چایخانه

نقشه یا پلان یک چایخانه در پارک کوهستانی موارد مورد نیاز (ورودی ،نشینمن،اشپزخانه،انبار،دستشویی،سه غرفه ) تشکر
مشاور: انستودیوز 11 اردیبهشت 1395 پاسخ داده شده
11 اردیبهشت 1395

سلام خانم سارای گرامی


بسیار خوشحالیم که شمارا در انستودیوز می بینیم.


درخواست شما تا حدود زیادی ناقص به نظر می رسد، ظاهرا به دنبال ایده هایی برای طراحی چنین فضایی می باشید و در حال حاضر ما به نمونه طرح های مناسب شما دسترسی نداریم، اما اگر بخواهیم توضیحی کلی به شما بدهیم، پیشنهاد میکنیم برای این فضای تفریحی یک سناریوی مناسب تعریف کنید.


یک سناریو در ذهنتان بنویسید و خود را به جای کسی که در پارک کوهستانی قدم می زند و وارد فضای چایخانه می شود بگذارید، دوست دارید چه اتفاقاتی رخ بدهد؟ آن ها را بنویسید و کنار هم بگذارید و از آن ها به ایده های طراحی برسید.


مثلا ممکن است چنین سناریویی داشته باشید:


افراد در زمان ورود به چایخانه از سه غرفه عبور میکنند که در آن ها با گیاهان دارویی کوهی آشنا می شوند، از یک فضای ورودی با چند پله عبور می کنند در پاگرد گلکاری های زیبایی شده و با عبور از در ورودی پا به فضایی صمیمی میگذاریم که صندوق چایخانه نیز در آنجاست و پنجره ای رو به غرب و چند صندلی برای مشاهده ی غروب کوهستان در آنجا قرار دارد، سرویس بهداشتی نیز از طریق راهرویی با این ورودی در ارتباط است، با عبور از چند پله ی رو به پایین وارد فضای صمیمی نشیمن می شویم که افراد مختلف آنجا نشسته اند و طراحی و جهتگیری پنجره ها با توجه به منظره های موجود در کوهستان صورت گرفته، از این رو نشستن در هرنقطه از فضا احساسی متفاوت را ایجاد میکند. در کنار این ها در فضای داخلی چایخانه  انواع دمنوش های طبیعی کوهی که در غرفه ها با آن ها آشنا شده اید ارائه می شود و... همینطور فضا را در ذهنتان بپرورانید و نهایتا با لکه گذاری و تکمیل ایده ها می توانید به نقشه ای نسبتا ایده آل دست پیدا کنید.


البته لزوما این شیوه بهترین شیوه ی طراحی نیست و ممکن است به ازای هر طراح، یک روش تفکر و طراحی وجود داشته باشد، مطالبی که مطالعه کردید نیز تنها نظر یک معمار در خصوص این است که چگونه می خواهد به ایده ی مناسب برای طراحی فضای چایخانه برسد.


امیدواریم پاسخ ارائه شده تا حد امکان برای شما مناسب بوده باشد و بخشی از دغدغه ی شما در خصوص کارتان را حل کرده باشد. در صورتی که توضیحات بیشتری به نظرتان لازم است، حتما از همین طریق مساله را با ما در میان بگذارید.


ارسال پاسخ