نور مخفی

با عرض سلام و احترام لطفا در مورد نحوه نصب نور مخفی پشت آینه سرویس بهداشتی(توالت) مثل چگونگی اتصال آینه به کاشی ها و نحوه نصب ال ای دی و نوع آن و همچنین آیا برای استحکام آینه، در پشت آن چیزی استفاده می شود یا نه توضیح دهید. برای روشویی کابینتی با عرض 60 سانت، فاصله آینه از روشو چقدر باید باشد که جامایعی چشمی هم بتوانیم نصب کنیم. بهترین محل برای نصب جامایعی چشمی و جای دستمال توالت کجاست؟ فاصله جامایعی چشمی از روشو باید چقدر باشد که منجر به خطای دستگاه نشود.
مشاور: انستودیوز 6 مهر 1395 پاسخ داده شده
6 مهر 1395

سلام آقای منصور گرامی


بسیار خوشحالیم که شما را در جمع مخاطبان انستودیوز می بینیم.


با توجه به سوالاتی که برای ما فرستاده اید در گام نخست به بررسی انواع جانمایی های ممکن در استفاده از نور مخفی در سرویس بهداشتی (در پیرامون فضای روشویی) خواهیم پرداخت.


جانمایی اول: استفاده از نور مخفی در حاشیه پشت آینه که موجب معلق به نظر رسیدن آینه بر روی دیوار می شود که این امر جلوه خاصی به فضا خواهد داد. مانند تصاویر ارائه شده در زیر:
چگونه آینه روشویی را نور پردازی کنیم

نمونه ای از نور مخفی فضای روشویی


جانمایی دوم:


استفاده از لامپ های LED در لبه بالایی و یا پایینی کابینت زیر روشویی برای زیباتر جلوه دادن کابینت روشویی و بالا بردن جذابیت بیشتر فضای سرویس.
چگونه فضای روشویی را نور پردازی کنم

نمونه ای از نور مخفی در کابینت روشویی


گام دوم :به معرفی محصولات چراغ های LED و روش های استفاده از آن می پردازیم تا بتوانیم موارد ذکر شده در بالا را توسط آن اجرا نماییم.


الف:ریسه اس ام دی 100 متری :ROPE LIGHTS


از ویژگی های این نوع ریسه ایجاد نور شفایف است. از موارد دیگری که می توان بیان کرد ضد آب بودن آن است( به جز ابتدا و انتهای کار ). تنها مشکل آن این است که تنها می توان در فاصله های 1 متری آن را برش زد در غیر این صورت موجب سوخته شدن آن یک متر می شود . حال اگر طولی که میخواهید از آن استفاده نمایید مضربی 1 متر می باشد این نوع از چراغ های LED می توانداز گزینه های مناسب برای شما باشد. در غیر این صورت باید از محصولات دیگر استفاده نمایید.
ریسه های led

نمونه ای از رول ریسه اس ام دی


برای این مدل از منبع تغذیه زیر استفاده می گردد.
منبع تغذیه اس ام دی

منبع تغذیه اس ام دی


ب: ریسه اس ام دی پنج متری: LED TAPE LIGHTS
 • این مدل از ریسه های نور مخفی را هرجایی که بخواهید می توانید برش بزنید بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود.( البته به فاصله هر 3 عدد SMD).

 • انواع تراکم را در بازار موجود است.

 • در مکان هایی که می خواهید این نور ها را با چسب بچسبانید گزینه ای مناسب به شمار می آید مانند زیر کابینت.

 • به غیر از ابتدا و انتهای ضد آب می باشد.


این گزینه می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.
 چراغ های اس ام دی ریسه ای

نمونه ای از چراغ های اس ام دی ریسه ای


ج: LED خطی تخت:LED LINEAR SMD


این نوع به LED تخت معروف است.
 • در تراکم های متفاوت وجود دارد.

 • برخلاف سایر مدل ها ضد آب نمی باشد.

 • این مدل در ابعاد 1 متری در بازار موجود است که در صورت نیاز به طول بیشتر آن ها را به هم لحیم کنید و در صورت نیاز به طول کمتر از یک متر می توانید آن را از هر قسمت که خواستید برش بزنید.(البته به فاصله هر 3 عدد SMD)

 • در صورتی که امکان استفاده از جسب وجود ندارد ریل های زیر بهترین گزینه است. زیرا می توانید ابتدا رول ها را در محل مورد نظر رول پلاک کنید و سپس SMDشاخه ای را در داخل آن قرار دهید در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن SMDرا دارد که موجب افزایش عمر آن نیز می شود


نمونه ای از led خطی تخت

نمونه ای از LED خطی تختچگونه چرا غهای ال ای دی خطی را نصب کنم

نمونه ای از روش نصب چراغ های LED


نکته: اگر می‌خواهید از نوارهای LED در سرویس بهداشتی و حمام خانه خود استفاده کنید حتما نوع روکش‌دار آن را انتخاب کنید. در این نوع فضاها تراشه‌ها در معرض گرما، رطوبت، و... هستند و به همین دلیل نوع روکش‌دار آن‌ها ماندگاری بیش‌تری دارد. نوارهای بدون روکش مناسب فضاهایی مانند درون کابینت‌ها هستند که تراشه‌های آن‌ها در معرض هیچ نوع عنصر آسیب‌زننده‌ای نیستند.


گام سوم :استاندارد های مرتبط به محل نصب آینه


با توجه به استاندارد های نشان داده شده در تصویر فاصله ای که کفه پایینی آینه می تواند از کف زمین داشته باشد معادل 1متر می باشد (البته این عدد تا 1متر و 20 سانت نیز قابل جابه جایی است)


که این میزان وابسته به میانگین خط دید افرادی است که از آینه استفاده می کنند. (معمولا میانگین ۱۵۰ سانتی متر است، اما برای خانواده ی شما ممکن است متفاوت باشد).
ارتفاع مناسب آینه در روشویی

استاندارد ارتفاع نصب لوازم روشویی


انواع جانمایی آینه:


الف: همانطور که در شکل مقابل مشاهده می کنید حداکثر ارتفاعی که لبه ی روشویی می تواند از کف زمین داشته باشد 80 الی 85 سانتی متر است وحداکثر فاصله ای که از کف اعلام شد 1 متر است بنا براین یکی از محل های مناسب برای قرار گیری آینه، قرار دادن آن بالای شیر آب است که هم مرز کردن این دو می تواند یک اثربخشی زیبا داشته باشد.


ب: همچنین می توان آینه ای که برای سرویس بهداشتی استفاده می شود، را مستقیما بر روی دیوار نصب کرد و یا مانند اثری هنری، یک قاب و چهارچوب داشته باشد. که درصورت استفاده از نور مخفی ما به شما این روش را پیشنهاد می دهیم (نصب آینه در حالتی که لبه پایینی آن در ارتفاع 1 متری باشد).
ارتفاع نصب آینه سرویس بهداشتی

نمونه هایی از آینه های سرویس بهداشتی و محل نصب آن


چند نکته برای تصمیم گیری بهتر:


علاوه بر نور مخفی می توانید از چراغهای دیوار کوب و آویز نیز استفاده نمایید که در اینجا چند نکته را در مورد محل نصب این چراغها یاد آور می شویم.
 • نور باید به بهتر دیده شدن چهره ی شما کمک کند و نباید بر روی چهره شما سایه اندازد.

 • روش دیگر برای نورپردازی آیینه این است که  دو چراغ در دو طرف آینه قرار دهید و یک چراغ سقفی را برای بهتر دیده شدن موها در بالای سر خود نصب کنید.

 • چراغ بالاسری علاوه بر این که نور اضافی برای مشاهده ی بهتر سر ایجاد می کند، نور محیطی فضا را نیز تأمین میکند. حال  بسته به نوع طراحی معماری، این چراغ ها می توانند دکوراتیو باشند و به چشم بیایند  یا مخفی باشند. برای این منظور می توانید از چراغ های توکار سقفی، نور مخفی بر دیوار عمودی مجاور آینه و بالای آینه و یا یک پنل سقفی نورانی در قسمت بالای روشویی، استفاده کنید.

 • نباید نور مستقیما به سمت آینه بتابد و هیچ یک از چراغ ها و دیگر منابع روشنایی نباید در آینه دیده شوند.

 • برای جلوگیری از تابش خیره کننده بهتر است چراغ های کناری خارج از مخروط دید قرار گیرند(در ۶۰درجه). همچنین برای مقابله با خیرگی می توانید از چراغ های دارای پوشش محافظ استفاده کنید. برای مثال چراغ های دارای حباب شفاف یا نیمه شفاف که روی دیوار مجاور آینه نصب شده اند.


از چه نوع چراغ هایی می توان در سرویس بهداشتی استفاده کرد

نمونه هایی از محل نصب چراغ ها در سرویس بهداشتیاز چه نوع چراغ هایی می توان در سرویس بهداشتی استفاده کرد

نمونه هایی از محل نصب چراغ ها در سرویس بهداشتی


گام چهارم:محل نصب رول دستمال کاغذی در سرویس بهداشتی:


ارتفاع استاندارد نصب این نگهدارنده ها حدود 60 الی 65 سانتی متر از کف است که این ابعاد بستگی به استفاده از توالت فرنگی یا ایرانی دارد.


اگر فضای سرویس بهداشتی شما کوچک است، درصورت امکان آن را در کابینت زیر سینک روشویی جا نمایی فرمایید مانند تصویر زیر.


در غیر این صورت در نصب مکان این رول ها باید دقت داشت که علاوه بر رعایت ارتفاع مناسب باید در مکان مناسبی نصب شود که در هنگام رفت و آمد به پای افراد برخورد نکند.
دستمال کاغذی در سرویس بهداشتی را کجا نصب کنم

نمونه ای از جانمایی محل نصب جای دستمال کاغذی در سرویس های بهداشتی


گام پنجم محل نصب جامایعی چشمی:


این جامایع ها به دو سبک در بازار عرضه می شوند. هم می توان آن هارا به صورت رو میزی استفاده نمود و هم به صورت دیواری که بسته به ابعاد فضا و سلیقه شما دارد.


با توجه به این مورد که باید سعی شود مکان جامایعی در دیوار به گونه ای باشد که در صورت ریزش مایع، مایع بر روی سینک دستشویی بریزد نه کف فضا بنابراین بهتر است در طول عرض کابینت روشویی خود آن را نصب کنید اما اگر بخواهید از آینه بزرگ استفاده نمایید و در ارتفاع نزدیک به سینک آن را جایابی نمایید بنابراین شاید فضای مناسبی برای جامایعی پیدا نکنید که پیشنهاد می کنیم از نوع رومیزی آن استفاده نمایید.
انواع جا مایعی چشمی

نمونه ای از جامایعی چشمی دیواری و رومیزی


استاندارد های مورد نیاز:


1- ارتفاع نصب یا طراحی طاقچه در سرویس                                           MM   1250 - 1150


2- ارتفاع نصب ظرف صابون                                                                MM 1250-1150


3- ارتفاع نصب جامایعی                                                                   MM   1250-1150


4- ارتفاع حلقه حوله                                                                         MM 1050-900