برای زمینی در ابعاد ۱۲/۷۵در۳۱ چه نقشه ای مناسب است؟؟

 • پرسیده شده توسط:

  کاربر مهمان
 • پرسیده شده در:

  25 آبان 1397
 • پاسخ داده شده در:

  همان روز
 • تعداد بازدید:

  117
 • پاسخ داده شده در:

  25 آبان 1397
 • پاسخ داده شده توسط:

  سپیده مرادی

سلام خانم مطهره گرامی


از اینکه به جمع مخاطبان انستودیوز پیوستید بسیار خوشحالیم. با توجه به کروکی‌ای که از ملک خود ارسال کردید،‌ این زمین تقریبا کشیدگی شرقی- غربی دارد که برای اکثر شهرهای کشور (به غیر از شهرهای کرمان و همدان) خیلی مناسب نمی‌باشد زیرا احتمالا نورگیری پنجره‌های شما از جبهه‌های شرق و غرب در نظر گرفته خواهد شد. نورهای شرقی و غربی به دلیل شدت و عمق نفوذ زیادی که دارند، بهتر است فقط طی مدت زمان کوتاه‌تری وارد فضای خانه شوند. از طرفی مسیر وزش بادهای نامساعد و طوفان‌ها در جهت‌گیری ساختمان‌ها موثر است.


در تصویر زیر مسیر فرضی حرکت خورشید نسبت به شمال در ماه‌هایی که نیاز به دریافت نور و انرژی خورشید (مثلا دی ماه) می‌باشد،‌مشخص شده است. ساختمان را در نقطه‌ی تقاطع دو خط عمود بر هم در نظر بگیرید.
دایره ی فرضی مسیر خورشید در طول روز

مسیر حرکت فرضی خورشید در دی ماه


در تصاویر زیر نحوه‌ی دریافت نور خورشید با توجه به چرخش آن‌ها نسبت به جهت شمال نشان داده شده است. مستطیل سبز نشانگر خط دور زمین متناسب با ابعاد زمین شماست و مستطیل توپر آبی نشانگر ساختمانی است که قرار است طراحی شود. در زمین‌هایی با کشیدگی شمالی- جنوبی (تصویر سمت چپ)، ساختمان‌ها نور مستقیم و مناسب جنوب و نور غیر مستقیم شمال را دریافت می‌کنند. اگر این کشیدگی به مقدار کمی (تصویر راست و وسط) نسبت به شمال چرخش داشته باشد، باز هم شرایط نورگیری مساعد خواهد بود.
در کشیدگی های شمالی- جنوبی می توان نور جنوب دریافت کرد

نحوه ی دریافت نور خورشید


اما اگر کشیدگی زمین مانند ملک شما بصورت شرقی- غربی باشد، مجبور به دریافت نورهای نامساعد شرق و غرب خواهد شد. تصویر سمت راست بر اساس میزان چرخش زمین شما نسبت به شمال ترسیم شده است.
در زمین هایی با کشیدگی شرقی- غربی نورهای شرق و غرب را داریم که نسبت به نور جنوب مناسب نیستند.

نحوه ی دریافت نور خورشید در زمین با کشیدگی شرقی- غربی


زمین‌هایی با چنین کشیدگی و چرخشی، نیازمند طراحی معمارانه بر اساس شرایط و وضع موجود می‌باشد تا از نظر میزان دریافت نور و انرژی در فصول مختلف سال متناسب با ماه‌های گرم و سرد سال عمل کند. بطور خلاصه می توان اینطور بیان کرد که طراحی ساختمانی کشیده و متراکم باعث این خواهد شد که فضاهای میانی روشنایی و تهویه ی خوبی نداشته باشند. لذا مناسب است ساختمانی که طراحی می شود دارای چند پاسیو یا حیاط مرکزی مناسب باشد.


توجه داشته باشید که باید برای چنین زمینی از طراحان معمار کمک بگیرید و نقشه های آماده یا طراحان غیرمعتبر نتیجه‌ی خوبی نخواهند داشت. چرا که احتمالا آن ها بدون توجه به مسائلی که پیشتر ذکر شد نقشه را طراحی خواهند کرد و این مساله پس از ساخت خانه شما را آزار خواهد داد.


در صورتی که تمایل دارید طراحی نقشه منزلتان را به کارشناسان انستودیوز بسپارید، می توانید با رزرو مشاوره تلفنی مساله را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.