مشورت

باسلام ممنون میشم بهم کمک کنید ما دو واحد موجود دارم که باید یکی از این دو را انتخاب کنم که از نظر متراژ یک واحد حدود ۵ متر کوچیکتر هستش یک واحد هال مربع دارد و ۴۲ متر است که دو پنجره نسبتا بزرگ در سمت راست دارد که یک ستون در فاصله امتری دیوار بین دو پنجره وجود داره و یکی از دو اتاق خواب که ۱۰ متر هستش گوشه اش هلال هستش و باز هم یک ستون داخل اتاق وجود داره اما این واحد نورگیر بهتری داره اما واحد دیگر نورگیر دارد اما از این کمتر است و یک هال ۳۸ متری اما بدون ستون دارد که نسبتا مستطیل هستش و یک پنجره بزرگ در بالای خانه هستش و دو اتاق خواب یک تکه و بدون مشکل دارد به نظر شما خانه بزرگتر را انتخاب کنم با ستون و اتاق خواب هلال و دارای ستون یا کوچکتر؟
مشاور: انستودیوز 31 خرداد 1395 پاسخ داده شده
31 خرداد 1395

سلام خانم پری گرامی

حضور شما در انستودیوز و مطرح کردن سوالتان باعث خرسندی ماست

طبق اطلاعاتی که بیان کرده اید معایب و مزایای هر یک از واحدها را در ادامه بیان می کنیم تا بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید.


واحد بزرگتر و با ستون در وسط

از مهم ترین معایب این واحد همانطور که فرمودید، ستون وسط فضا است. هر چند ایده های خلاقانه ای وجود دارد تا از ستون هایی که در وسط فضا قرار می گیرند استفاده مناسبی کرد، اما در کل وجود ستون در وسط فضا باعث می شود مساحت مفید فضای معماری کم شود، به عبارتی ممکن است این واحد گرچه پذیرایی بزرگتری دارد اما مساحت مفید آن بیشتر از واحد دیگر نباشد. این موضوع در مورد اتاق خواب هم صادق است.


عیب دیگری که در مورد این واحد دیده میشود مربع بودن فضای پذیرایی است. توجه داشته باشید فضاهای مربع، هنگام چیدمان مبلمان و تقسیم فضاها شما را دچار مشکل خواهند کرد، اگر فضا به مستطیل نزدیک تر باشد هنگام چیدمان، به دو حوزه فضایی تقریبا مربع شکل تقسیم می شود و چیدمان مبلمان بهتر انجام می شود.
انتخاب بین دو واحد مسکونی

مقایسه دو واحد مسکونی و مشکلات به وجود آمده به خاطر وجود ستون و تناسبات مربعواحد با مساحت کوچتر

این واحد مشکل بزرگ ستون های میان فضا را ندارد. همچنین دارای پذیرایی به شکل مستطیل است که در نهایت چیدمان مبلمان را برای شما آسان تر می کند.


در مورد نورگیری کمتری که این واحد نسبت به واحد بزرگتر دارد توجه نمایید که علاوه بر تعداد و اندازه پنجره، جهت جغرافیایی آن نیز اهمیت دارد . بررسی نمایید که کم نور بودن این واحد چقدر مشکل زا است. اگر واقعا در فضاها نور مناسبی وجود ندارد و در هیچ ساعتی از روز آفتاب وارد فضا نمی شود و یا اینکه واقعا فضاها تاریک هستند، در این صورت می توان این موضوع را به عنوان یک عیب در نظر گرفت. اما اگر فضاها نورمناسبی دارند، طبق مواردی که ذکر شد این واحد دارای مزایای بیشتری است و مساحت مفید بیشتری دارد و چیدمان راحت تری در پذیرایی صورت می گیرد.


در جدول زیر جمع بندی موارد ذکر شده را برایتان آورده ایم تا راحت تر بتوانید مقایسه و تصمیم گیری نمایید:


واحد بزرگتر واحد کوچکتر
معایب

 • وجود ستون در پذیرایی و کاهش مساحت مفید

 • مربع بودن پذیرایی و دشواری در چیدمان

 • وجود ستون مزاحم در اتاق خواب و کاهش مساحت مفید

 • وجود انحنا در دیوار و ایجاد فضای بلااستفاده به دلیل ناهماهنگی با شکل مبلمان اتاق خواب
 • مساحت کمتر(البته شاید مساحت مفید کمتر نباشد)

 • نورگیری کمتر (باید بررسی شود که مشکل نورگیری چقدر جدی است)


مزایا

 • نورگیری بهتر

 • مساحت بیشتر (لزوما به این معنا نیست که مساحت مفید نیز بیشتر است)


پذیرایی بدون ستون مزاحم

 • پذیرایی با تناسبات مستطیل و سهولت در چیدمان وسایل

 • اتاق خواب ها بدون ستون در وسط فضا

 • اتاق خواب ها بدون انحناها در دیواردر پایان ذکر این نکته ضروری است که تصاویری که پیش تر مشاهده کردید، برداشت ما از توضیحات شما بوده است. اگر در صورت امکان بتوانید نقشه های آن دو واحد و یا تصاویری از فضاهای داخلی هر یک برایمان ارسال کنید، می توانیم پاسخی دقیق تر خدمتتان ارائه دهیم.امیدواریم توانسته باشیم شما را در تصمیم گیری کمک کنیم. اگر همچنان مردد هستید در انتخاب یا سوال دیگری برایتان به وجود آمده است، حتما از همین طریق با ما در میان بگذارید.

 
امتیاز شما به مشاوره

کیفیت:

زمان: