سلام خسته نباشید خونه ما به خاطر اینکه سقف کوتاه (۲/۳۰) نور گیر نیست و ما می خوایم با زدن کاغذ دیواری روشن و کناف دور سقف به طور حاشیه ای که سقف کوتاه تر نشه نور زیاد کنیم به جز این کار پیشنهاد دیگه هست که نور خونه زیاد و خونه دلباز تر بشه ممنون میشم کمکم کنید

 • پرسیده شده توسط:

  سپیده افشین
 • پرسیده شده در:

  15 آبان 1398
 • پاسخ داده شده در:

  3 روز بعد
 • تعداد بازدید:

  35
 • پاسخ داده شده در:

  17 آبان 1398
 • پاسخ داده شده توسط:

  الهام موسوی
با سلام خدمت سرکار خانم افشین گرامی

از پیوستن شما به جمع مخاطبین انستودیوز بسیار خرسندیم.

در حال حاضر فضای مورد نظر شما دو مشکل عمده دارد؛ سقف کوتاه و نورگیری محدود. در ادامه برای هر یک از این مشکلات پیشنهادهایی ارائه می کنیم. شما می توانید بیش از یک مورد از این راهکارها را انتخاب نموده و آن ها را در ترکیب با هم مورد استفاده قرار دهید.

توجه داشته باشید که حداقل ارتفاعی که برای سرگیر نشدن سقف یک فضا هنگام طراحی در نظر گرفته می شود 2.10 متر است و سقف فضای مورد نظر شما تنها 20 سانتی متر با ارتفاع استاندارد برای سرگیر نشدن فاصله دارد، بنابراین بسیار کم ارتفاع است. راهکارهای ارائه شده می توانند تا حدی فضا را دلبازتر جلوه دهند اما حتی با وجود به کار گیری آن ها سقف اتاق شما همچنان کوتاه به نظر میاید و نمیتوان انتظار تغییر چشم گیری را داشت.

راهکارهایی برای روشن تر و دلبازتر نشان دادن اتاق های بدون پنجره


1- آینه یکپارچه یا آینه دکوراتیو: استفاده از آینه، به خصوص پشت چراغ ها به انعکاس نور در فضا کمک می کند و  عمق فضا را بیشتر جلوه می دهد. علاوه بر این آینه ها می توانند عنصری زیبا و جذب کننده در دکوراسیون منزل شما باشند.

استفاده از آینه دیواری در اتاق هایی با نورگیری محدود

2- تابلویی در ابعاد بزرگ: در اتاق های بدون پنجره از تابلوهایی با ابعاد بزرگ استفاده کنید. این تابلوها تا حدی حس پنجره ای که رو به منظره ای باز می شود را القا می کنند و باعث می شوند فضا وسیع تر به چشم بیاید.

توجه داشته باشید که اگر تابلوی منتخب شما بیش از اندازه بزرگ باشد ممکن است بر فضا غلبه کند و استفاده از آن تاثیر عکس داشته باشد؛ بنابراین اگر تمایل به استفاده از این راهکار دارید، لازم است با دقت و بررسی بیشتری در خصوص آن اقدام کنید.

راهکارهایی برای دلبازتر جلوه دادن اتاق هایی کوچک و کم نور

3-  تابلوهای بک لایت(نورانی): این تابلوها مانند یک چراغ دیواری در سطحی وسیع عمل می کنند و باعث روشن تر دیده شده فضا می شوند.

آشنایی با روش هایی برای روشن تر جلوه دادن اتاق های کم ارتفاع

4- استفاده از رنگ های براق و منعکس کننده نور برای دیوارها: این رنگ ها و مصالح عملکردی شبیه به آینه های دیواری دارند. با این تفاوت که نسبت به آینه ها ضعیف تر عمل می کنند. اگر تمایل به استفاده از آینه در سطحی وسیع ندارید، ایجاد دیواری شاخص با استفاده از مصالح یا رنگ های براق می تواند برای شما مناسب باشد.

استفاده از رنگ یا مصالح منعکس کننده نور در اتاق خواب

5- استفاده از رنگ های روشن و عناصر شفاف در دکوراسیون: تا جای ممکن در دکوراسیون اتاقتان از رنگ های روشن استفاده کنید. برای مثال عناصر چوبی مانند میز تلویزیون را به رنگ سفید یا رنگی روشن انتخاب کنید. همچنین بهتر است سطوح وسیعی مانند میز غذاخوری و میز جلومبلی شیشه ای باشند. این شفافیت تداوم بصری را حفظ می کند و از این طریق فضا را وسیع تر جلوه می دهد.

نکته: فضا را با مبلمان و عناصر دکوراتیو شلوغ نکنید. انتخاب عناصر ساده و چیدمان خلوت تاثیر بسیاری در دلباز دیده شدن منزل شما خواهد داشت.

استفاده از مبلمان شیشه ای و روشن برای اتاق های کوچک


انتخاب مبلمان با رنگ روشن و مصالح شفاف راهکارهایی برای مرتفع تر نشان دادن فضا


1- روشن کردن سقف با نور مخفی: اگر نورپردازی یک فضا از پایین به بالا باشد، به گونه ای که نور به طور عمده به سقف بتابد و دیوارها تاریک تر بمانند، ارتفاع داخلی بلندتر حس می شود. روشن کردن سقف برای مرتفع تر نشان دادن آن

استفاده از نور مخفی در اتاق هایی با سقف کوتاه

2- استفاده از مصالح یا رنگ های براق در سقف: این روش علاوه بر مرتفع تر جلوه دادن فضا، باعث انعکاس نور و در نتیجه روشن تر شدن اتاق نیز می شود. برای اتاق شما از آنجایی که هدف روشن تر و دلباز شدن فضاست، استفاده از رنگ های روشن و خنثی(ترجیحاً سفید) پیشنهاد می شود.3- استفاده از مبلمان کم ارتفاع: مبلمان های کم ارتفاع باعث می شوند فضای عمودی بیش از حد اشغال نشود، در نتیجه در این حالت فضا دلبازتر و سقف مرتفع تر به چشم می آید.

چه مبمانی برای اتاقی کم ارتفاع مناسب است

4- انتخاب اندازه پرده ها به صورتی که از سقف تا کف ادامه پیدا کند: اگر پنجره ای کوچک در فضا دارید، استفاده از پرده ای با عرض و ارتفاع بیشتر نسبت به پنجره به شما توصیه می شود. بهتر است رنگ پرده روشن و ترجیحا نزدیک به رنگ دیوار باشد تا فضا یکپارچه تر و وسیع تر دیده شود.

راهکارهایی برای مرتفع تر جلوه دادن اتاق

5- استفاده از بافت و کاغذ دیواری با خطوط و طرح های عمودی: خطوط عمودی چشم را در راستای عمودی هدایت می کنند و حرکت می دهند؛ در نتیجه باعث مرتفع تر به نظر رسیدن فضا می شوند. برای جلوگیری از شلوغ شدن فضا می توانید تنها یک دیوار را به عنوان دیوار شاخص انتخاب کنید و آن را با کاغذدیواری بپوشانید.

کاغذدیواری مناسب برای خانه هایی با سقف کوتاه

*** لازم به ذکر است از آنجایی که ما تصویری از فضای مورد نظر شما در دست نداریم، قادر به ارائه راهکارهایی دقیق که خاص فضای شما باشد نیستیم؛ به همین دلیل با توجه به توضیحات شما راهکارهایی که به طور کلی می توانند در بهبود کیفیت فضایی با ویژگی های این چنینی موثر باشند را به شما معرفی کرده ایم. همانطور که پیش تر گفته شد، شما می توانید متناسب با فضا و خواسته هایتان یک یا چند مورد از این راهکارها را انتخاب کنید و آن ها را در ترکیب با هم به کار بگیرید.

امیدواریم نکات و راهکارهای ارائه شده برای شما دوست گرامی مفید واقع شده باشد. در صورتی که سوال دیگری در این خصوص دارید حتماً آن ها را با ما در میان بگذارید تا پاسخگوی شما باشیم.