مهندسی معماری

سلام.از اینکه سایت فوق العاده تون دوباره شروع به کار کرده بینهایت خوشحالم وبراتون آرزوی موفقیت های بیشتر دارم.شایدسوال من خیلی بی ربط باشه؛من کارشناسی فیزیک خوندم ولی بسیاربه معماری داخلی علاقه مندم ودوست دارم مثل شماعزیزان تواین حوزه فعالیت کنم.میخواستم بدونم چه رشته دانشگاهی باید بخونم؟وکلا ازکجاشروع کنم که درنهایت به این حوزه فعالیت ختم بشه؟آخه فکرمیکنم اهالی فن که به صورت کاربردی دارن این علم به کار میگیرن بهتر میتونن راهنماباشن تا موسسات تحصیلی بیرون.اگردقیق راهنمایی کنید بینهایت ممنون میشم.
مشاور: انستودیوز 17 مرداد 1395 پاسخ داده شده
17 مرداد 1395

سلام خانم سمیه گرامی


از خواندن پیام شما بسیار خوشحال شدیم و خرسندیم که مخاطبانی مانند شما داریم.


علاقه ی شما به طراحی داخلی مساله ی بسیار ارزشمندی است. سوالی که مطرح کرده اید می تواند بسته به کسی که به شما پاسخ می دهد، نتایج متفاوتی در بر داشته باشد.


مسیر عمومی این رشته در ایران به این شکل است که شما دوران کارشناسی را در حیطه ی معماری تحصیل می کنید و برای مقطع ارشد به سراغ طراحی داخلی می روید.


راه دیگر این است که از طریق موسسات آموزشی آزاد، طراحی داخلی را فرا بگیرید.


در این بین افراد بسیاری هستند که بدون اینکه در رشته ی معماری اطلاعاتی کسب کرده باشند، به واسطه ی آشنایی با نرم افزارهای طراحی و مدلسازی، اقدام به انجام پروژه های طراحی داخلی می کنند.


مسیر مناسب و پیشنهادی ما این است که افراد ترجیحا دوران 4 ساله ی کارشناسی را  در رشته ی معماری و در دانشگاهی معتبر بگذرانند.(در رشته ی معمرای لزوما دانشگاه های سراسری بهتر از آزاد نیستند و دانشگاه های آزاد موفقی در زمینه ی معماری وجود دارند.)


با گذراندن این دوره ی 4 ساله شما فرصت دارید معماری را بهتر و وسیع تر درک کنید، سفر کنید، مطالعه کنید، طراحی کنید و با اساتید در ارتباط باشید تا معماری و طراحی در ذهن و جانتان نقش ببندد. البته این مساله به پشتکار شما نیز بستگی دارد. پس از آن امکان این را دارید که در مقطع ارشد به تحصیل طراحی داخلی بپردازید، یا حتی در آموزشگاه های آزاد اصول طراحی داخلی را به صورت مناسب بیاموزید که شاید دومی گزینه ی سهل الوصول تر و کاربردی تری برای شما باشد.


البته این امکان برای شما وجود دارد که بدون گذراندن دوران 4 ساله ی کارشناسی نیز به این حرفه وارد شوید، درآمد داشته باشید و کار کنید، ولی شاید سقف رشد کوتاه تری نسبت به افرادی که زمان بیشتری در این رشته گذرانده اند برایتان قابل تصور باشد، البته ممکن است استعداد و علاقه مندی شما به حدی باشد که کاملا جویای مطالب و مفاهیم باشید و بتوانید در مدتی کوتاه تر، حین همکاری با تیم های موفق رشد ایده آلی داشته باشید.


نهایتا، به یاد داشته باشید پشتکار و علاقه ی شما شرط اصلی ای است که باعث می شود بتوانید نتیجه ی مناسبی در این رشته بگیرید، در گام بعد باید توجه کنید که نهایت خواسته ی شما از تحصیل در این رشته چیست؟-برای مثال اگر میخواهید در سطح شهری کوچک فعالیت کنید، بحث با زمانی که بخواهید در بین رقیبان ملی کار کنید متفاوت خواهد بود- و سپس تصمیم نهایی و ایده آلتان را بگیرید.


اگر احساس میکنید لازم است پاسخ ارائه شده را بیشتر بسط بدهیم حتما سوالات دیگرتان را از همین طریق با ما در میان بگذارید تا پاسخگوی شما باشیم.


17 مرداد 1395

باسلام.ازاینکه اینقدرباحوصله ودلسوزی جواب بنده رو دادین نهایت تشکر رو دارم.درپاسخ به راهنماییهای ارزنده تون بایدبگم شرایط زندگی من بنحویه که بهیچوجه امکان ادامه تحصیل خارج ازشهرخودم وتحصیل دریک دانشگاه معتبر رو ندارم.علاوه براین، دانشگاه دولتی اینجاهم معماری نداره،دانشگاه آزادهم کاردانی داره که طبق گفته ها سطح علمی قابل قبولی نداره.متاسفانه آموزشگاههای آزاد هم به همین منواله.تنها راهی که به ذهنم میرسه آموزشگاههای مجازیه.حال سوال اینجاست؛

1.آموزش این موسسات کفایت میکند؟

2.آیاباهرسطح علمی میتوان مطالب رابصورت مجازی آموخت؟

3.آیامدارکشون معتبره وسایرادارات ونهادها این مدارک قبول میکنن؟

4.موسسات زیادی دراین راستا تو اینترنت هست؛ازجمله آموزشگاه آرمان،کیش مهر،مجازی ایرانیان.واقعانمیدونم کدوم بهتره.آیامیشه دراین زمینه هم راهنمایی کنید؟؟

باتشکرفراوان منتظرپاسخهای ارزشمندتون هستم.
17 مرداد 1395

سلام دوباره خدمت شما دوست گرامی
حقیقتا رشته ی معماری رشته ای است که بخش بسیاری از یادگیری های آن در حین تحصیل و گذراندن واحد های عملی رخ می دهد، برای مثال هنگامی که شما واحدهای طراحی را می گذرانید به طور میانگین حدود 13 ساعت در هفته را در آتلیه سپری می کنید و هنگام طراحی پروژه ی خودتان تحت نظر اساتید، امکان صحبت با دوستان و همکلاسی هایتان را نیز دارید و طرح ها و ایده های آن ها را نیز مشاهده خواهید کرد. از این رو گذراندن واحد ها به صورت حضوری بسیار راهگشا است. همچنین برخی واحد های عملی دیگر طبیعتا باید تحت نظر اساتیدتان گذرانده شوند.


هرچند گفتیم که این رشته تنها وابسته به مطالعه نیست و ابعاد عملی آن نیز بسیار اهمیت دارند، با این حال نمی توان گفت دوره های آموزشی مجازی بی فایده هستند، این دوره ها اطلاعات کاربردی مناسبی را به شما ارائه می کنند و اگر شما واقعا علاقه مند به یادگیری مسائل باشید، در کنار گذراندن این دوره ها می توانید به کارآموزی در دفاتر طراحی شهرتان نیز بپردازید و حین یادگیری مفاهیم به صورت مجازی، تجربه های ارزنده ای را نیز در قالب همکاری با دفاتر کسب کنید.


به طور کلی اگر تحصیلات اولیه ای در زمینه ی معماری داشته باشید و بعد به سراغ این دوره ها بروید، طبیعتا نتیجه ی بهتری میگیرید، اما با شرایط حاضر هم امکان پیشرفت دارید، فقط باید در حین آموزش تلاشی دوچندان داشته باشید تا بتوانید در سطح مناسبی فعالیت کنید.


نهایتا جمعبندی این بحث به این صورت است که با توجه به شرایطی که ذکر کرده اید می توانید به این دوره ها بپردازید، اما درکنار دوره ها باید خودتان نیز مطالعه کنید و تجارب کاری کسب کنید و تلاشی مضاعف داشته باشید تا بتوانید نتیجه ی مناسب بگیرید.


متاسفانه در مورد موسساتی که ذکر کرده اید شناخت کافی نداریم و در این مورد اظهار نظر نمی کنیم.


امیدواریم این پاسخ برایتان راهگشا بوده باشد، اگر بازهم احساس کردید لازم است به سوالاتی پاسخ داده شود حتما این مساله را از همین طریق با ما در میان بگذارید.


امتیاز شما به مشاوره

کیفیت:

زمان: