

  • توسط هیات تحریریه nStudioz
  • 190 بازدید

آشپزخانه یکی از مهمترین فضاهای خانه است و کابینت ها، مهمترین اجزای هر آشپزخانه ای هستند. در این بین، صفحه ی روی کابینت، سطحی است که هم باید کارایی بالایی داشته باشد، هم زیبایی اش مهم است، پس لازم است در انتخاب آن به نکات مختلفی توجه شود، در کشور ما معمولا از MDF ها برای صفحات کابینت استفاده می‌شود، اما گزینه‌های دیگری هم هستند که می توانند جایگزین MDF شوند، برای آشنایی با 13 گزینه ی دیگر، در ادامه ی مطلب با انستودیوز همراه باشید.

 صفحه کابینت هایی از جنس کوارتز

صفحه کابینت آشپزخانه کوارتزی

پیشخوان کابینت آشپزخانه از کوارتز

تقریبا می توان گفت کوارتز احتیاج به نگهداری ندارد، صفحات کوارتز مهندسی شده، ضدخش، ضد اسید، گرما و ضربه هستند. با توجه به اینکه سطح این صفحات کابینت بدون خلل و فرج است، می‌توانید آنها را ضد باکتری هم بدانید. تنوع رنگی کوارتز بسیار بالا است و نکته‌ی جالب دیگر اینکه شما می توانید مواد غذایی را مستقیما روی صفحات کوارتز خرد کنید و نگران لک شدن یا خش افتادن این صفحه نباشید.

ویژگی های صفحات کوارتز :

تنوع رنگ ثبات رنگ مقاومت در برابر شکستن و ترک  نظافت آسان مقاوم در برابر لکه، باکتری، قارچ و رطوبت
ضد خش دوام  بالا بدون نیاز به پولیش مقاوم در برابر آتش عمر مفید طولانی

پیشخوان هایی از جنس گرانیت پولیش شده

صفحه کابینت آشپزخانه گرانیت پولیش شده

پیشخوان کابینت آشپزخانه از گرانیت پولیش شده

همچنان انتخاب بسیاری از افراد، گرانیت است. متریالی که با ظاهر خاص خود فضای آشپزخانه را ارزشمند تر نمایش می‌دهد و در عین حال سطحی مناسب برای کار کردن ایجاد می‌کند. چون گرانیت متریالی طبیعی است، تنوع طرحش در حدی معمولی است و ممکن است ست کردن آن با برخی آشپزخانه ها آسان نباشد. گرانیت نسبت به کوارتز به مراقبت بیشتری احتیاج دارد و حداقل سالی یک بار باید آن را برق بیاندازید. همچنین به یاد داشته باشید که هرزمان لکه ای روی آن نشست، سریعا باید آن را پاک کنید.

صفحه کابینت های لمینیت

صفحه کابینت آشپزخانه از جنس لمینت

پیشخوان کابینت آشپزخانه از لمینیت

لمینیت قابل ترمیم است و تنوع رنگی بی شماری دارد. طرح های لمینیت نیز از بافت های طبیعی مثل سنگ و چوب، تا طرح های تک رنگ بدون بافت در دسترس می باشد. لمینیت با هزینه ای معادل یک چندم گرانیت، ظاهر مورد علاقه ی شما را ایجاد می‌کند، اگر به دنبال گزینه ای با صرفه ی اقتصادی هستید، لمینیت گزینه ای مناسب است.
همچنین شما می‌توانید لمینیت را با هزینه ای کم جایگزین کنید. لمینیت را به خاطر برند معروف «فورمیکا» به نام فورمیکا نیز می شناسند. اگر می‌خواهید در مورد کفپوش های لمینیت نیز اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد می کنیم مطلب «کفپوش لمینیت و ویژگی های آن» را مطالعه کنید.

بدنه ی لمینیت از روی هم قرار گرفتن لایه های مواد ساخته شده و نهایتا یک لایه ی دکوراتیو و رزین ملامین ساخته شده است.
شاید لمینیت مقاومتی کمتر از کوارتز و سنگ داشته باشد، اما لمینیت های جدید بسیار مقاومتر از گذشته شده اند و نباید بر اساس شنیده های قدیمی آن ها را قضاوت کنید. البته به دلایل زیر، همچنان کابینت لمینیت در مقابل سطوحی مثل سنگ و کوارتز، ضعیف است:
-ضد خش نیست
-مواد پاک کننده ممکن است رنگ آن را کم کنند
-لکه های اسیدی روی آن باقی می ماند
-در مقابل حرارت مقاومت بالایی ندارند

کانترهای چوبی آشپزخانه

صفحه کابینت آشپزخانه چوبی

پیشخوان آشپزخانه ی چوب طبیعی

چوب ماده ی آشنایی است که توضیح زیادی در خصوص آن ارائه نمی‌کنیم، سطح چوبی ظاهری گرم و صمیمی به آشپزخانه ی شما می دهد و برخلاف لمینیت ها، کاملا در مقابل حرارت مقاوم است و لازم نیست هنگام قرار دادن ظروف داغ، نگرانی ای داشته باشید.

پیشخوان کابینت از جنس مرمر

صفحه کابینت آشپزخانه مرمری

پیشخوان کابینت آشپزخانه ی مرمری

مرمر یکی از متریال هایی است که همیشه طرفداران خاص خود را داشته، مرمر با ظاهری جذاب و متفاوت هم زیبایی خاص خود را دارد هم خراش های ظریف را نشان نمی دهد و در عین حال هرگز کهنه نمی شود و هر آشپزخانه ای راجذاب می کند. البته مرمر به خاطر خلل و فرج هایی که دارد در مقابل لکه ها آسیب پذیر است، همچنین نباید مواد اسیدی روی آن ریخته شود یا خراشیده شود.

صفحه کابینت گرانیت مات

صفحه کابینت آشپزخانه گرانیت مات

پیشخوان آشپزخانه ی گرانیت مات

صفحات گرانیت مات، ظاهری نرم و ساده به خانه تان می‌بخشد، در این حالت دیگر ظاهر براق گرانیت را نخواهید داشت، این متریال در مقابل خراش، ضربه، ترک و گرما مقاوم است و یکی از بادوام ترین مصالح برای صفحات کابینت است.

صفحه کانتر استیل ضدخش

صفحه کابینت آشپزخانه استیل

پیشخوان کابینت آشپزخانه ی استیل

استیل ضدخش، ظاهری مدرن و به روز به آشپزخانه ی شما می دهد. این سطح با هر رنگی همخوانی دارد و به سادگی تمیز می شود، مهم ترین خصیصه ی آن این است که بسیار ضدباکتری است و بهداشتی ترین نوع متریال برای صفحه ی کابینت است.

پیشخوان آشپزخانه ی شیشه ای

صفحه کابینت آشپزخانه جنس شیشه ای

پیشخوان کابینت آشپزخانه از شیشه

در کنار ویژگی های خاص ظاهری خاص این متریال، باید به ویژگی های مثبت دیگر این متریال اشاره کنیم، شیشه می تواند به هر شکلی بریده شود، بافت های متنوعی می توان روی آن پیاده کرد و محدوده ی رنگ های آن بی انتهاست. به سادگی می توانید سطح آن را پاکیزه نگاه دارید و سطح بدون خلل وفرج آن باعث می شود در مقابل لکه ها مقاوم باشد و از بهداشتی ترین متریال های موجود باشد. برای اینکه سطحی با دوام داشته باشید، حتما از شیشه هایی با ضخامت بالای 5 سانتی متر که حرارت دیده اند استفاده کنید.

حالا که تا اینجای مطلب را خوانده اید، احتمالا قصدتان برای داشتن آشپزخانه ای زیبا، جدی است، پیشنهاد می‌کنیم مطلب پر بازدیدی که 7 ایده ی جالب برای طراحی دیوار پشت کابینت را در آن مطرح کرده ایم، مطالعه کنید.

صفحه کابینت از مواد بازیافتی

صفحه کابینت آشپزخانه ی بازیافتی

پیشخوان کابینت آشپزخانه از مواد بازیافتی

متریالی دوستدار طبیعت، این صفحات از مصالح پایدار متفاوتی مثل بتن، شیشه، کاغذ، کامپوزیت و پلاستیک ساخته می شوند. این مصالح محدوده ی رنگی و بافتی وسیعی دارند. تصویری که مشاهده می‌کنید از شیشه ی بازیافتی، سیمان پرتلند و رزین ساخته شده، تا به سطحی بادوام و کم احتیاج به تعمیر تبدیل شود.

صفحه کابینت بتنی

صفحه کابینت آشپزخانه ساخته شده از بتن

پیشخوان کابینت آشپزخانه بتنی

صفحات کابینت بتنی بسیار متنوع هستند، شما می توانید هر رنگ و بافتی روی آن ها اجرا کنید. بتن همنشینی خوبی با مصالح مختلف مثل شیشه، کاشی و مرمر دارد و ظاهری بسیار جذاب ایجاد می کند. در کنار این زیبایی ظاهری، به لحاظ انرژی هم ماده ای مناسب است، هنگامی که دمای خانه بالاست، بتن گرما را جذب می کند و وقتی خانه سرد می‌شود، حرارت آزاد می کند.

پیشخوان از جنس سنگ صابون

صفحه کابینت آشپزخانه سنگ صابون

پیشخوان کابینت آشپزخانه از جنس سنگ صابون

مقاوم در برابر لک و باکتری، سنگ صابون سنگی است که به طور طبیعی بدون خلل و فرج است و محدوده ی رنگی وسیعی از رنگ های روشن تا تیره را در بر می گیرد. این سنگ برخلاف سایر سنگهای طبیعی، به آب بندی سالانه احتیاج ندارد اما با مالیدن روغن صنعتی روی سطح آن می توانید هر خراشی که روی سطح آن افتاده باشد را محو کنید و رنگ سنگ را مانند روز اولش، نو کنید.

کانتر از سنگ تراورتن

صفحه کابینت آشپزخانه با جنس سنگ تراورتن

پیشخوان کابینت آشپزخانه از جنس سنگ تراورتن

سطح این سنگ ظاهری زیبا و بافت دار ایجاد می کند اما خلل و فرج بسیاری دارد، از این رو مایعات را جذب می کند و ضد باکتری نیست، و باید زمان و انرژی بیشتری برای پاک نگاه داشتن سطح آن صرف کنید. اگر این مساله را کنار بگذاریم، صفحه کابینت تراورتن یکی از زیباترین انتخاب هاست و احساسی صمیمی و گرم و دوستانه را به خانه‌تان می آورد.

صفحه کانتر از جنس کاشی

صفحه کابینت آشپزخانه کاشی

پیشخوان آشپزخانه ی طرخ کاشی

صفحه کابینت های جنس کاشی متریال های کم هزینه ای برای پوشش سطح کابینت هستند و به راحتی قابل ترمیم و تعمیر می باشند. چنین سطوحی به راحتی با سایر مصالح و رنگ ها تطبیق داده می شوند. نکته ی دیگر در خصوص سطح کاشی، این است که شما می توانید خودتان آن را در یک آخر هفته انجام بدهید و از کارتان لذت ببرید.

امیدواریم در این مطلب کوتاه، اطلاعات مناسبی به شما ارائه کرده باشیم، با این حال اگر فکر می کنید همچنان سوالی دارید و بخشی از سوالاتتان بدون پاسخ مانده، حتما از طریق بخش مشاوره ی دکوراسیون، سوالتان را با ما در میان بگذارید.


منبع: hgtv.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن