جداکننده متحرک

فضای پیلوت شامل دستگاه پله ساختمان و پارکینگ که در انتها می باشد ، پیگیر جداکننده متحرک برای این دو قسمت هستم ساختمان در مرحله نازک کاری است
مشاور: انستودیوز 15 آذر 1395 پاسخ داده شده
15 آذر 1395

سلام جناب آقای علی گرامی


با سپاس از حضور شما در انستودیوز، از شما به سبب تاخیر در پاسخگویی صمیمانه عذرخواهی می کنیم.


 در سوال فرموده بودید برای جدا کردن قسمت پارکینگ از راه پله مایلید از دیوار جدا کننده متحرک استفاده کنید. برای استفاده از دیوار متحرک شما باید به چند مساله توجه کنید.


اول اینکه بدانید میخواهید از این دیوار چه استفاده هایی کنید ؟ منظور این است که مایلید صرفاً دید را محدود کنید یا می خواهید نور را هم کنترل کنید؟


چرا که این دیوارها می توانند به صورت نیمه متخلل و یا کاملا بسته طراحی شوند. همینطور باید به انتقال صدا نیز توجه داشته باشید چون این دیوارها نسبت دیوارهای معمولی صدای بیشتری را انتقال می دهند( مگر اینکه دارای عایق صوتی باشند.) با پاسخگویی به این سوالات می توانید دیوار مناسب را برای این فضا انتخاب کنید.


مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اغلب دیوار های متحرک دارای ریل هایی هستند که دیوار در امتداد آنها حرکت می کند. در پلانی که برای ما ارسال کردید، در قسمت مورد سوال، دیوار شکست دارد و اجرای ریل برای دیوار متحرک می تواند هزینه بیشتری در پی داشته باشد و اجرا را دشوار کند. به همین دلایل پیشنهاد می شود این دو بخش دیوار ، را به دو بخش ثابت و متحرک تقسیم کنید.
ایده برای جداسازی فضاهای پارکینگ

محل دیواره ی ثابت و متحرک


برای قسمت ثابت می توانید از دیوارها ساده، یا حتی از پارتیشن های مدرن و جذابی که امکان رشد گیاهان در زیر نور مصنوعی را فراهم می کنند استفاده نمایید.


با توجه به این که تمایل دارید از پارتیشن های متحرک استفاده کنید، باید ابتدا این نکته ی کلی را با شما در میان بگذاریم که پارتیشن های متحرک می توانند به 3 صورت باشند. حالت اول این که مانند جداکننده های فضاهای درمانی یا فضاهای داخلی منزل، به راحتی بلند شوند از جایی به جای دیگر منتقل شوند. دومین حالت این است که پارتیشن تاشو باشد یا روی یک ریل حرکت کند و حالت سوم می تواند مانند دیوار های کناف باشد، به این صورت که پارتیشن طی زمانی کوتاه با استفاده از مصالح پیش ساخته، در محل مناسب قرار بگیرد و در آینده هر زمان که تمایل داشته باشید می توانید با صرف زمانی اندک، این پارتیشن را بردارید.


از نظر ما برای فضای پارکینگ که امکان ورود دود و سر و صدا به راه پله وفضاهای دیگر وجود دارد، بهتر است از پارتیشن های با دوامی استفاده کنید. بنابراین حالت اول پارتیشن های متحرک را از بین گزینه ها خارج می کنیم.


در انتخاب دو گزینه ی دیگر، باید به مسائلی مانند زیبایی فضا، انتقال نور و کنترل دید ها نیز توجه داشت. بنابر این پیشنهاد ما این است که در هریک از این دو حالت، شما از ترکیب شیشه و مصالح غیر شفاف مثل (چوب یا کناف یا فلزات) استفاده نمایید.


در تصویر زیر مشاهده می کنید پارتیشن تاشو چگونه به یک گوشه انتقال پیدا کرده و در زمان لزوم، کل جداره را پوشانده است.
ایده برای جداسازی فضاها در پارکینگ

پارتیشن تاشونده با شیشه ی مات


از دیگر گزینه های پیش روی شما استفاده از ترکیب شیشه و شاتر(کرکره) است، ایده ای مانند تصویر سمت راست که مشاهده می کنید قابلیت کنترل دید و نور با شاتر ها فراهم شده است. اگر علاقه دارید فضا یکسره و بزرگتر دیده شود می توانید از شیشه های مقاوم در برابر ضربه و حرارت هم استفاده کنید، این شیشه ها هم مانع ورود دود و بو می شوند، هم نور را عبور می دهند و فضا را وسیع تر نمایش می دهند.


اما اگر نور و دید مساله ی شما نیست می توانید با هزینه ای کمتر، از پارتیشن های ساده تر استفاده کنید که نمونه ی آن در تصویر سمت چپ قابل مشاهده است.
انواع پارتیشن تاشو برای فضای خارجی

چند مدل پارتیشن تاشوی مناسب


راهکار سوم که به شما پیشنهاد کردیم، استفاده از دیواره های کناف است. این جداره ها به سرعت قابل نصب و برداشتن هستند. با بودجه ی شما تناسب دارند و امکان ایجاد طرح های مختلف ( ترکیب کناف و شیشه، نصب در روی کناف و...) برای شما فراهم است.
انواع پارتیشن مناسب برای پارکینگ

تصویری برای آشنایی کلی شما با اجرای کنافامیدواریم پیشنهادات مطرح شده برای شما کارآمد واقع شده باشند. در صورتی که این پیشنهادات با نیازهای شما مغایر هستند، لطفا توضیحات بیشتری به ما ارائه کنید تا بتوانیم به نحو مناسب پاسخگوی شما دوست گرامی باشیم.