درخواست مشاوره برای تزیین دیوار منزل

سلام خسته نباشین،برای زیبا سازی و طراحی دکور دیوارهای پذیرایی به اشکال مختلف می خواستم نظرات کارشناسی خودتونو ارائه بفرمایید ضمنا آشپزخانه فاقد اپن است یه عکس از داخل پذیرایی رو پیوست میفرستم خیلی ممنون میشم کمکم کنین
مشاور: 20 آذر 1395 پاسخ داده شده
20 آذر 1395

سلام آقای امینی
متشکریم که انستودیوز را برای مشاوره انتخاب کردید.
برای پوشش دیوارها درحال حاضر متریال های بسیار متنوعی وجود دارد که چه از نظر جنس و شکل و چه از نظر قیمت با هم متفاوت هستند. در ادامه سعی خواهیم کرد تا شما را با بهترین و مناسب ترین متریال ها در این زمینه آشنا کنیم. اما پیش از هر چیز لازم است به این نکته توجه داشته باشید که طراحی داخلی منزل متشکل از فرم و جنس و رنگ دیوارها، سقف، کف، مبلمان و لوازم و هر آن چیزی است که در فضا قرار می گیرد و قابل مشاهده است. در واقع همۀ اینها در کنار یکدیگر و با ترکیب موزون و متناسب، حالت ایده آل فضا را ایجاد خواهند کرد.




نشیمن با دکوراسیون زرد و سفید

چیدمان و ترکیب رنگ مبلمان و دیگر اجزا


نکتۀ دیگر اینکه سعی کرده ایم تا از هر نمونه ای که به شما معرفی می کنیم، تصاویر مناسبی ارائه کنیم تا در تصمیم گیری به شما کمک کنند.
اما بپردازیم به پرسش شما:
1)  به طور کلی یکی از معمول ترین و به صرفه ترین و البته زیباترین پوشش ها برای فضاهای داخلی استفاده از رنگ یا کاغذ دیواری است. این پوشش ها را هم می توان در بزرگ ترین و مجلل ترین فضاها به کار برد و هم از آنها برای فضاهای کوچک و خودمانی استفاده کرد. حسن رنگ یا کاغذ دیواری علاوه بر قیمت نسبتاً مناسبشان این است که هیچ حجمی از فضا اشغال نمی کنند و از این رو برای فضاهای کوچک از بهترین انتخاب ها هستند. مزیت دیگر این پوشش ها این است که در همه جا در دسترس هستند و به آسانی می توان به انواع متنوعی از آنها دسترسی پیدا کرد. اگر قصد استفاده از رنگ، (نقاشی) را دارید، پیشنهاد ما استفاده از رنگ های اکریلیک است چون بدون بو هستند و اختلاف قیمت چندانی هم با رنگ های پلاستیک یا روغنی ندارند.




چیدمان نشیمن

ترکیب رنگ و دیگر متریال ها برای چیدمان نشیمن


چنانچه قصد استفاده از کاغذ دیواری دارید، باید بدانید که در بازار ایران در حال حاضر انواع چینی، ترک و ایتالیایی آنها بیشتر عرضه می شود. البته در این بین تولیدات دیگر کشورها نیز کمابیش یافت می شود. قیمت این کاغذ دیواری ها هم بسته به کیفیت آنها متفاوت است. اما معمولاً انواع ایتالیایی از بقیه گران تر و البته با کیفیت تر هستند.
اما در مورد رنگ و شکل این محصولات، از آنجا که فضایی که شما در اختیار دارید فضای نسبتاً کوچکی است چه انتخاب شما نقاشی باشد و چه کاغذ دیواری، بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید تا فضا را بزرگ تر و دلبازتر جلوه دهند. ضمناً در انتخاب کاغذ دیواری در فضاهای کوچک هرگز به سراغ طرح هایی که گل یا نقش درشت دارند نروید چون فضا را به شدت کوچک و آشفته جلوه خواهند داد. به جای این طرح ها بهتر است از رنگ های روشن با بافت ظریف یا گل های ریز استفاده کنید. ضمناً در انتخاب رنگ و طرح دیوارها می توانید به رنگ پرده ها، مبلمان یا فرش هم دقت کنید و آنها را هماهنگ با یکدیگر انتخاب کنید. به علاوه شما می توانید از ترکیب نقاشی و کاغذ دیواری هم استفاده کنید به این صورت که مثلاً همۀ دیوارها را با رنگ دلخواه نقاشی کنید و یکی از دیوارها را که موقعیت بهتری دارد با کاغذ دیواری با رنگ هماهنگ با آن پوشش دهید.




انواع کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری در طراحی داخلی


2)  یکی دیگر از راه کارها که البته گران تر است استفاده از صفحات تری دی پنل است. این صفحات معمولاً از جنس ام دی اف یا متریال های مشابه هستند که در ضخامت ها و طرح ها و رنگ های متنوعی تولید و عرضه می شوند. این صفحات رویه ای برجسته دارند که طرح های آنها بسیار متنوع است. پیشنهاد ما این است که چنانچه تصمیم به استفاده از این محصولات را دارید، به صورت محدود و فقط در مساحت کمی از دیوارها از آن استفاده کنید. به این ترتیب، هم در هزینه ها صرفه جویی کرده اید و هم فضا خسته کننده و نا آرام جلوه نخواهد کرد. در اینجا هم پیشنهاد ما همچنان استفاده از رنگ های روشن و بافت های ریز است.




طراحی ساده دیوار پشت تلویزیون

استفاده از متریال متفاوت در دیوار پشت تلویزیون


3)  دیگر پوشش هایی که می توانید از آنها استفاده کنید، دیوار پوش ها (دیوارکوب) چوبی هستند. این محصولات گرچه قیمت قابل توجهی دارند اما بسیار زیبا و دلنشین بوده و به فضا کیفیتی صمیمانه و گرم می بخشند. در صورت استفاده از این پوشش ها نیز پیشنهاد ما بهره گیری از رنگ های چوب روشن با تایل ها (قطعات) کوچک است. در اینجا نیز بهتر است کل دیوارها را با این متریال نپوشانید و در قسمت-های محدودی از آنها استفاده کنید. بقیۀ دیوارها در این حالت بهتر است با یک متریال سبک تر مثل رنگ یا کاغذ دیواری پوشیده شوند.
4)  متریال های دیگری همچون دیوارپوش های پی وی سی، بلکا، پتینه و ... هم در بعضی فضاها استفاده می شود که ما آنها را پیشنهاد نمی کنیم. این محصولات یا کهنه و تکراری هستند یا معمولاً برای فضاهای تجاری و اداری مناسبند.


نکتۀ دیگری که در این مورد وجود دارد این است که علاوه بر پوشش دیوارها شما می توانید برای تنوع بخشیدن به فضای منزل از بعضی عناصر دکوراتیو مثل پنل تلویزیون، کتابخانه، قفسه و امثال اینها نیز استفاده کنید. به این منظور می توانید از دیواری که تلویزیون روی آن نصب شده است استفاده کنید و آن را به کانون توجه در فضا تبدیل کنید. در این صورت بهتر است بقیۀ دیوارها را به صورت ساده تر پوشش دهید. البته برای انجام این کار باید دقت کنید که ابعاد دکوری که در آنجا قرار می دهید و نیز شکل و رنگ آن با فضای منزل شما تناسب و سازگاری داشته باشد.




دیوار پشت تلویزیون

دکورهای مختلف دیوار پشت تلویزیون


در این زمینه پیشنهاد ما این است که طراحی آن را به یک طراح داخلی یا مهندس معمار بسپارید.
به هرترتیب در این بین عامل تعیین کننده همواره هزینه ها، سرعت اجرا و البته سلیقۀ شما خواهد بود.


امیدواریم که مشاوره ما برایتان مفید واقع شده باشد.
چنانچه سوالی در موارد ذکر شده داشتید کارشناسان ما همواره پاسخ‌گوی شما خواهند بود.