رنگ و طرح کابینت

با سلام و خسته نباشید من برای اشپزخانه ام دنبال یک طرح و رنگ خوب برای کابینت هستم ممنون میشم کمکم کنید. باتوجه به اینکه کفپوش به رنگ قهوه ای است و که عکسی از ان برای شما ارسال میکنم و از طرفی طراح طرحی را براساس متراژ و مدل اشپزخانه داده که به دلم نشسته است . ممنون میشم سریعتر جوابم را بدهید باتشکر
مشاور: 6 آبان 1395 پاسخ داده شده
6 آبان 1395

سلام خانم پری گرامی


از اینکه سوال خود را در انستودیوز مطرح نمودید بسیار خوشحالیم.


آشپزخانه یکی از مهمترین فضاها در منازل محسوب می گردد و اولین چیزی که در طراحی این بخش از خانه شما را جذب می کند هماهنگی و یکپارچگی آن با دیگر عناصر خانه است. مثلا اگر بقیه قسمت های خانه شما پوششی از رنگ های گرم دارد شما نمی توانید از رنگ سرد برای کابینت های آشپزخانه استفاده کنید. بنابراین انتخاب رنگ و طرح و حتی انتخاب متریال مناسب برای فضای مورد نظر شما بسیار وابسته به لوازم دیگر خانه ی شماست. ما در اینجا چند حالت از رنگ های مناسب را به شما پیشنهاد می دهیم و در ادامه نیز به بررسی طرح فعلی و بیان نکاتی برای زیباتر و کاراتر شدن فضای شما بیان خواهیم کرد.


گام نخست: بررسی رنگ ها


حالت اول: انتخاب رنگ روشن برای کابینت با توجه به این موضوع که طرح انتخابی اولیه شما سفید می باشد و شما از آن راضی هستید ما بیشتر تلاش کرده ایم تا به معرفی این رنگ و تونالیته های نزدیک به آن را به شما معرفی کنیم.


1- انتخاب رنگ سفید:


از آنجایی که امروزه آشپزخانه اکثر خانه ها بازopen) ) است و همانطور که پیش تر گفته ایم آشپزخانه شما فقط آشپزخانه نیست بلکه بخشی از دکوراسیون خانه شما هم محسوب می شود پس پیشنهاد می کنیم اگر انتخاب شما رنگ سفید است و دیگر لوازم منزل شما گرم و صمیمی انتخاب شده است بنابراین بهتر است یک رنگ گرم مانند رنگ چوب را در کنار رنگ سفید استفاده نمایید. شما می توانید درب و بدنه کابینت ها را سفید انتخاب کنید ولی متریال استفاده شده برای روی کانترها را از جنسی شبیه چوب و رنگ گرم (یکی از انتخاب ها می تواند سنگ گرانیت باشد) برگزینید. کاشی های دیوار آشپزخانه هم می توانند رنگی نسبتا تیره تر داشته باشند تا آشپزخانه شما مانند جزیره ای جدا افتاده از بقیه قسمت های خانه تان نباشد. پیشنهاد ما این است که اگر فضا و چیدمان شما کلاسیک است از کابینت های چوب طبیعی سفید که گرم تر و صمیمی تر از کابینت های mdf به نظر می رسند استفاده کنید .
کابینت سفید در طراحی  داخلی

پیشنهاد استفاده از کابینت های های سفید با چوب های طبیعی


و اما اگر فضای شما مدرن و حتی سفید چیدمان شده است می توانید از تلفیق mdf سفید و خاکستری با لوازم سیلور استفاده نمایید. که بسیار مدرن و شیک خواهد شد.
استفاده از کابینت های سفید در دکوراسیون داخلی

پیشنهاد استفاده از کابینت های مدرن سفید در کنار لوازم سیلور


2-انتخاب ترکیب رنگ خاکستری + آبی + سفید


کابینت‌های خاکستری، کانترتاپ سفید و کاشی‌هایی به رنگ آبی آسمانی آشپزخانه‌ای آرام و بی سر و صدا ایجاد کرده است. درب بعضی کابینت‌ها شیشه‌ای در نظر گرفته شده است و اگر دقت کنید خواهید دید که رنگ پس زمینه آن آبی است در آشپزخانه می‌توان ازوسایلی با درجه‌های مختلفی از رنگ آبی استفاده کرد، استفاده از این رنگ الهام بخش «آب» است و مطمئن باشید که این رنگ به انسان آرامش می‌دهد. همانطور که طور که می بینید انتخاب رنگ خاکستری که تونالیته ای رنگ کرم را در خود دارد و با متریال شبه چوب از سردی رنگ آبی کاسته و موجب صمیمی تر نشان دادن فضای آشپزخانه شده است.
دکوراسیون داخلی با رنگ خاکستری

انتخاب رنگ خاکستری و آبی برای آشپزخانه منزل


3- ترکیب کرم متمایل به طلایی و سبز.


تناژهای سبز و طلایی می توانند ترکیب مناسب و ملایمی را در فضای آشپزخانه ایجاد نمایند. در کنار این تونالیته زیبا می توانید از رنگ های خنثی مانند سفید در دیگر لوازم منزل مانند آویزهای لامپ ها، میز و صندلی استفاده نمایید. استفاده از رنگ‌های خنثی باعث می‌شود که آشپزخانه شما هزار رنگ نشود و فقط رنگی که مد نظر شماست به چشم بیاید.
ترکیب گرم سبز و کرم در آشپزخانه

پیشنهاد کابینت کرم رنگ برای طراحی آشپزخانه


حالت دوم: استفاده از رنگ های تیره تر.


رنگ چوب:


از سری رنگ‌های پر طرفدار برای کابینت‌ها رنگ چوب یا‌‌ همان قهوه‌ای می‌باشد، این رنگ گرم به خوبی می‌تواند در فضای داخلی شما بدرخشد و فضای خاصی را برای شما رقم زند. اما نکته‌ای که باید توجه نمایید موضوع سیر و روشن بودن رنگ این چوب هاست، چوب‌هایی به رنگ‌های خیلی تیره فضای شما را گرفته می‌کند و چوب‌هایی به رنگ‌های خیلی روشن فضای داخلی را بی‌روح می‌کند. پس حد متعادل سیر و روشن به خوبی می‌تواند در فضای شما بدرخشد. نکتهٔ مهم‌تر استفاده از رنگ‌های مناسب برای ترکیب با رنگ چوب و یا قهوه‌ای است. برای این منظور یک گزینه رنگ سبز است که با هر رنگ چوبی به خوبی هماهنگ می‌شود، پس استفاده از گل و گیاهان خانگی را به منظور حفظ تعادل در فضای خود فراموش نکنید.
استفاده از کابینت طرح چوب برای خانه های کلاسیک

پیشنهاد کابینت طرح چوب در آشپزخانه


حالت سوم:کابینت رنگی.


کابینت های رنگی اگر بتوانند خوب در کنار دیگر لوازم منزل جا بیفتند می توانند بسیار زیبا به نظر برسند.
طراحی آشپزخانه با رنگ های متفاوت

استفاده از کابینت های رنگی در آشپزخانه


گام دوم:نقد طرح و ارائه پیشنهادات طراحی


به نظر مشاوران ما بهتر است چند نکته در طرح شما تغییر داده شود که البته این امر منوط به سلیقه شما نیز می باشد.


از جمله مواردی که می توان گفت:


با توجه به این موضوع که آشپزخانه تان بزرگ به نظر نمی رسد بهتر است از شکست های زیاد و یا حتی ایجاد قفسه های دکوراتیو به صورت خرد ممانعت فرمایید چون این موضوع موجب شلوغ و کوچک به نظر رسیدن فضای شما میگردد.


نکته دیگر در مورد طرح ارسالی این است که ارتفاع میز ناهارخوری به علت اینکه طراح خواهان اختلاف سطح در کانتر بوده بسیار پایین است و تقریبا هم سطح نشیمنگاه صندلی هاست که عملا استفاده از آن غیر ممکن میگردد.


آشپزخانه فعلی شما دو ورودی دارد باید دقت داشته باشید که این دو ورودی موجب مشکل در چیدمان فضای نشیمن نکند و یا این امر موجب نشود که این فضا به راهروی عبور سایرین مبدل گردد .شاید اگر یکی از ضلع های آشپزخانه را بازگذاشته و دیگری را ببندید امکان این را پیدا کنید که مبلمان را راحتر بچینید و فضایی محفوظ تری را در آشپزخانه برای خود ایجاد نمایید البته باز این امر نیز سلیقه ای بوده و شاید شما خواهان کانتر جزیره ای باشید هدف ما کمک کردن به شما در تصمیم گیری ست.
چند نکته در مورد طرح موجود

چند نکته در مورد طرح موجود


پیشنهادات طراحی:


با توجه به این امر که آشپزخانه بخش نیمه خصوصی فضای منزل شما محسوب می شود و احتمالا شما دوست دارید به عنوان خانم خانه اندکی در زمان حضور مهمان حریم خود را داشته باشید ما چند نکته را برای شما یاد آور می شویم البته ما از محل چیدمان لوازم شما در فضای نشیمن مطلع نیستیم و زاویه دید مهمان های شما را نمی دانیم ، علاوه بر آنکه لوله کشی های شما نیز انجام شده است با توجه به این موضوعات ما چند پیشنهاد داریم.


1- می توانید یخچال را در ضلعی جانمایی کنید تا در صورت باز شدن در آن یخچال رو به مهمان باز نشود


2- جا نمایی سینک ظرفشویی در زاویه ای باشد که کمترین دید را از اتاق نشیمن به آشپزخانه وجود داشته باشد


3-توجه به استاندارد های فضاهای خالی اطراف گاز و سینک ظرفشویی
ابعاد مناسب سکوی کار کنار گاز و سینک در آشپزخانه

طول و عرض مناسب برای کابینت ها


4- استفاده از کانترهای ساده و کاربردی تر. در انتخاب کانتر به دیگر لوازم منزلتان دقت نمایید.
تاثیرکانتر آشپزخانه در زیبایی منزل

انواع کانتر آشپزخانه


5- نقش مهم نور پردازی در زیبا تر نشان دادن کانترو آشپزخانه استفاده از آویزهای مناسب .مثلا اگر لوستر های شما مدرن است از آویزهای مدرن برای این قسمت استفاده نمایید.
تاثیر آویز در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

انتخاب چراغ های تزئینی مناسب برای کانتر آشپزخانه


6- تقسیم بندی مناسب فضا های درون کابینت برای کارایی بیشتر
تقسیم بندی مناسب فضای داخل کابینت ها

تقسیم بندی مناسب فضای داخل کابینت ها


شما حتی می توانید با جانمایی لوازم برقی کوچک درون کابینت مانع از شلوغ به نظر رسیدن آشپزخانه خود شوید
مخفی کردن لوازم  آشپزخانه در کابینت ها

قفسه های انعطاف پذیر در کابینت آشپزخانه