انتخاب رنگ کابینت و قرنیز

سلام و عرض خسته نباشید. آشپزخانه اپن و دید مستقیم در پذیرایی دارد و پذیرایی نور زیاد و خوب از سمت جنوب دارد و رنگ دیوار پذیرایی رنگ basket beige (رنگ بژ روشن) با کاغذ دیواری های به رنگ زمینه نسکافه ای روشن با گل های طلایی و بژ و کف کل خونه و همینطور آشپزخونه پارکت قهوه ای - قرمز (تیره و نسبتا براق) و چهارچوب ها و خود درها اعم از اتاق ها و ورودی هم سفید و دستگیره تمام درها به رنگ بژ تیره انتخاب کردم. مساحت پذیرایی 50 متر مربع و مساحت آشپزخانه 9 متر مربع دوتا سوال از خدمتتون دارم: 1. رنگ مناسب برای قرنیز ها چه رنگی است؟(بخاطر انتخاب رنگ روشن و خنثی بژ در دیوارها و کف پارکت قهوه ای - قرمز تیره و همینطور چهارچوب های درب به رنگ سفید، به نظرم سفید صدفی است ولی از استفاده از رنگ خنثی و بی حال سفید در قرنیزها تردید دارم). 2.ترکیب مناسب رنگ کابینت برای آشپزخانه ؟ (خودم نظرم روی سفید با کانتر قهوه ای یا مشکی است و یا برعکسش. البته هیچ ایده خاصی ندارم . درضمن رنگ وسایل اصی آشپزخانه هم سیلور است). درضمن شما طراحی کابینت هم با نرم افزار تردی مکس انجام میدهید؟ با تشکر از راهنماییتون
مشاور: 5 آذر 1395 پاسخ داده شده
5 آذر 1395

سلام آقای علی گرامی


از اینکه سوال خود را در انستودیوز مطرح نمودید بسیار خوشحالیم.


آشپزخانه یکی از مهمترین فضاها در منازل محسوب می گردد و اولین چیزی که در طراحی این بخش از خانه شما را جذب می کند هماهنگی و یکپارچگی آن با دیگر عناصر خانه است. مثلا اگر بقیه قسمت های خانه شما پوششی از رنگ های گرم دارد شما نمی توانید از رنگ سرد برای کابینت های آشپزخانه استفاده کنید. بنابراین انتخاب رنگ و طرح و حتی انتخاب متریال مناسب برای فضای مورد نظر شما بسیار وابسته به لوازم دیگر خانه ی شماست. ما در اینجا چند حالت از رنگ های مناسب را به شما پیشنهاد می دهیم تا بتوانید با توجه به سلیقه و لوازم منزلتان انتخاب مناسبی داشته باشید


گام نخست: بررسی رنگ مناسب برای کابینت


حالت اول: انتخاب رنگ روشن برای کابینت. با توجه به این موضوع که رنگ مورد نظر شما سفید می باشد ما بیشتر تلاش کرده ایم تا به معرفی این رنگ و تونالیته های نزدیک به آن بپردازیم.


1- انتخاب رنگ سفید:


همانطور که می دانیم آشپزخانه فقط آشپزخانه نیست بلکه بخشی از دکوراسیون خانه شما محسوب می شود بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر انتخاب شما رنگ سفید است و رنگ دیگر لوازم منزل شما گرم و صمیمی انتخاب شده است بهتر است یک رنگ گرم مانند رنگ چوب را همانطور که خود به آن اشاره کرده اید، در کنار رنگ سفید استفاده نمایید.


مثلامی توانید درب و بدنه کابینت ها را سفید انتخاب کنید ولی متریال استفاده شده برای روی کانترها را از جنسی شبیه چوب و رنگ گرم (یکی از انتخاب ها می تواند سنگ گرانیت باشد) برگزینید. کاشی های دیوار آشپزخانه هم می توانند رنگی نسبتا تیره تر داشته باشند تا آشپزخانه شما مانند جزیره ای جدا افتاده از بقیه قسمت های خانه تان به چشم نیاید.


پیشنهاد ما این است که اگر فضا و چیدمان شما کلاسیک در نظر گرفته شده است از کابینت های چوب طبیعی سفید که گرم تر و صمیمی تر از کابینت های MDF به نظر می رسند استفاده کنید .


همانطور که در ادامه خواهید دید و با توجه به این امر که دیگر درهای چوبی شما سفید انتخاب شده است انتخاب رنگ سفید می تواند گزینه مناسبی برای خانه شما باشد ما در ادامه طرح های پیشنهادی دیگری را نیز قرار داده ایم تا شما بتوانید راحتر مقایسه کنید و تصمیم بگیرید.


نکته دیگری که می شود به آن اشاره کرد این است که چون کف فضای شما تیره است کابینت سفید به خاطر اختلاف رنگی که ایجاد می کند در خانه شما خود نمایی خواهد کرد البته نمی توان زیبایی و صمیمیت کابینت های رنگ چوب را نیز انکار نمود.
آیا کابینت سفید کلاسیک برای آشپزخانه انتخاب مناسبی است؟

استفاده از کابینت سفید کلاسیک در آشپزخانه


و اما اگر فضای شما مدرن و حتی سفید چیدمان شده است می توانید از تلفیق MDF سفید و خاکستری با لوازم سیلور استفاده نمایید. که بسیار مدرن و شیک خواهد شد.
چه رنگی برای کابینت منزل مناسب است؟

استفاده از کابینت سفید ، خاکستری مدرن در آشپزخانه


2-انتخاب ترکیب رنگ خاکستری + آبی + سفید


کابینت‌های خاکستری، کانترتاپ سفید و کاشی‌هایی به رنگ آبی آسمانی آشپزخانه‌ای آرام و بی سر و صدا ایجاد کرده است. درب بعضی کابینت‌ها شیشه‌ای در نظر گرفته شده است و اگر دقت کنید خواهید دید که رنگ پس زمینه آن آبی است در آشپزخانه می‌توان از وسایلی با درجه‌های مختلفی از رنگ آبی استفاده کرد، استفاده از این رنگ الهام بخش «آب» است و مطمئن باشید که این رنگ به انسان آرامش می‌دهد. همانطور که طور که می بینید انتخاب رنگ خاکستری که تونالیته ای رنگ کرم را در خود دارد و با متریال شبه چوب از سردی رنگ آبی کاسته و موجب صمیمی تر نشان دادن فضای آشپزخانه شده است.
آیا ترکیب رنگ رنگ آبی و خاکستری انتخاب مناسبی برای کابینت آشپزخانه محسوب می شود؟

استفاده از ترکیب رنگ آبی و خاکستری در طراحی کابینت


3- ترکیب کرم متمایل به طلایی و سبز.


تناژهای سبز و طلایی می توانند ترکیب مناسب و ملایمی را در فضای آشپزخانه ایجاد نمایند. در کنار این تونالیته زیبا می توانید از رنگ های خنثی مانند سفید در دیگر لوازم منزل مانند آویزهای لامپ ها، میز و صندلی استفاده نمایید. استفاده از رنگ‌های خنثی باعث می‌شود که آشپزخانه شما هزار رنگ نشود و فقط رنگی که مد نظر شماست به چشم بیاید.
آیا رنگ کرم انتخاب مناسبی برای کابینت آشپزخانه است؟

استفاده از ترکیب رنگ کرم و سبز در طراحی آشپزخانه


حالت دوم: استفاده از رنگ های تیره تر.


رنگ چوب:


از سری رنگ‌های پر طرفدار برای کابینت‌ها رنگ چوب یا‌‌ همان قهوه‌ای می‌باشد، این رنگ گرم به خوبی می‌تواند در فضای داخلی شما بدرخشد و فضای خاصی را برای شما رقم زند. اما نکته‌ای که باید توجه نمایید موضوع سیر و روشن بودن رنگ این چوب هاست، چوب‌هایی به رنگ‌های خیلی تیره فضای شما را گرفته می‌کند و چوب‌هایی به رنگ‌های خیلی روشن فضای داخلی را بی‌روح می‌کند. پس حد متعادل سیر و روشن به خوبی می‌تواند در فضای شما بدرخشد. نکتهٔ مهم‌تر استفاده از رنگ‌های مناسب برای ترکیب با رنگ چوب و یا قهوه‌ای است. برای این منظور یک گزینه رنگ سبز است که با هر رنگ چوبی به خوبی هماهنگ می‌شود، پس استفاده از گل و گیاهان خانگی را به منظور حفظ تعادل در فضای خود فراموش نکنید.
آیا کابینت قهوه ای برای آشپزخانه انتخاب مناسبی است؟

استفاده از کابینت قهوه ای کلاسیک و مدرن در آشپزخانه


حالت سوم: استفاده از رنگ سفید وچوب در کنار هم :


شما می توانید از ترکیب دو رنگ استفاده نمایید این کار موجب ایجاد تنوع در فضای شما می شود اما نکته ای که در این مورد باید به آن توجه نمایید این است که نباید این کار موجب شلوغ به نظر رسیدن فضای شما شود. باید در انتخاب تغییر رنگ دقت کنید مثلا فقط جزیره خود را چوبی کار کنید و یا فقط کابینت های ردیف بالا را،از درهم کار کردن این دو رنگ خود داری نمایید.
آیا می توان در طراحی کابینت آشپزخانه از ترکیب دو رنگ استفاده کرد؟

استفاده از دو متریال با رنگ های متفاوت در طراحی کابینت آشپزخانه


گام دوم: انتخاب رنگ مناسب برای قرنیز:


انتخاب رنگ، وارتفاع مناسب برای قرنیز بسیار تاثیر گذار در جلوه دادن به فضاست.


شما سه انتخاب رنگ برای قرنیزدارید:


1- انتخاب رنگی دو یا سه درجه تیره تر از رنگ پارکت فعلی خود که این کار موجب می شود که قرنیز همچون قابی زیبا برای کف شما عمل کند که این موضوع جلوه ی خاصی به فضای شما خواهد داد.
آیا استفاده از قرنیز تیره انتخاب درستی است؟

تاثیر استفاده از قرنیز تیره


2- استفاده از قرنیز سفید که این رنگ هم به علت همخوانی با رنگ در ورودی و کابینت احتمالی می تواند جلوه زیبایی به فضای شما دهد. بنابراین این رنگ می تواند انتخاب مناسبی برای خانه شما باشد.
آیا استفاده از قرنیز سفید انتخاب درستی است؟

تاثیر استفاده از قرنیز سفید


3- در حالت سوم شما می توانید رنگی میانه را برگزینید رنگی که از رنگ کف روشنتر و از رنگ دیوار تیره باشد.
آیا استفاده از قرنیز کرم انتخاب درستی است؟

تاثیر استفاده از قرنیز کرم


علاوه بر انتخاب رنگ قرنیز انتخاب ارتفاع مناسب نیز بسیار مهم است.مثلا در فضاهای کوچک انتخاب قرنیز های بلند موجب کوتاه به نظر رسیدن سقف شده و فضا را خفه نشان می دهد.


اگر یک سالن ۳۰ یا حداکثر ۴۰ متری دارید، قرنیز با ارتفاع ۷ سانتیمتری کافیست.


مساحت بیشتر از این متراژ از قرنیز ۹ سانتیمتری استفاده نمایید بهتر است و جلوه بهتری به فضای شما خواهد داد.


در پاسخ به سوال شما که آیا طراحی کابینت با نرم افزار انجام می دهیم یا نه ، در حال حاضر این خدمات در سایت ارائه نمی شود. امیدواریم پاسخ جامعی را ارائه کرده باشیم.