رنگبندی برای اتاق با دیوار ذغالی

سلام.خواهش میکنم کمک کنید.من دیوار اتاقم ذغالیه به مشکی نزدیکه ولی مشکی نیست.کمدهام و در اتاقمو و تختم سفیده.یه دیوار کامل با کمدام پوشیده میشه به رنگ سفید و یه دیوارم با کاغذ دیواری ذغالی میشه.موندم پرده اتاق رو چه رنگی بگیرم؟ راستی کف اتاقم پارکت استخونیه که رگه هایی از طوسی داره.ضمنا روی اون دیواری که کامل ذغالیه یه میز توالت سفید میاد با اینه ای که از چند دایره مجزا کنار هم. تشکیل شده.اتاق مستطیله.پنجره هم ۱۰سانت بالاتر از سطحه زمینه و از سقف هم تقریبا نیم متر با پنجره فاصله داره. لوستر اتاق هم از این مدلایی که شبیه قفسه به رنگ سفید.لطفا برای روتختی و پرده و قالی کف اتاق پیشنهاد رنگ بدید.زمانم محدوده.فقط میخوام اتاق خیلی خفه نشه.
مشاور: انستودیوز 11 خرداد 1395 پاسخ داده شده
11 خرداد 1395

سلام خانم سارای گرامی
خوشحالیم که شما را در جمع مخاطبان انستودیوز مشاهده می کنیم.
سوال شما در بخش نظرات یکی از مطالب منتشر شده بود، از این رو آن را به قسمت مشاوره ی دکوراسیون منتقل کردیم تا هم دسترسی راحت تری به آن داشته باشید، هم اطلاع رسانی های مربوط به آن از طریق ای-میل به شما ارسال شود.


با توجه به اینکه دو تا از دیوار های اتاقتان تیره به رنگ زغالی است ، تاثیر بیشتری بر محیط نسبت به رنگ سفید باقی دیوار ها داشته و فضا تا حدی کم نور و کوچک جلوه میدهد ، بنابراین برای عدم تشدید این ویژگی ها بهتر است رنگ سومی که در کنار این رنگ ها قرار میگیرد، از طیف رنگی روشن باشد .
جهت انتخاب رنگ مناسب قبل از هر چیز لازم است این را در نظر بگیریم ک آیا میخواهیم فضایی گرم ، سرد و یا خنثی داشته باشیم ؟ به دنبال محیطی آرامش بخش هستیم یا شاد و پر انرژی . به این نکته توجه داشته باشید که رنگ های گرم برای مناطق سردسیر و رنگ های سرد برای مناطق گرمسیری مناسب تر هستند . همچنین اگر اتاقتان نورگیری جنوبی دارد رنگ های سرد و خنثی و اگر پنجره رو به شمال بوده رنگ های گرم انتخاب بهتری هستند.
حال با توجه به این نکات رنگ های مناسبی را که همنشینی زیبایی با رنگ خاکستری دارند ، در هر سه دسته به همراه ویژگی هایشان برایتان شرح می دهیم .
رنگ های گرم :
در بین رنگ های گرم ، زرد ، صورتی ، گلبهی ، نارنجی و قرمز ، رنگ هایی هستند که ترکیب زیبایی با خاکستری دارند .
رنگ زرد: بعنوان شاد ترین رنگ شناخته شده و چون تداعی گر خورشید بوده ، در فضا های کم نور و کوچک جلوه ی زیادی دارد به طوری که انگار نور خورشید به فضا اضافه شده است، اما باید توجه داشت که استفاده بیش از حد از این رنگ در محیط موجب خستگی چشم میشود . همینطور طیف های مختلف رنگ زرد ویژگی های متفاوتی نیز دارند به همین خاطر بسیار مهم است که چه رنگی را در نظر میگیرید اما اگر رنگ مناسب رو استفاده کنید در کنار خاکستری جلوه بسیار خوبی داشته و فضای متفاوتی را به وجود میاورد.


همنشینی رنگ های زرد و خاکستری همنشینی رنگ های زرد و خاکستری

رنگ صورتی : از میان رنگ های گرم ، بسیار رنگ آرامش بخشی محسوب می شود اگر این رنگ را دوست دارید اما حس میکنید محیط کودکانه میشود می توانید صورتی چرک و یا سرخابی انتخاب کنید.


همنشینی رنگ های صورتی و خاکستری همنشینی رنگ های صورتی و خاکستری

نارنجی و قرمز : انرژی زیادی داشته و فضایی گرم و صمیمی ایجاد میکنند با این تفاوت که به کار بردن قرمز در کنار خاکستری چاشنی رمانتیک بودن را به فضا اضافه میکند .


همنشینی رنگ های نارنجی و خاکستری همنشینی رنگ های نارنجی و خاکستری

رنگ های سرد :
از میان رنگ های سرد هم : سبز صدری ، سبز لیمویی ، سبز آبی و آبی فیروزه ای همنشینی خوبی با خاکستری دارند.
آبی: طیف رنگ آبی آرامش بخشی زیادی دارد به همین خاطر فضای مناسبی برای خوابیدن به وجود می آورد و همینطور حس خنکی به محیط می دهد بنابراین اگر در جایی زندگی میکنید که آب و هوای گرم دارد ، انتخاب مناسبی است .


همنشینی رنگ های آبی و خاکستری همنشینی رنگ های آبی و خاکستری

سبز: مناسب ترین رنگ برای چشم انسان بوده و کمترین احساس خستگی را به چشم می دهد و چون رنگ طبیعت بوده ، علاوه بر آرامش بخشی ، حس سرزندگی و پویایی نیز به محیط اضافه میکند.


همنشینی رنگ های خاکستری و سبز همنشینی رنگ های خاکستری و سبز

این میان رنگ بنفش نیز بعنوان رنگی که نه گرم بوده و نه سرد ، در کنار خاکستری محیطی مجلل و زیبا به وجود می آورد ، اما از این جهت که نمی خواهیم فضا بیش از حد تاریک شود ، اگر انتخاب شما این رنگ است ، از بنفش روشن ( یاسی) برای پرده روتختی و فرش استفاده کنید و بنفش تیره رو در وسایل کوچکتر مثل گلدان و قاب عکس و یا بالش روی تخت به کار ببرید .


همنشینی رنگ های بنفش و خاکستری همنشینی رنگ های بنفش و خاکستری

اگر نمیخواهید ریسک کنید و یا تمایل دارید فضا خنثی باقی بماند ، طوسی روشن گزینه ی مناسبی بوده چرا که فضا تاریک نشده و کوچک به نظر نخواهد رسید.
حال بسته به نوع انتظاری که از فضای اتاق خود دارید ، با توجه به ویژگی هایی که از هر رنگ در محیط بیان کردیم ، میتوانید انتخاب کنید.


امیدواریم پاسخ ارائه شده رضایت شما را جلب کرده باشد اگر احساس می کنید توضیحات بیشتری لازم است یا مسائلی در این مشاوره از چشم ما پنهان مانده، حتما آن ها را از همین طریق به ما اطلاع بدهید تا پاسخ های تکمیلی را برایتان بیان کنیم.


11 خرداد 1395

سلام.ممنون از اطلاعاتتون.فوق العاده بود اما به کمک بیشتری نیاز دارم. من عاشق رنگ نارنجی و زردم. اما اتاقم پنجره اش جنوبیه.پس طبق گفته شما باید از رنگ سرد استفاده کنم و این رنگهایی که دوست دارم رنگ گرم هستند.

من میخوام اتاقمو با رنگی ترکیب کنم که هم اتاق روشن تر دیده بشه، هم اینکه اون رنگ چشم رو نزنه و به مرور خستم نکنه. انرژی و ارامش رو با هم میخوام. حالا میخوام بدونم تو این رنگهایی که گفتید کدومشون بیشتر این حس رو میده؟

دویتم پیشنهاد داد پرده رو حریر سفید ساده بزنم.رو تختی و فرش رو طرحی انتخاب کنم که ترکیب چند رنگ گرم و سرد با هم باشه.(درواقع یه فرش رنگی رنگی).میگفت این طوری اتاق هم روشن میشه هم حس ارامش و انرژی رو با هم میده.اما نمیدونم این حرف تا چه حد میشه روش حساب کرد؟ و چقدر میشه به این ایده اعتماد کرد؟

ممنون میشم که به این دو تا سوالم جواب بدید.

 
11 خرداد 1395

خانم سارای گرامی خوشحالیم از اینکه اطلاعات مطرح شده برایتان مفید بوده است.


این قاعده که اگر پنجره جنوبی باشد بهتر است از رنگ سرد استفاده شود، قاعده ای نیست که نتوان آن را شکست، درواقع علاقه ی شما به یک رنگ خاص در مقابل این قاعده در اولویت می باشد. نارنجی رنگ زیبا و نشاط بخشی است اما استفاده از آن در فضایی با مساحت محدود که زمان زیادی از روز را در آن سپری می کنید( در مورد شما اتاق خواب) شاید در ابتدا جذاب و انرژی بخش باشد اما به مرور زمان خسته کننده می شود. با این حال اگر علاقه ی زیادی به استفاده از آن دارید می توانید برای پرده، رو تختی و فرش رنگ های خنثی را انتخاب کنید و برای لوازم دکوراتیو مانند گلدان، تابلوی نقاشی یا کوسن های روی تخت ، از رنگ نارنجی استفاده کنید تا در صورت ایجاد دل زدگی، به راحتی بتوانید آن ها را تعویض کنید.
اگر نظر شما، رنگ زرد است ، پیشنهاد ما این است که پرده را به رنگ سفید انتخاب کنید، تا مانع ورود نور و تاریکی و دلگیری اتاق نشود. ( نمونه طرح در تصویر زیر)
نمومه طرح های مختلف پرده

نمومه طرح های مختلف پرده


برای رو تختی نیز بهتر است رنگ غالب طوسی و سفید باشد و از زرد در مقیاس کمتری استفاده شود .(بعنوان مثال کوسن یا طرح های ریز پارچه روتختی)
نمونه طرح های مختلف روتختی

نمونه طرح های مختلف روتختی


اگر رفت و آمد در اتاقتان زیاد بوده بهتر است فرش رنگ خاکستری بیشتری به نسبت زرد یا سفید داشته باشد، اگر نه همانطور که در تصویر می بینید فرش زرد می تواند جذابیتی متمایز کننده به فضا ببخشد چرا که این رنگ کمتر به عنوان فرش در کف فضاها دیده می شود و میتواند به ایجاد فضایی خاص کمک کند.
نمونه طرح های مختلف فرش

نمونه طرح های مختلف فرش


جهت آشنایی بیشتر با نکات استفاده از رنگ زرد در اتاق خواب میتوانید این مطلب سایت را مطالعه نمایید.


امیدواریم پاسخ ارائه شده به تصمیم گیری بهتر شما و ایجاد فضای مورد پسندتان کمکی کرده باشد.


ارسال پاسخ